Rubriky

Článků v rubrice: 13

CyberKnife

V dnešním dílu nekonečného seriálu o záření v medicíně se seznámíme se špičkou soudobé technologie.

Leksell Gamma Knife

Leksellův gama nůž je naprosto unikátní radiochirurgický přístroj. Jde o radionuklidový ozařovač. Zdrojem gama záření je radionuklid 60CoTechnologie nahrazující klasickou operaci při odstraňování nitrolebních lézí (nádorů, cévních malformací) se rozšiřuje po celém světě. V roce 1992 byl LGN instalován v pražské Nemocnici na Homolce.

Aktinoterapie
Léčba pomocí ionizujícího záření

Pro spoustu lidí jsou slova „ozařování“, „radioterapie“ nebo „onkologie“ spojena s tou největší hrůzou, smrtí a beznadějí… to je však veliký omyl. Strategie a taktika léčby nádorových onemocnění v současné době u nás je na špičkové úrovni. Máme i vlastní Leksellův gama nůž, jediný v celém „Východním bloku“ (Leksellových gama nožů je na světě jen okolo 135).

Jaderný reaktor na vašem PC???

Žádný problém ! Pokud máte k dispozici PC s minimální konfigurací AT 486, s volnou 560 kB RAM, graf. kartou VGA 256 kB RAM a operační systém MS-DOS, můžete se stát operátorem svého jaderného reaktoru.

Rentgen - zázrak nebo nebezpečí?

Právě přicházíte k RTG oddělení. V ruce žádanku o radiodiagnostické vyšetření, v hlavě myšlenky typu: Co to je - S+P ? Bude to bolet? Jak dlouho to bude trvat? A co mi budou dělat? Ozáří mě to? Pak, celí ustaraní, přijdete k okénku "RTG - EVIDENCE", kde ukážete kartičku zdravotní pojišťovny a odevzdáte žádanku. "Kdy jste byl naposled rentgenován?" "Nejste, slečno, těhotná?" "Máte u nás kartu?" Odpovíte, sestra se usměje, pak cosi "naťuká" do počítače… "Posaďte se támhle, laborantka si vás zavolá."…

Nukleární medicína

Jste objednáni na radionuklidové vyšetření. Míjíte dveře s radiačními varovnými symboly a vstupujete na oddělení Nukleární medicíny (NM). Bojíte se? Tak se nebojte. Dostanete jen malou injekci.

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail