Studenti

Článků v rubrice: 331

Jaderné maturity na českých jaderkách

Přenášky, prohlídka elektrárny nebo vědomostní text. Také letos připravil ČEZ třídenní program pro středoškoláky na jaderných elektrárnách. Ti například navštívili strojovnu bloku, havarijní štáb nebo simulátor. Teoretickou část tvořily přednášky včetně besedy s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou. Získané znalosti prověřil závěrečný test – Jaderná maturita. Všichni byli úspěšní a mohli si tak z Temelína i z Dukovan odnést netradiční maturitní vysvědčení.

Fotogalerie (3)
Králem (královnou) Jaderné maturity v Temelíně, který letos přivítal 33 studentů, se 17. 5. stala Anna-Marie Daňhová ze Střední průmyslové školy Ostrov, která správně a nejrychleji odpověděla na všech dvacet závěrečných testovacích otázek. (Zdroj ČEZ)

Temelín

Králem (královnou) Jaderné maturity v Temelíně, který letos přivítal 33 studentů, se 17. 5. stala Anna-Marie Daňhová ze Střední průmyslové školy Ostrov, která správně a nejrychleji odpověděla na všech dvacet závěrečných testovacích otázek.

Dukovany

Studenti 3. ročníků středních škol ze všech koutů České republiky v rámci svého třídenního pobytu v Jaderné elektrárně Dukovany úspěšně složili zkoušku z jaderné maturity 24. 5. Převažovali studenti z průmyslovek, kteří přijeli nejen z regionu elektrárny, ale také například z Kutné Hory, Žďáru nad Sázavou, Kladna, Hradce Králové, Mohelnice, Ostravy, Brna, Jihlavy, Třebíče i dva studenti Masarykova gymnázia Příbor. Celkem 32 studentů se v rámci přednášek a exkurze po elektrárně mělo možnost seznámit s provozem Jaderné elektrárny Dukovany, která svou čistou a bezemisní výrobou elektřiny dlouhodobě pokrývá 20 % celkové spotřeby České republiky. Na závěr celé stáže čekala studenty závěrečná zkouška formou testu a beseda s předsedkyní SÚJB, paní Danou Drábovou. Králem jaderné maturity je letos Tomáš Vlasák z třebíčské průmyslovky, který nejlépe obstál ve znalostním jaderném testu.

Jako nejzajímavější exkurzi přímo do provozu vyhodnotili studenti návštěvu strojovny a simulátoru blokové dozorny, kde si sami vyzkoušeli „odstavit“ reaktor. „Nejvíc se mi líbila návštěva chladicí věže. Zaujalo mě, jaké je vedro v chladicí věži,“ svěřil se student Jaromír z brněnské průmyslovky. „Elektrárna Dukovany je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu a díky náborovým projektům jako je např. Jaderná maturita seznamuje studenty s pracovním prostředím i možnostmi jejich uplatnění,“ sdělila Linda Navrátilová ze Strategického náboru Skupiny ČEZ.

V dukovanské elektrárně pracuje 1 500 zaměstnanců a zhruba stejné množství u dodavatelů. Pro zajištění bezpečného a spolehlivého provozu stávajících bloků, který ČEZ předpokládá dalších 20-30 let, bude elektrárna potřebovat široké spektrum technicky vzdělaných absolventů středních i vysokých škol. Jen v letošním roce přijme elektrárna až 120 nových zaměstnanců a v návaznosti na přípravu výstavby nových bloků v Dukovanech bude jejich nábor pokračovat i v následujících letech. Dukovany tak nabízejí perspektivní zaměstnání pro další generace energetiků.

Linda Navrátilová, Marek Sviták

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail