Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 584

Význam paliva MOX pro Japonsko

Již od padesátých let japonská jaderná politika zdůrazňovala, že země chudá na energetické zdroje bude muset recyklovat uran a plutonium získané z použitého paliva z jaderných elektráren. Až do roku 1998 odesílalo Japonsko své vyhořelé palivo do Francie a Spojeného království k přepracování a k výrobě paliva MOX (směs oxidů uranu a plutonia, více v článku https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/536-co-je-to-mox).

Fotogalerie (1)
Jaderná elektrárna Takahama 3 - 4 používá palivo MOX od svého restartu (zdroj Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0, autor Hirorinmasa)

Od roku 1999 skladuje Japonsko použité palivo pro budoucí přepracování a výrobu paliva MOX. Výstavba přepracovacího závodu v Rokkasho byla zahájena v roce 1993 s plánovaným dokončením v roce 1997. Závod používá stejnou technologii jako francouzský přepracovací závod v La Hague. Po dokončení bude mít roční kapacitu 800 t. Výstavba závodu na výrobu MOX o kapacitě 130 t/rok byla zahájena v roce 2010, a to rovněž v Rokkasho. U obou závodů se ale výstavba prodloužila o několik let: výstavba přepracovacího závodu má být ukončena v roce 2022 a závodu na MOX v roce 2024. 

Japonsko nyní dováží 90 % energie, kterou potřebuje 

Japonsko nemá téměř žádné energetické suroviny. První komerční reaktor byl spuštěn v roce 1966, od roku 1973 byla jaderná energetika národní strategickou prioritou. Po roce 2011 (havárie JE Fukušima následkem vlny cunami) byla energetická strategie revidována, ale podpora jádra je potvrzená a trvá. Do roku 2011 zajišťovaly jaderné elektrárny zemi 30 % elektřiny. Současný plán počítá s alespoň 20 % v roce 2030. Po odstavení všech reaktorů po fukušimském incidentu byly dva první restartovány v roce 2015, k dnešku jich běží již devět. Šestnáct reaktorů čeká na schválení restartu. Dva nové reaktory se staví. 

Již 4 reaktory fungují s MOX palivem 

Od havárie ve Fukušimě obnovily provoz s využitím paliva MOX prozatím 4 reaktory. Podle FEPC (Federation of Electric Power Companies) tyto reaktory použijí v roce 2021 celkem 0,2 tuny Pu, v roce 2022 0,7 tuny a v roce 2023 1,4 t Pu. Podle prozatímního plánu se v roce 2024 počítá s využitím 0,7 t Pu, v roce 2025 1,4 – 2,8 t Pu a pak asi 6,6 t za rok v rozmezí let 2026-2030. Používání paliva MOX vyrobeného v Japonsku se očekává od roku 2026. 

„Pluthermal“ power generation 

Plutermální výrobou elektřiny nazývají v Japonsku použití plutonia extrahovaného z vyhořelého paliva. Při této metodě se zaváží do aktivní zóny dvě třetiny konvenčního paliva a jedna třetina recyklovaného, MOX. FEPC prohlásil 17. 12. 2020, že bude rychle rozvíjet „pluthermal programme“ jako svůj klíčový úkol v rámci ukončení jaderného palivového cyklu. Každá elektrárenská společnost bude odpovědná za využití svého plutonia. Cílem elektrárenských společností je mít do roku 2030 v provozu minimálně 12 reaktorů používající palivo MOX. 

Zdroj: World Nuclear News, 26.2.2021: Japanese utilities revise MOX utilisation plan.

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail