Rubriky

Článků v rubrice: 325

Z čeho se skládá cena elektřiny?

Spotřeba energií všeho druhu stále stoupá. Stoupá tedy i její cena. V Evropě má na růst cen elektřiny vliv zejména její začínající nedostatek a také nejistota výrobců ohledně ekologických podmínek, za nichž bude možné stavět nové zdroje jako náhradu za dosloužilé. A každý typ zdroje má jiné výrobní náklady. V České republice je nejlevnější elektřina z jaderné elektrárny Dukovany, následovaná severočeskými uhelnými elektrárnami, nejdráž přijde výroba z větru a ze sluneční energie (přibližně 50× dražší než z jádra). V zahraničí stouply ceny tzv. „silové“ elektřiny za posledních pět let o více než 100 %. I u nás bude cena od Nového roku o něco vyšší. Cena elektřiny je u nás regulována státem.

Týden vědy a techniky

Pátý ročník Týdne vědy celkem a třetí za podpory ČEZ jako generálního partnera letos otevřel vědě dokořán dveře všech odborných ústavů Akademie věd ČR od 7. do 13. listopadu.

Věda v ulicích

Již mnohokrát se konaly veřejné akce popularizující vědu a techniku – vzpomeňme například už pět ročníků podzimního Týdne vědy pořádaného Akademií věd. Letos se však 17. a 18. června poprvé přestěhovala věda z výzkumných ústavů do ulic, přímo mezi lidi.

Hra o liščí ocas po deváté

Deváté celostátní finále hry Co víš o jaderné energetice aneb Hra o liščí ocas skončilo velkým překvapením. Vítězem soutěže, které se dosud zúčastnilo téměř tisíc tříčlenných třídních družstev ze základních a středních škol z celé republiky, se poprvé stal dívčí tým.

Napájeni sluncem

Nenechte si ujít: 9. září vyvrcholí soutěž robotů poháněných světlem, která začala 14. ledna přípravou na Dni otevřených dveří v Ostravě.

Největší pohyblivá struktura v dějinách

Celá londýnská katedrála svatého Pavla by se schovala pod velkolepý oblouk, který vyprojektovalo konsorcium amerických, francouzských a ukrajinských firem. Oblouk se nazývá NSC (New Safe Confinement) a bude překrývat stávající sarkofág nad havarovaným čtvrtým černobylským reaktorem. Konstrukce bude 113 metrů vysoká, 257 metrů široká a 150 metrů dlouhá a bude vážit 20 000 tun.

... 1 « 44 45 46 47 48 49 50 » 55 ...

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail