Dovoz energií je Achillovou patou Evropy
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních izotopů při sledování podvodných výrob léčivých látek – kontrola původu léčiv ve farmacii je stejně závažná jako kontrola původu potravin.
Farmaceutický průmysl má celosvětově příjmy ve stovkách miliard dolarů ročně. V tak velkém průmyslovém odvětví působí padělání a porušování autorských práv vážné problémy.
Příklady studií
„Otisk prstu“ izotopů vodíku se stal užitečným nástrojem při ověřování pravosti různých léčivých drog. Užitečnost poměrů deuteria a normálního vodíku (D/H) je nejvyšší v kombinaci s měřením dalších izotopových poměrů. V rané studii o stabilních izotopových kompozicích tropikamidu, hydrokortizonu, chininu a tryptofanu byly analyzovány metodou hmotnostní spektroskopie (EA-IRMS, Elemental Analyzer Isotope Ratio Mass Spectrometry) stabilní izotopy uhlíku, dusíku, kyslíku a vodíku a bylo možné na jejich izotopových podpisech jasně rozlišit produkty jednotlivých výrobců a dokonce i šarže léčiv. [1] V této studii bylo potvrzeno, že dva nejlepší „otisky prstů“ pro rozlišení mezi různými zdroji léčiva byly poměry izotopů vodíku a kyslíku.
Následná studie analyzující naproxen z různých šarží a výrobců rovněž prokázala podobnou schopnost rozlišovat mezi zdroji drog. [2] Metodou izotopů bylo možné rozlišit různé výrobce a také různé syntetické cesty pro přípravu stejných sloučenin. [3] Tyto studie se spoléhaly na přirozené variace izotopů, které se vyskytly při syntéze těchto léčiv, ale v jiných studiích byly použity výchozí složky záměrně označené izotopy deuteria a uhlíku 13 (13C) a ukázaly, že takto označkované komponenty lze vysledovat až do konečného farmaceutického produktu. [4] Poměry D/H lze také stanovit pro konkrétní místa v léčivu pomocí deuteriové nukleární magnetické rezonanční spektroskopie (2H NMR). Např. byly použity k rozlišení mezi různými syntetickými metodami pro ibuprofen a naproxen v jedné studii, [5] pro prozac a fluoxetin v jiné. [6] Studie ukazují, že informace o poměru D/H pro EA-IRMS a místně specifické poměry D/H z 2H NMR mají velké praktické využití pro testování pravosti farmaceutických léčiv.
Nelegální drogy
Zdroje a výrobní mechanismy nelegálních drog jsou další oblastí, která zaznamenala úspěšnou aplikaci charakterizace izotopů vodíku. Obvykle, stejně jako u jiných aplikací technik stabilních izotopů, jsou výsledky nejlepší, když se porovnají data pro více stabilních izotopů navzájem. Například k analýze tablet MDA a MDMA byly použity společně izotopy 2H, 13C a 15N a úspěšně identifikovaly rozdíly, které mohou rozlišit různý původ nebo způsob výroby.[3] Stejná kombinace stabilních izotopů s přídavkem 18O byla aplikována na heroin a mohla úspěšně rozlišovat mezi různými vzorky.[4] Analýza pomocí deuteriové nukleární magnetické resonance byla také schopna objasnit původ a zpracování jak kokainu, tak heroinu.[5] V případě heroinu by místně specifické přirozené izotopové složení mohlo být použito pro určení geografického původu drogy.
Odkazy:
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_isotope_biogeochemistry#Pharmaceutical_copies
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.