Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 310

Vrátí se k nám orlovec říční?

Severočeská energetika, a. s., věnuje velkou pozornost péči o životní prostředí a to včetně ochrany ptactva. Ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí zajistila společnost instalaci ochranných prvků zamezujících úrazům ptáků elektrickým proudem na více než tisíci stožárech elektrického vedení. V současné době odborníci vyvíjejí nový typ ochranného prvku, který by svojí konstrukcí ještě lépe splňoval místní nároky na ochranu ptactva.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

K opravdovým raritám patří počin rodinky čápa bílého, která si vybudovala hnízdo na stožáru vedení nízkého napětí. Pracovníci společnosti zajistili v okolí čapího hnízda důkladnou izolaci vedení a pravidelně jezdí kontrolovat stav a bezpečnost hnízda. Ve spolupráci s Národním parkem České Švýcarsko vybudovala společnost v letošním roce na stožáru vysokého napětí unikátní hnízdo uzpůsobené pro vzácného dravce orlovce říčního, který by se díky této aktivitě mohl navrátit na naše území, kde naposledy hnízdil zhruba před sto lety, z nedaleké Saské Lužice. Hnízdo u Velkého rybníka u Rybniště bylo postaveno podle nákresu německých ochránců přírody. Orlovec říční se živí rybami a ze Saské Lužice k Velkému rybníku to pro něj není nijak daleko. Je tak šance, že by se tu pár orlovců říčních zabydlel. Do Českého Švýcarska se začal před více než deseti lety vracet i sokol stěhovavý, když němečtí ochránci přírody začali vypouštět sokoly z umělých chovů do volné přírody. Podařil se i návrat lososů, které začali před pěti lety rybáři vysazovat do místní říčky Kamenice. Loni pak rybáři chytili první lososy, kteří se vrátili z moře. Národní park České Švýcarsko byl vyhlášen v roce 2000. Území o rozloze 80 km2 tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony a rokle. Součástí parku je i největší skalní most v Evropě – Pravčická brána. Navazuje na německý Národní park Saské Švýcarsko, jenž byl vyhlášen o deset let dříve.

Ondřej Horák
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail