Teorie původu náboženství
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
Online kurzy a další aktivity, při kterých se mohou účastníci setkávat s experty v oborech přírodních věd a techniky i s podobně zaměřenými vrstevníky, pro nadcházející školní rok otevírá projekt Talnet Národního institutu pro další vzdělávání (NIDV). Neváhejte se přihlašovat, on-line kurzy začínají v polovině října 2015 a trvají do května 2016. Díky přihlášení do T-kurzu se mohou Talneťáci účastnit i prezenčních soustředění, T-exkurzí na zajímavá pracoviště nebo do terénu a dalších aktivit podporujících odborný a osobnostní rozvoj. Úplnou nabídku T-kurzů najdete na stránce http://www.talnet.cz/t-kurzy. Přihlášku naleznete na http://www.talnet.cz/prihlaseni.
Takzvané T-kurzy probíhají ve školním roce ve dvou pololetních blocích pod vedením instruktora a zakončuje je projekt – seminární práce. V každém výukovém bloku studenti absolvují šest lekcí. Vyvrcholením jsou pak obhajoby seminárních prací před všemi spolužáky v kurzu. Na konci čeká na studenty osvědčení o absolvování.
„Kurzy se z převážné části uskutečňují online a k jejich účasti stačí počítač s přístupem na Internet. Studenti se ale často chtějí vidět i tváří v tvář, proto program Talnet organizuje svá pravidelná soustředění,“ upřesňuje vedoucí projektu RNDr. Stanislav Zelenda a dodává, že v průběhu roku se mohou účastníci společně s instruktory setkávat také na exkurzích na odborná pracoviště.
Studium obvykle zabere 2–3 hodiny týdně. Kladem online kurzů je libovolné rozložení studijního času, účastník si studium rozvrhne podle svých časových možností. Může studovat kdykoli a odkudkoli, kde je připojení na internet.
„Na akce od Talnetu vždy ráda vzpomínám, potkala jsem tu zajímavé lidi a dozvěděla jsem se spoustu nových věcí,“ říká absolventka loňského kurzu Lenka M. „Ráda se letos zase přihlásím.“
Poznej sám sebe
Mezi letošní novinky T-kurzů, jejichž zápisy právě probíhají, patří kurz Poznej sám sebe. Zájemci v něm mohou objevit své silné stránky, které by jim pomohly lépe využít svůj potenciál, efektivní myšlenkové pochody a kvalitnější učební techniky. Další kurzy jsou z oborů biologie, ekotoxikologie, entomologie, chemie, materiály a krystaly, atmosféra a oceány, astronomie a modelování, geografie, matematika, pomocné vědy historické, antropologie atd.
Termíny přihlášek jen do konce září
Přihlásit ke kurzům akademického roku 2014/2015 se zájemci mohou do konce září 2015 zde. Nedílnou součástí přihlášky je i doporučení studenta, které dokládá jeho zájem a předpoklady. Doporučení mohou dát studentovi pedagogové i rodiče. Do každého kurzu pak vyberou pracovníci Talnetu 20 studentů. První studijní blok startuje 1. října 2015.
Další informace
Podrobný seznam kurzů, jejich anotace a seznam lektorů je k dispozici na webových stránkách projektu Talnet na adrese www.talnet.cz. Jak to vypadá v kurzu se můžete podívat zde.
O Talnetu
Talnet je vzdělávací projekt pro nadanou mládež, (zpravidla ve věku 13-19 let) se zájmem o přírodní a technické vědy i pro jejich učitele z celé České republiky. Cílem projektu je identifikace nadaných žáků (včetně těch skrytě nadaných) a rozšíření nabídky vzdělávání v přírodních a technických vědách bez ohledu na čas a prostor. Talnet spolupracuje s oborovými specialisty, učiteli, rodiči a psychology s různými fakultami Univerzity Karlovy i s dalšími vysokými školami. Projekt funguje nepřetržitě od roku 2003. V současnosti jej realizuje Talentcentrum Národního institutu pro další vzdělávání.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.