Rubriky

Článků v rubrice: 3015

Lithium – Česká republika může pomoci získat palivo pro budoucnost

Lithium je nejlehčím kovem, s hustotou asi poloviční než má voda. V přírodě se nevyskytuje v kovové formě, ale v chemických sloučeninách v téměř všech druzích vyvřelých hornin a ve vodách mnoha minerálních pramenů.

COMPASS-D – nový směr výzkumu fúze v Česku

Termojaderná fúze neboli slučování jader atomů dodává energii Slunci a naše hvězda je tak zatím jediným fungujícím termonukleárním reaktorem v našem solárním systému. Druhý se pokoušíme vytvořit na Zemi.

Z čeho se skládá cena elektřiny?

Spotřeba energií všeho druhu stále stoupá. Stoupá tedy i její cena. V Evropě má na růst cen elektřiny vliv zejména její začínající nedostatek a také nejistota výrobců ohledně ekologických podmínek, za nichž bude možné stavět nové zdroje jako náhradu za dosloužilé. A každý typ zdroje má jiné výrobní náklady. V České republice je nejlevnější elektřina z jaderné elektrárny Dukovany, následovaná severočeskými uhelnými elektrárnami, nejdráž přijde výroba z větru a ze sluneční energie (přibližně 50× dražší než z jádra). V zahraničí stouply ceny tzv. „silové“ elektřiny za posledních pět let o více než 100 %. I u nás bude cena od Nového roku o něco vyšší. Cena elektřiny je u nás regulována státem.

Vrátí se k nám orlovec říční?

Severočeská energetika, a. s., věnuje velkou pozornost péči o životní prostředí a to včetně ochrany ptactva. Ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí zajistila společnost instalaci ochranných prvků zamezujících úrazům ptáků elektrickým proudem na více než tisíci stožárech elektrického vedení. V současné době odborníci vyvíjejí nový typ ochranného prvku, který by svojí konstrukcí ještě lépe splňoval místní nároky na ochranu ptactva.

Udělejte si magnetický urychlovač

V minulém čísle 3. pólu jsme vám poradili, jak získat miniaturní silné magnety z rozebraného pevného disku počítače.

Když to nepotřebuješ, tak to zahoď!

Základním hybným prvkem nakládání s odpady je jejich odstranění z dohledu. Kdo by se na to chtěl dívat, že? Nejjednodušší je zahodit odpad na místě, kde se skoro vůbec nezdržuji. Dnes už ale asi úplně každý uzná, že tato cesta není správná a že je docela hodně bezohledná. Existuje ale stoprocentně správná cesta nakládání s odpady?

... 1 « 444 445 446 447 448 449 450 » 503 ...

Nejnovější články

Úspěšný start zkušebního provozu ve finském úložišti jaderných odpadů

První fáze zkušebního provozu v úložišti použitého jaderného paliva Onkalo byla úspěšně dokončena umístěním zkušebních kontejnerů, oznámila finská ...

Jak buňky „umlčí" genomové zbytky starověkých virů

Pro organismy je klíčové, aby byly schopny kontrolovat, které geny se mají projevit  ve kterých buňkách a kdy. Předpokládá se, že přirozeně se vyskytující chemické ...

Jak rychle probíhá evoluce?

Dá se měřit tempo evoluce? Některé druhy se mohou vyvíjet velmi rychle - jen několik generací. Některé se nevyvíjejí, jsou statisíce let stejné. Když Charles Darwin v polovině 19.

Mikroskopie hlubokého mozku

Představte si, že byste do mozku instalovali „dopravní sledovací kameru“, která by dokázala detekovat buňky způsobující potíže a řítící se po mozkové dálnici ...

Rychlý reaktor BN-800 potvrzuje spolehlivý provoz paliva MOX

Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail