Studenti

Článků v rubrice: 322

Středoškoláci míří do světa

6. a 7. května se v budově Akademii věd ČR utkali středoškoláci v národním finále 17. ročníku Soutěže vědeckých a technických projektů Expo Science Amavet, jejímž je ČEZ tradičně generálním partnerem.

Fotogalerie (4)
Martin Saida z Brna s robotickým pásovým podvozkem, který překoná i schody

„Jsem moc rád, že mám možnost poznat tolik mladých lidí zapálených pro vědu a techniku,“ řekl na úvod slavnostního zahájení soutěže ředitel útvaru management lidských zdrojů Skupiny ČEZ Ivan Zavadil. „Jako personalista mám náročný úkol shánět nové lidi, a tady vidím, že mohu být optimistou.“ Soutěž se konala pod záštitou předsedy Akademie věd, kterého na zahájení zastoupil místopředseda Prof. Miroslav Tůma.

Stejně jako v předchozích ročnících, obhajovalo 35 nejlepších středoškoláků z celé republiky, kteří postoupili z regionálních kol, své projekty před odbornou porotou formou posterových prezentací. Porota složená ze zástupců ústavů Akademie věd a vysokoškolských pracovišť hodnotila nejen odborný obsah práce mladého badatele, ale i způsob prezentace, dovednost vysvětlit princip a přínos práce krátce a srozumitelně, a také úroveň jazykových znalostí.

V letošním ročníku zvítězil projekt Patrika Čermáka ze SPŠE Pardubice „Peltierův článek“. Mladý autor se věnuje termoelektrickým jevům a sám si vyhledává a syntetizuje nové krystalické materiály na bázi teluru. Druhé místo obsadil Tomáš Paseka z Hradce Králové s projektem Souhrn gramatiky paštúnského jazyka. Podle jeho znalostí o indoíránských jazycích se zdá, že z něho roste druhý Champolion (rozluštil hieroglyfy) nebo Bedřich Hrozný (rozluštil chetitské písmo). Třetí skončil Lukáš Fajt z pardubického gymnázia, který luští jednu z největších záhad fyziky – gama záblesky z kosmu. Pozoruhodná byla práce Marka Kováře a Tomáše Petáka z Gymnázia Karla Sladkovského v Praze, kteří pracují na vysoké odborné úrovni na Studii struktury mechanických vlastností reaktorové oceli pro reaktory VVER. Oba chtějí studovat na FJFI a zúčastnili se i Jaderné maturity ČEZ.

Skupina ČEZ dlouhodobě podporuje vzdělávání a má vlastní soutěže pro vyhledávání talentů mezi vysokoškoláky. Aby ale bylo dostatek studentů pro vysoké školy, je potřeba povzbudit zájem a podpořit talenty již na nižších stupních. Proto podporujeme tuto soutěž, protože jejím cílem je podněcovat co nejvíce středoškoláků k rozvíjení tvůrčích schopností, napomáhat k vyhledávání talentů, zprostředkovat jim kontakt se špičkovými pracovišti a umožnit další odborný růst,“ řekla Marie Dufková, koordinátorka vzdělávacího programu ČEZ.

Jedenáct nejlepších projektů má možnost zúčastnit se největší a nejprestižnější soutěže tohoto druhu na světě INTEL ISEF v USA, soutěže I-SWEEEP 2011 v USA, americko-české školy mladých vědců v San Antoniu a dalších odborných akcí v zahraničí i České republice. I na těchto akcích reprezentují nejen Českou republiku a svou školu, ale také ČEZ, který je jedinou průmyslovou firmou v naší republice, která vlastním rozsáhlým vzdělávacím programem již osmnáctým rokem podporuje vzdělávání a talentované studenty. A vychovává si tak novou generaci odborníků i pro své provozy.

V 3pólu postupně představíme některé nejlepší studentské práce.

http://www.facebook.com/video/video.php?v=394889917519&ref=mf

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak AI změní kvalitu vzdělávání?

V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...

TerraPower zahájila výstavbu sodíkového reaktoru

Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail