Rubriky

Článků v rubrice: 1060

Vývoj technologie rychlých reaktorů a recyklace paliva

Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové  hospodářství v energetickém sektoru? Ano, mohly by ho zajistit rychlé reaktory pracující v uzavřeném palivovém cyklu. Rychlé reaktory využívají k udržení řetězové štěpné reakce neutrony, které nejsou zpomalovány moderátorem (např. vodou v nejpoužívanějších reaktorech současnosti – tlakovodních a varných). Při provozu v plně uzavřeném palivovém cyklu, ve kterém se jaderné palivo recykluje a znovu používá, by mohly rychlé reaktory získat 60 až 70krát více energie ze stejného množství přírodního uranu než současné klasické reaktory, a tím výrazně snížit množství vysokoaktivního odpadu.

Sledování podvodů ve farmacii

Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních izotopů při sledování podvodných výrob léčivých látek – kontrola původu léčiv ve farmacii je stejně závažná jako kontrola původu potravin.

Lidé mění povrch Měsíce

Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu – podnítí diskuzi o vlivu člověka a pomůže zachovat důležité kulturní artefakty, jako jsou lidské stopy a stopy roverů.

Klíčové strategie pro stálý krevní cukr

Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze? Některé zásady jsou známé a dohledatelné na webech zabývajících se zdravou výživou. Profesor Pankaj Kapahi, zabývající se ve své laboratoři Kapahi Lab, která je součástí Buck Institute v Kalifornii, zkoumáním dlouhověkosti, nám do Třípólu napsal souhrn posledních vědeckých výzkumů souvisejících s glykací, vázáním cukru na jiné tělní molekuly (obvykle bílkovinné). Podělí se s námi o několik snadno implementovatelných tipů, které mohou mít velký vliv na udržení hladiny cukru v krvi. Pojďme se společně ponořit do těchto praktických strategií!

Jak AI změní kvalitu vzdělávání?

V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, otevírají se zcela nové možnosti pro transformaci vzdělávání. AI se stane všudypřítomnou komoditou, jež zásadně ovlivní způsob, jakým se učíme a jak vyučujeme. Školy a univerzity budou muset projít důkladnou obměnou, aby se této nové realitě přizpůsobily a připravily studenty na svět, ve kterém bude umělá inteligence levná a snadno dosažitelná. K tématu se blíže vyjadřuje David Strejc, odborník a aktivista v oblasti umělé inteligence z AutoERP.

TerraPower zahájila výstavbu sodíkového reaktoru

Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby. Společnosti TerraPower, z části financovaná společností Microsoft, a GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) společně poprvé zveřejnily tento koncept v září 2020. Natrium1 je rychlý sodíkem chlazený reaktor o výkonu 345 MWe kombinovaný se zásobníkem tepla. Společnost TerraPower založil Bill Gates, který fandí jaderným technologiím.

... 1 « 5 6 7 8 9 10 11 » 177 ...

Nejnovější články

Úvaha nad vysokorychlostními vlaky

Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail