Studenti

Článků v rubrice: 322

Severočeská děvčata si prvenství pohlídala

Finalisté 17. ročníku soutěže Co víš o energetice? předvedli skvělé výkony

V Brně se 23. června uskutečnilo už 17. republikové finále soutěže Co víš o energetice?, kterou na konci každého školního pololetí pořádá ČEZ pro tříčlenná třídní družstva základních a středních škol. V korespondenční části soutěže, které se zúčastnilo 151 družstev z celé republiky, si nejlépe vedlo dívčí trio Andrea Krupková, Markéta Machová a Lada Musilová z Podkrušnohorského gymnázia Most-Bílina s nehrající kapitánkou, fyzikářkou Ivanou Hotovou. Gymnazistky nakonec zvítězily i ve finále, když nejlepší výkony předvedly ve dvou ze tří soutěžních disciplín.

Fotogalerie (3)
Finalisté

Druhé místo vybojovali studenti Střední odborné školy elektrotechnické v Hluboké nad Vltavou (třída 1B) po dramatickém vědomostním „rozstřelu“ se žákyněmi Základní školy Žebrák. Čtvrtí skončili gymnazisté z Ostravy-Poruby a tabulku uzavřelo druhé družstvo hlubockého SOŠE (IT 1).

Velmi dobré znalosti prokázali v divácké soutěži i žáci z brněnské Základní školy Křídlovická. Zodpověděli plných 19 z třiceti velice obtížných otázek – například jak dlouho vystačí lidstvu uhlí, zemní plyn a ropa z dostupných nalezišť, kolik lidí na Zemi nemá dosud přístup k elektřině, jaký je nejperspektivnější energetický zdroj u nás apod.

Soutěž jako odvykle moderovala Šárka Kubelková-Volemanová a skvělou hrou na housle ji doprovodila virtuoska Ilona Stryová.

Finalisté si ve druhé části celodenního programu prohlédli brněnské Školicí středisko ČEZ. Jeho vyučující Karel Škranc jim přiblížil přípravu operátorů a dalších odborníků především, avšak nejen, pro jaderné elektrárny a vysvětlil, jaké vlastnosti, schopnosti a znalosti musí mít pracovníci v těchto velice perspektivních oborech. Na modelech jim pak předvedl fungování obou českých jaderných elektráren i jejich klíčových součástí.

„Znalosti soutěžících i diváků v sále i jejich zájem o fyziku mě mile překvapily. Ukazuje se, že si uvědomují, jak zajímavé perspektivy nabízí studium přírodních a technických věd a práce například v energetice,“ říká koordinátorka vzdělávacího programu ČEZ Marie Dufková. Jeho součástí je i cyklus osvětových besed Energie-budoucnost lidstva, jenž běží v českých školách už déle než deset let. Doposud se uskutečnilo na 3,5 tisíce besed a s lektory – pedagogy z ČVUT a odborníky z tuzemských elektráren – při nich debatovalo bezmála 140 tisíc chlapců a děvčat ve věku od 14 do 19 let, tedy zhruba každý desátý v příslušném věkovém ročníku.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak AI změní kvalitu vzdělávání?

V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...

TerraPower zahájila výstavbu sodíkového reaktoru

Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail