Studenti

Článků v rubrice: 331

Studenti, pomozte s vodou!

V Třebíči, Dobročicích a Lošticích dostatečně nezasakuje dešťová voda na veřejných prostranstvích, ve Starém Městě potřebují řešit odpadní vody a Černošice zase zlobí přívalové srážky. Celkem devět obcí se rozhodlo přihlásit zadání do soutěže Pro vodu a čekají na návrhy kreativců, jak se s potížemi vypořádat. Ti mohou nápady registrovat do 31. ledna 2018 na webu www.soutezprovodu.cz a získat finanční odměnu. Sedmý ročník pořádá Nadace Partnerství pod záštitou ministra životního prostředí za podpory Státního fondu životního prostředí ČR a společnosti Nestlé.

Fotogalerie (1)
I špatné vsakování vody je problém. Vždyť by se mohla i nějak využít! (Credit: Adéla Mráčková)

Můžete přihlásit i vlastní projekt

Soutěže Pro vodu se mohou zúčastnit jednotlivci i týmy, jednou z podmínek je však věk od 18 do 30 let. Pokud si soutěžící nevyberou z devíti nabízených situací, mohou přihlásit vlastní nápad, projekt nebo závěrečnou práci, která se týká odpovědného hospodaření s vodou v budovách, městech i krajině. Své návrhy mohou soutěžící ještě před odevzdáním konzultovat na listopadových workshopech nebo osobně s odbornými mentory. „Prostřednictvím soutěže i našich dalších aktivit chceme najít technologie a řešení, která pomohou v budoucnu zmírňovat sucho, snižovat teplotu ve městech, zpomalovat odtok vody, odpovědněji hospodařit s vodou nebo ji čistit. Věříme, že bude soutěž přínosná pro zadavatele i soutěžící a že výsledné návrhy poslouží jako inspirace pro další lokality,“ říká koordinátorka soutěže Zuzana Šeptunová z Nadace Partnerství. Na autory nejlepších soutěžních řešení pak čekají Ceny Nestlé ve výši 30, 20 a 10 tisíc Kč.

Soutěž pomohla už šestkrát

Díky předchozímu ročníku soutěže získalo například pražské středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr a jihomoravský průmyslový areál LIKO-S studii hospodaření s pitnou a dešťovou vodou, obec Malá Losenice návrh kořenové čističky odpadních vod. „Mezi úspěšné soutěžní projekty v minulých letech patřil například také návrh hospodaření s vodou v obci Doubravník, komunikační kampaň zaměřená na propagaci spořičů vody, koncepce proměny nábřeží u řeky Svitavy v Brně či biodegradabilní nanovlákenný filtr určený k čištění obtížně odstranitelných látek z odpadních vod,“ jmenuje Zuzana Šeptunová.

Pro Nestlé jako potravinářskou firmu je odpovědné hospodaření s vodou prioritním tématem. Nespokojujeme se ale jen s úsporami vody v  našich závodech. Jdeme dále a chceme do ochrany vody zapojit širší veřejnost a především mladé, kterým dáváme možnost uplatnit jejich kreativitu a získat cenné zkušenosti s vývojem projektu,“ uvádí Martina Šilhánová, manažerka pro CSR ze společnosti Nestlé, která je finančním partnerem soutěže.

Informace o soutěži: http://www.soutezprovodu.cz/
Kontakty: Adéla Mráčková, PR manažerka soutěže, adela.mrackova@nap.cz, 515 903 123, 721 468 231

Andrea Brožová, manažerka korporátní komunikace firmy Nestlé, andrea.brozova@cz.nestle.com, 724 420 148

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail