Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 262

Přilétá elektrické letadlo

Ekologické důvody, které vedly automobilový průmysl k výrobě elektromobilů, podnítily obdobný vývoj i v leteckém průmyslu. Skutečně, nemýlíte se – na scénu vstupují elektrická letadla. Koncept plně elektrického dopravního letounu VoltAir vyvinula společnost EADS Innovation Works. Letoun mají pohánět dva velmi účinné supravodivé elektrické motory napájené lithium‑vzduchovými bateriemi.

Fotogalerie (2)
Projekt elektrického letadla firmy BOEING

EADS, mateřská společnost firmy Airbus, provádí už rok lety s ultralehkým elektrickým letounem na bateriový pohon. Na nedávno pořádaném leteckém aerosalonu Paris Air Show společnost představila kluzák se sériovým hybridním motorem i ambiciózní futuristický koncept plně elektrického dopravního letounu poháněného supravodivými motory, který je určen pro přepravu až padesáti pasažérů.

Nejde o ojedinělý projekt. Podrobné informace o projektu financovaném agenturou NASA, který se zabývá možnostmi, jak v komerčním provozu využít pro pohon letounů třídy 737 hybridní bateriové‑elektrické/plynové turbíny, zveřejnila vloni na podzim i společnost Boeing. O několik měsíců dříve na letecké přehlídce v americké Oshkoshi oznámily také společnosti Cessna a Sikorsky, že plánují v průběhu letošního roku podniknout zkušební lety elektricky poháněných letadel. Cessna se chystá představit lehké letadlo, Sikorsky zase lehkou helikoptéru.

Pozvolný přechod k elektrické dopravě

Podle leteckých odborníků si však na opravdu zelenou leteckou dopravu budeme muset z technologických důvodů počkat ještě hodně dlouho. Jedním dechem ale dodávají, že letečtí inženýři již dnes vědí, kudy by cesta k úspěchu mohla vést, a překonání největších překážek není v nedohlednu.

„Příští generace letadel v sobě budou mít stále více a více elektroniky. Klíčovou otázkou budou baterie. Současné baterie, které by dodávaly dostatečné množství elektřiny pro komerční provoz letadel, jsou totiž velice těžké,“ říká Dale Carlson z vedení sekce vývoje motorových systémů u GE Aviation. Abychom se mohli přiblížit vytyčenému cíli, musela by se kapacita bateriových technologií podle Carlsona zvýšit minimálně čtyřnásobně. Větší elektrická dopravní letadla by potřebovala k pohonu desítky megawatů.

Zásadní zvrat

Mnoho vědců si ovšem již nyní dokáže představit, jak přechod na elektrický pohon proběhne. Podle Marka Mooreho, leteckého inženýra a koncepčního designéra z výzkumného střediska NASA v americkém Langley, půjde o zásadní zvrat, který v příštích 20 až 30 letech změní celé letectví. Podle jeho názoru dojde k prvním průlomům u malých letadel, například u soukromých letadel, která by mohla na některých trasách nahradit auta. Moore očekává, že elektrické letouny bez posádky se nejdříve prosadí ve vojenství, později v civilním provozu a následovat budou ekologičtější komerční dopravní letouny.

Odborníci odhadují, že se v budoucnu budou pravděpodobně používat hybridní motory kombinující palivové články s turbínami, kdy turbíny budou potřeba pro vzlet a palivové články se budou využívat během letu.

Podle článku Stevena Ashley

Weby:

http://www.eads.com/dms/eads/int/en/press/documents/Dossiers/Downloads

http://www.eads.com/eads/int/en/toolbox/search.pid‑1.html?queryStr=VoltAir

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail