Litevské lasery
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních izotopů při sledování podvodných výrob léčivých látek – kontrola původu léčiv ve farmacii je stejně závažná jako kontrola původu potravin.
Farmaceutický průmysl má celosvětově příjmy ve stovkách miliard dolarů ročně. V tak velkém průmyslovém odvětví působí padělání a porušování autorských práv vážné problémy.
Příklady studií
„Otisk prstu“ izotopů vodíku se stal užitečným nástrojem při ověřování pravosti různých léčivých drog. Užitečnost poměrů deuteria a normálního vodíku (D/H) je nejvyšší v kombinaci s měřením dalších izotopových poměrů. V rané studii o stabilních izotopových kompozicích tropikamidu, hydrokortizonu, chininu a tryptofanu byly analyzovány metodou hmotnostní spektroskopie (EA-IRMS, Elemental Analyzer Isotope Ratio Mass Spectrometry) stabilní izotopy uhlíku, dusíku, kyslíku a vodíku a bylo možné na jejich izotopových podpisech jasně rozlišit produkty jednotlivých výrobců a dokonce i šarže léčiv. [1] V této studii bylo potvrzeno, že dva nejlepší „otisky prstů“ pro rozlišení mezi různými zdroji léčiva byly poměry izotopů vodíku a kyslíku.
Následná studie analyzující naproxen z různých šarží a výrobců rovněž prokázala podobnou schopnost rozlišovat mezi zdroji drog. [2] Metodou izotopů bylo možné rozlišit různé výrobce a také různé syntetické cesty pro přípravu stejných sloučenin. [3] Tyto studie se spoléhaly na přirozené variace izotopů, které se vyskytly při syntéze těchto léčiv, ale v jiných studiích byly použity výchozí složky záměrně označené izotopy deuteria a uhlíku 13 (13C) a ukázaly, že takto označkované komponenty lze vysledovat až do konečného farmaceutického produktu. [4] Poměry D/H lze také stanovit pro konkrétní místa v léčivu pomocí deuteriové nukleární magnetické rezonanční spektroskopie (2H NMR). Např. byly použity k rozlišení mezi různými syntetickými metodami pro ibuprofen a naproxen v jedné studii, [5] pro prozac a fluoxetin v jiné. [6] Studie ukazují, že informace o poměru D/H pro EA-IRMS a místně specifické poměry D/H z 2H NMR mají velké praktické využití pro testování pravosti farmaceutických léčiv.
Nelegální drogy
Zdroje a výrobní mechanismy nelegálních drog jsou další oblastí, která zaznamenala úspěšnou aplikaci charakterizace izotopů vodíku. Obvykle, stejně jako u jiných aplikací technik stabilních izotopů, jsou výsledky nejlepší, když se porovnají data pro více stabilních izotopů navzájem. Například k analýze tablet MDA a MDMA byly použity společně izotopy 2H, 13C a 15N a úspěšně identifikovaly rozdíly, které mohou rozlišit různý původ nebo způsob výroby.[3] Stejná kombinace stabilních izotopů s přídavkem 18O byla aplikována na heroin a mohla úspěšně rozlišovat mezi různými vzorky.[4] Analýza pomocí deuteriové nukleární magnetické resonance byla také schopna objasnit původ a zpracování jak kokainu, tak heroinu.[5] V případě heroinu by místně specifické přirozené izotopové složení mohlo být použito pro určení geografického původu drogy.
Odkazy:
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_isotope_biogeochemistry#Pharmaceutical_copies
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...
V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.