Rubriky

Článků v rubrice: 1021

Cena publika FameLab patří České republice!

Získal ji 11. června 2011 inženýr Michal Babič z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR v mezinárodním finále soutěže FameLab v anglickém Cheltenhamu. Gratulujeme!

Přilétá elektrické letadlo

Ekologické důvody, které vedly automobilový průmysl k výrobě elektromobilů, podnítily obdobný vývoj i v leteckém průmyslu. Skutečně, nemýlíte se – na scénu vstupují elektrická letadla. Koncept plně elektrického dopravního letounu VoltAir vyvinula společnost EADS Innovation Works. Letoun mají pohánět dva velmi účinné supravodivé elektrické motory napájené lithium‑vzduchovými bateriemi.

O energetice nevážně

Moc učenosti a vážnosti někdy škodí, zejména chceme‑li si udržet zdravý rozum a nadhled nad vážnými záležitostmi světa. Energetika je obor veskrze odborný a vážný, ale umí si ze sebe dělat i legraci, což mu slouží jen ke cti.

Student z Tábora absolutním vítězem IOAA

Stanislav Fořt z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře se stal absolutním vítězem pátého ročníku Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice (IOAA). Studenti soutěžili od 25. srpna do 3. září v polském Chórzově, Katowicích a Krakowě, hostitelem olympiády bylo Slezské planetárium v Chórzově. Soutěže se účastnilo 134 soutěžících z 26 zemí. Česká republika letos vyslala pětičlenný tým.

Správná odpověď na srpnovou otázku

Správná odpověď na srpnovou otázku Hodí-li se do okna kámen, sklo se rozbije na kousky. Proč vstřelená kulka udělá ve skle jen malý otvor?

Proč se na tučné polévce rozpuštěný tuk rovnoměrně nerozlije, ale dělají se „oka?“

Správná odpověď na soutěžní otázku z července 2011: Proč se na tučné polévce rozpuštěný tuk rovnoměrně nerozlije, ale dělají se „oka?“ zní: Protože tuk má menší hustotu než voda, proto plave na jením povrchu a protože díky povrchovému napětí se kapalina vždy snaží zaujmout nejmenší objem - tím je na povrchu jiné kapaliny kruh.

... 1 « 137 138 139 140 141 142 143 » 171 ...

Nejnovější články

Jak buňky „umlčí" genomové zbytky starověkých virů

Pro organismy je klíčové, aby byly schopny kontrolovat, které geny se mají projevit  ve kterých buňkách a kdy. Předpokládá se, že přirozeně se vyskytující chemické ...

Jak rychle probíhá evoluce?

Dá se měřit tempo evoluce? Některé druhy se mohou vyvíjet velmi rychle - jen několik generací. Některé se nevyvíjejí, jsou statisíce let stejné. Když Charles Darwin v polovině 19.

Mikroskopie hlubokého mozku

Představte si, že byste do mozku instalovali „dopravní sledovací kameru“, která by dokázala detekovat buňky způsobující potíže a řítící se po mozkové dálnici ...

Rychlý reaktor BN-800 potvrzuje spolehlivý provoz paliva MOX

Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...

Vývoj technologie rychlých reaktorů a recyklace paliva

Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové  hospodářství v energetickém sektoru?

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail