Reaktory chlazené roztavenými solemi
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
V provozu je 417 jaderných energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa.
Ve výstavbě je 63 reaktorů, které po zprovoznění přinesou 66 100 MWe instalovaného výkonu.
Pozastaveno je 23 reaktorů (většina v Japonsku, které vrací do provozu reaktory uzavřené po Fukušimě jen pozvolna a postupně) s instalovaným výkonem 19 687 MWe.
Restartovány po dočasném odpojení byly naopak 2 reaktory:
ONAGAWA-2, Japonsko, typ BWR, 796 MWe
SHIMANE-2, Japonsko, typ BWR, 789 MWe
Trvale odstavené vloni byly:
KURSK-2, typ LWGR, 925 MWe, Rusko
MAANSHAN-1, typ PWR, 936 MWe, Taiwan
Byla zahájena výstavba 8 nových reaktorů, všechny typu PWR:
EL DABAA-4, 1 100 MWe, Egypt
LENINGRAD 2-3, 1 150 MWe, Rusko
LIANJIANG-2, 1 224 MWe, Čína
NINGDE-5, 1 200 MWe, Čína
SHIDAOWAN-1, 1 116 MWe, Čína
XUDAPU-2, 1 000 MWe, Čína
ZHANGZHOU-3, 1 129 MWe, Čína
ZHANGZHOU-4, 1 129 MWe, Čína
(Za zahájení výstavby se považuje tzv. „lití prvního betonu“ tedy zahájení betonáže základové desky.)
V loňském roce bylo dokončeno a připojeno k síti celkem pět nových bloků:
BARAKAH-4, Spojené arabské emiráty, typ PWR, 1 310 MWe
FANGCHENGGANG-4, Čína, typ PWR, 1 000 MWe
KAKRAPAR-4, Indie, typ PHWR (těžkovodní reaktor typu Candu), 630 MWe
VOGTLE-4, USA, typ PWR, 1 117 MWe
Flamanville-3, Francie, typ EPR (PWR), 1 600 MWe. (Byl připojen k síti v prosinci 2024 po 13 letech zpoždění, do plného provozu bude uveden v polovině roku 2025.)
Dohromady mají světové reaktory zkušenost už 20 127 reaktorroků provozu.
PRIS, Power Reactor Information System
Informační systém energetický reaktorů vyvíjí a spravuje MAAE již více než pět desetiletí. Je to komplexní databáze mapující celý svět. Obsahuje informace o energetických reaktorech v provozu, ve výstavbě, pozastavených, znovu spuštěných nebo vyřazovaných z provozu. Veškeré informace a datové položky shromažďuje MAAE prostřednictvím členských států.
Databáze pokrývá:
Měsíční údaje o výrobě a ztrátách energie jsou v PRIS zaznamenávány od roku 1970 a jsou doplněny informacemi o energii vyrobené z jaderné energie poskytované neelektrickým aplikacím, jako je dálkové vytápění, zásobování procesním teplem nebo odsolování.
Pro výpočty v PRIS byl vyvinut soubor mezinárodně uznávaných ukazatelů výkonnosti. Indikátory lze použít pro benchmarking, mezinárodní srovnání nebo pro analýzy dostupnosti a spolehlivosti jaderné energie podle typu reaktoru, země nebo světa. Analýzy se mohou následně aplikovat na hodnocení konkurenceschopnosti jaderné energetiky ve srovnání s jinými energetickými zdroji.
V roce 2009 byl vyvinut nový webový systém výkaznictví PRIS-STATISTICS, díky kterému jsou výkazy PRIS globálně dostupné online. Globální zprávy a grafy specifické pro jednotlivé elektrárny získáte několika kliknutími myši. Součástí je i integrovaný mapovací systém.
PRIS je k dispozici široké veřejnosti i registrovaným uživatelům následovně:
Na základě údajů ze systému PRIS se každý rok vydávají dvě oficiální publikace MAAE:
Zdroj: PRIS IAEA, Nuclear Power Reactors in the World | IAEA
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.