Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 296

Leksell Gamma Knife

Leksellův gama nůž je naprosto unikátní radiochirurgický přístroj. Jde o radionuklidový ozařovač. Zdrojem gama záření je radionuklid 60CoTechnologie nahrazující klasickou operaci při odstraňování nitrolebních lézí (nádorů, cévních malformací) se rozšiřuje po celém světě. V roce 1992 byl LGN instalován v pražské Nemocnici na Homolce.

Fotogalerie (1)
Příprava pacienta na ozařování - helma nasměruje paprsky s naprostou přesností na správné místo (Zdroj Shutterstock)

Otázkou stereotaxe a využitím gamma nože k terapeutickým účelům se zabýval švédský neurochirurg Lars Leksell již v 50. letech. První Leksellův gamma nůž se 179 zdroji záření byl instalován pro experimentální účely ve Stockholmu v 60. letech.
V roce 1974 byl instalován druhý Leksellův Gamma nůž, také ve Stockholmu, s 201 zdroji záření, použitelný k léčbě.

Technologie

Leksellův gamma nůž se skládá ze tří hlavních komponent: 1) Radiační jednotka (ukrývající 201 zdrojů gama záření sbíhajících se do jednoho ohniska), se čtyřmi vyměnitelnými kolimačními helmicemi a léčebným lůžkem.
2) Leksellův stereotaktický rám (Leksellův koordinátový rám) 3) Plánovací systém.

 

Příprava

Prvním krokem je přesné "zmapování terénu" a jeho tzv. definice. Pacientovi je nasazen stereotaktický rám. Nasazování stereotaktického rámu je jediná nepříjemná věc v celém zákroku. Vše probíhá v místním umrtvení a pacient je plně při vědomí, jen mírně utlumen. Rám se přichytí k hlavě čtyřmi šrouby, jejichž hroty se opřou o vnější okraj lebeční kosti. Rám je tak dokonale fixován. Pevně uchycený stereotaktický rám poslouží jako základ karteziánské souřadnicové soustavy. Každému bodu v hlavě teď můžeme přidělit souřadnice X, Y, Z.
Pacient podstoupí s nasazeným rámem a přidaným tzv. koordinátovým boxem (přilbou se značkami, podle nichž se definují souřadnice na snímku) radiodiagnostické vyšetření (magnetickou resonanci, Computerovou tomografii nebo Angiografii). Snímky z vyšetření se přenesou počítačovou sítí do plánovacího počítače.

 

Plánování

Druhým krokem je plánování samotného ozáření plánovacím systémem GammaPlan. Snímky se tzv. definují, tzn. každému bodu na snímku je přiřazena souřadnice v prostoru.
Neurochirurgové společně s fyziky určí tzv.
cílový objem (cílové místo ozáření - nádor a jeho blízké okolí) a terapeutickou dávku radiace. Počítač navrhne plán ozáření.
Leksellův gamma nůž je vybaven čtyřmi kolimačními helmicemi, které vytvářejí průměr ohniska 4, 8, 14 a 18 mm. Představme si to třeba jako malé "kuličky" o zmíněných průměrech, za kterých se "vyskládá" celá odstraňovaná oblast tak, aby byla celá bezpečně pokrytá dávkou radiace. Středy těchto "kuliček záření" pak udávají souřadnice tzv zásahů neboli shotů. Pokud je oblast v blízkosti kritických struktur, jako je třeba oční čočka, oční nerv nebo mozkový kmen, je možné "kuličku" modifikovat - zdeformovat, aby kritické místo nezasáhla. Provádí se to zaslepením některých z 201 zdrojů záření wolframovými zátkami, tzv. plugy.
Výsledkem plánování je ozařovací protokol, který udává vše potřebné k provedení ozáření. (počet shotů, velikost kolimátorů, souřadnice x, y, z, ozařovací čas, počet a umístění případných plugů, atd.)

 

Léčba

Po dokončení plánování může začít samotná
léčebná procedura. Pacient leží na léčebném lůžku a jeho hlava je fixována pomocí stereotaktického rámu do kolimační helmice. Poté proběhne tzv. verifikace, tzn. "vyzkoušení" všech ozařovacích pozic ještě před zajetím lůžka do radiační jednotky. Předejde se tak možné kolizi pacienta s helmicí nebo nepřirozené poloze pacienta. Pokud je plán úspěšně verifikován, může začít vlastní léčba. Během léčebné procedury je pacient při vědomí a je schopen komunikovat s lékařem, sestrou nebo radiologickým asistentem, prostřednictvím audio-video spojení. Jakmile je léčba zahájena, lůžko se zasune dovnitř radiační jednotky. Léčba je tichá a zcela bezbolestná. Léčebná procedura může trvat několik minut až několik hodin, je závislá na velikosti a tvaru cílového ložiska v mozku.

 

Po skončení léčby

Po ozáření je sundán stereotaktický rám z hlavy. Jestliže pacient podstoupil angiografické vyšetření, bude muset ležet v klidu po dobu několika hodin. Někteří pacienti mají po sundání rámu zkušenosti s lehkou bolestí hlavy. Většina z nich je však bez komplikací. Pacient je zpravidla schopen návratu do normálního života již během několika následujících dnů.

 

 

Zajímá-li vás…

Princip Leksellova gamma nože je znázorněn v učebních programech "Fyzikální programy pro školy", jejichž autorem je RNDr. Jaroslav Kusala a vydalo je Informační středisko ETE.

 

Na internetové adrese www.homolka.cz najdete další informace a obrázky z Oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie - Gama nůž. Stránky se v současné době aktualizují v souladu s novým typem Gama nože.

Na internetové adrese www.elekta.com (Výrobce Gama nože) najdete detailní obrázky a vysvětlení principu Gama nože a mnoho dalších zajímavostí. Stránka je v angličtině.

Víte, že...

- Za deset let působení u nás Leksellův gamma nůž pomohl více než 4000 pacientům.
- Existuje zatím jen okolo 160 LGN na celém světě.
- LGN u nás je jediný v celém bývalém východním bloku, přijímáme i pacienty ze Slovenska, Ukrajiny, Ruska a dalších zemí. Další LGN východním směrem má až Čína (16 ks).
- LGN u nás byl zakoupen ze sbírky na konto Míša, organizované v celé tehdejší ČSFR, a s podporou nadace Charty 77 v roce 1992 za cenu okolo 100 milionů Kčs.
- V březnu letošního roku byl LGN kompletně zrenovován a computerizován, za dalších ca.100 milionů Kč byly zakoupeny nové kobaltové zdroje, systém APS a nový plánovací systém.
- Automatic Positioning System (APS) je robot samostatně nastavující stanovené koordináty dané ozařovacím plánem, téměř plně nahrazuje dřívější manuální nastavování. Na světě jich je zatím instalováno okolo 30.
- Cyklus výměny kobaltových zdrojů gamma záření je necelých 7 let. Dováží se z USA.
- LGN vyrábí fa. ELEKTA ve Švédsku.
- LGN lze v případě nouze odstavit pěti možnými způsoby.

 

Michal Schmitt
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Neviditelný protein udržuje rakovinu na uzdě

Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail