Teorie původu náboženství
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
Letní univerzity v Jaderné elektrárně Dukovany i v Jaderné elektrárně Temelín opět letos přilákaly do atraktivního prostředí obou českých jaderných elektráren desítky vysokoškolských studentů.
Letní univerzita v Temelíně
První dva srpnové týdny patřily Letní univerzitě v Jaderné elektrárně Temelín. Třicet pět studentů technických vysokých škol zde absolvovalo odbornou stáž, jejíž součástí bylo 32 přednášek, devět odborných exkurzí a řada doprovodných akcí.
„Mezi studenty se skrývají budoucí operátoři, fyzici i manažeři. Během šesti let se z Letní univerzity stala taková přípravka energetiků. Vždyť po dokončení vysokých škol přešlo šedesát procent absolventů Letní univerzity do zaměstnaneckého dresu společnosti ČEZ,“ říká organizátor, personalista ČEZ Pavel Šimák.
Program Letní univerzity v Temelíně byl i letos mimořádně nabitý. Přednáška střídala přednášku, nechyběly stáže přímo v provozu, kterým předcházela náročná vstupní školení. Ale na programu byly i cyklistické výlety do okolí, návštěva divadelního představení, sportovní odpoledne či Den elektromobility s projížďkou v elektromobilech. Celá univerzita byla zakončena 12. srpna znalostním testem s vyhlášením krále či královny Letní univerzity 2011.
Den elektromobility byl letošní novinkou Letní univerzity. Odborníci společnosti ČEZ v něm studentům představili jak testovací vozidla, tak koncept i konkrétní plán na vybudování dobíjecích stanic na území ČR.
„O Letní univerzitě jsem se dozvěděl od svého bratra, který ji již absolvoval a doporučil mi ji. Pak už jsem se zaregistroval na www.kdejinde.cz a splnil vstupní testy,“ říká Petr, student VUT Brno. A dodává: „Chtěl jsem zjistit, jak funguje práce v elektrárně, projít si prostory, do kterých bych se jinak nedostal, a zjistit, jaké jsou zde pro mě možnosti zaměstnání. Je to prostě zajímavá zkušenost.“ Práce v elektrárně ho láká i proto, že žije v blízké Polánce u Moravského Krumlova.
Letní univerzity se ale zúčastnili i studenti např. z Ostravy nebo Plzně. Kromě výjimečné praxe měli možnost poznat nový kraj a navázat kontakty s dalšími studenty, které spojuje zájem o jadernou energetiku.
Dobrá perspektiva
Skupina ČEZ spolupracuje s řadou vysokých škol technického zaměření a středních škol. S mnohými absolventy Letní univerzity navazuje následnou spolupráci již během studia a s vybranými studenty již konkrétně jedná o stipendiích, jejich uplatnění v ČEZ, spolupráci při studiu nebo na diplomových pracích.
Zkušenosti z Letních univerzit v jaderných elektrárnách ČEZ dokládají, že mladí lidé začínají vnímat studium technických oborů i své budoucí uplatnění v technice a energetice jako dobrou perspektivu a ČEZ vnímají jako perspektivního zaměstnavatele.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.