Rubriky

Článků v rubrice: 1032

Virtuální ozařovna

Na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze byl instalován a uveden do provozu první virtuální simulátor radioterapie v České republice. Systém VERTTM od britského konsorcia VERTUAL umožňuje vytvořit virtuální prostředí radioterapeutické ozařovny. Prostřednictvím 3D efektů a vizualizací poskytuje platformu pro ilustrace teoretických pojmů, ale i podporu pro získání dovedností klinického personálu. Pacientovi poskytne ukázku průběhu léčby. Instalace na FJFI ČVUT je nejenom první v České republice, ale dokonce jedna z mála na kontinentální Evropě.

Chránič koňských kopyt na gumové bázi

Milovníci koní zbožňují pohyb na koňském hřbetě, ať už jde o elegantní klus, nebo rychlý cval. Předpokladem k tomu, jak si užít jízdu na koni, je dokonalý kontakt se zemí. Obvyklým řešením je podkova. Jelikož běžně užívaná podkova vyrobená z kovu je těžká a příliš pevná, narušuje přirozený chod koně a kopyto nemůže plnit svou tlumicí funkci. Kovová podkova zároveň zkracuje délku kroku koně až o 10 %, kvůli čemuž je zvíře pomalejší. Další nevýhodou klasické podkovy je, že se připevňuje přímo na kopyto speciálními hřeby. To představuje námahu nejen pro podkováře s úpravou rohoviny a okováním, ale i stres pro samotné zvíře. Připevňování podkovy hřeby také narušuje rohovinovou vrstvu kopyta. To zabraňuje zdravému růstu kopyta v průběhu šesti až osmi týdnů nošení podkovy. Je tu řešení!

Teplá voda pro domácnost: Je lepší průtokový ohřívač nebo zásobník?

Bez teplé vody je život moderního člověka jen těžko představitelný. Jak ji ale co nejekonomičtěji a nejefektivněji ohřívat? Na to bohužel neexistuje univerzální odpověď. Jaký způsob ohřevu zvolit, záleží na několika faktorech: charakter nemovitosti, způsob vytápění, dostupnost plynové přípojky nebo počet odběrných míst. Pokud ale domácnost neodebírá teplou vodu z centrálního zdroje, rozhoduje se zpravidla mezi průtokovým ohřevem, nebo využitím nepřímo ohřívaného zásobníku. Jaké jsou výhody těchto typů ohřevu teplé užitkové vody (TUV)?

Prototyp bistabilního elektromagnetického ventilu s permanentními magnety

V současnosti se stále více hovoří o nastávající průmyslové revoluci "Průmysl 4.0", ve které se klade důraz na vestavěnou inteligenci, vyšší účinnost, bezpečnost a spolehlivost všech zařízení v technických celcích. Jejich nedílnou součástí bývají elektromagnetické ventily, jejichž vývojem se budu zabývat v tomto článku - konkrétně vývojem prototypu ventilu, který jsem navrhl v rámci své diplomové práce.

3D tisk na vzestupu

Bez 3D tiskáren už se takřka neobejde žádné konstrukční oddělení či průmyslový provoz. Firmy u 3D tiskáren oceňují rychlost a dostupnost výroby prototypů i funkčních dílů nebo unikátní mechanické vlastnosti vytištěných výrobků. Pro průmyslové 3D tiskárny již není problém vytvářet náhradní díly k různým zařízením, na jejichž dodání by se muselo jinak dlouho čekat. Podle odborníků ale nástup 3D tiskáren v průmyslu neznamená zánik tradičních technologií, jakými jsou obrábění, odlévání nebo vstřikování do forem. 3D tisk možnosti výroby rozšiřuje a stávající technologie doplňuje. Firmy dnes díky 3D tisku ročně ušetří statisíce až miliony korun, investice do 3D tiskáren se vracejí už v řádu měsíců či týdnů.

V Praze proběhl již 12. ročník FYKOSího Fyziklání

FYKOSí Fyziklání je soutěž pětičlenných týmů pořádaná FYzikálním KOrespondenčním Seminářem - FYKOS - pod záštitou Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Během 3 hodin mají soutěžící za úkol vyřešit co nejvíce příkladů z různých okruhů matematiky a fyziky za co možná nejvyšší počet bodů. Soutěž je rozdělená do 3 kategorií (A, B, C) podle věkového složení týmu. Prvních pět týmů v každé kategorii získá hodnotné ceny a nehynoucí slávu!

... 1 « 96 97 98 99 100 101 102 » 172 ...

Nejnovější články

Od farmaceutické chemie k modrému uhlíku

Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.

Podpora rozvoje jaderné energetiky v ČR

Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS provedený ve druhém pololetí 2024 ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice.

Víte, co je modrý uhlík?

Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách ...

Světová jaderná energetika na přelomu 2024/2025

V provozu je 417 jaderných  energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa. Ve výstavbě je 63 reaktorů, které  po zprovoznění ...

Jak dopadlo finále soutěže IT-SLOT? A jak byste dopadli vy?

Prvního kola patnáctého ročníku vědomostní soutěže IT-SLOT pro žáky 8. a 9. tříd se zúčastnilo 17 396 dětí z 298 škol napříč Českem.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail