Radiační mutace pro pěstování lepší bavlny
„Bavlna je plodina, kterou stojí za to oslavovat: produkuje užitečná přírodní vlákna – dá se říci, že je nejdůležitějším přírodním vláknem na světě.
Pokud se dnes majitel nemovitosti rozhodne bojovat se vzlínající vlhkostí bez náročného podřezávání zdiva, má na výběr prakticky ze dvou neinvazivních metod, které dokáží výrazně snížit vlhkost zdiva bez nutnosti náročných stavebních úprav. Jak možné sanační metody fungují a v čem se liší jejich uplatnění v praxi?
(Poznámka redakce: ozval se nám čtenář, že zmíněné metody vysoušení zdiva zavání šarlatánstvím, a poukazoval na starší případy kdy Klub skeptiků Sysifos uděloval bludné balvany za podobné vysoušecí metody, které se ukázaly být podvodem. Nehodláme dělat závěry, firma se na vzniku článku naprosto nijak nepodílela. Nejde ani o reklamu, ani o odsouzení. Doporučujeme si přečíst odbornou doktorskou práci na téma vysoušení zdiva elektroosmózou: http://web.cvut.cz/ki/710/phd/balik.pdf. Zvídavý čtenář si dnes také může celkem snadno vyhledat nemovitosti, které tyto metody vyzkoušely, a zeptat se na výsledek.)
Metoda elektrofyzikální
Spočívá v instalací řídicí jednotky, která po připojení k běžné uzemněné elektrické zásuvce indukuje elektromagnetické pole, které přeruší kapilární vzlínání vody ve zdivu. Voda se následně ze zdiva částečně odpaří a částečně se stáhne k záporně nabité zemině.
Fyzikální princip
V porézních materiálech putuje voda po přiložení elektrického pole od kladného k zápornému pólu. Tato fyzikální zákonitost byla objevena už před 150 lety Další vývoj a výsledky pokusů vedly k využití jevu v technice, průmyslu, stavebnictví a dalších oborech. Elektrofyzikální bezelektrodové odvlhčování zdiva s použitím generátorů magnetických pulzů napájených elektrickým proudem výrazně zjednodušuje postup odvlhčování zdiva. V několika měsících po instalaci putuje voda v kapilárních řečištích zdiva zpět do půdy - od + (plus) k - (mínus) pólu. Využívá se tedy zemského magnetismu. Silný minusový magnetický pól máme v podloží stavby, mírný kladný dodáme přístrojem do molekul vody obsažených ve zdech. V dalších letech pak elektroosmóza působí jako štít a brání opětovnému vzestupu vlhkosti do zdiva. (Stavební objekt zůstává suchý včetně sklepů a základů stavby. Zařízení neruší žádné přijímače, vysílače ani jakékoli přístroje. Instalací a provozováním příslušného zařízení se dosáhne nejen vysoušení zdiva, ale také ochrany před jeho novým zavlhčením. V praxi nebyla zjištěna žádná omezení v použitelnosti uvedeného sanačního postupu, jedinou podmínkou je zajištění trvalého přívodu elektrické energie.
Odvlhčení zdiva touto metodou má dvě fáze:
Fáze vysoušecí, která trvá podle typu objektu a charakteru zdiva (cihla, kámen, smíšené zdivo), tloušťky a míry zavlhčení v rozmezí 1 – 3 roky. „S každým zákazníkem se při instalaci elektrofyzikálního přístroje domluvíme na termínech pravidelných prohlídek. Při těchto prohlídkách kontrolujeme nepřetržitý provoz přístroje a nedestruktivní mikrovlnnou sondou MOIST 350 B měříme vlhkost zdiva v závislosti na jeho složení a tloušťce až do hloubky 800 mm,“uvedl Martin Jeřábek, obchodní ředitel Drymat.cz a dodal: „Během této doby také zaručujeme vysušení zdiva na normou tolerované hodnoty proti možnosti vrácení investovaných peněz.“Hloubkové měření vlhkosti je velmi přesné a umožňuje přesné porovnání průběhu vysoušení zdiva proti hodnotám vlhkosti zjištěným a zaznamenaným na počátku při instalaci zařízení. Celé měření trvá cca 1-2 hodiny dle rozsahu stavby.
Fáze udržovací – po vysušení na normou dané hodnoty se zdivo další nepřetržitou činností jednotky udržuje v suchém stavu. V této fázi je možné provést výměnu starých původní vlhkostí opadávajících omítek za nové. Jejich vhodnou skladbu doporučí odborný technik na základě provedeného chemického rozboru vzorku zdiva, při kterém se zjistí zejména obsah nežádoucích, ve vodě rozpustných hygroskopických solí. Tyto soli v případě ponechání původních omítek na vysušeném podkladu zpětně pohlcují vzdušnou vlhkost a mohou se projevovat jako viditelné vlhkostní mapy, které se zvětšují zejména při výkyvech počasí například v létě při vyšší relativní vlhkosti vzduchu. Stavební praxe proto doporučuje vždy výměnu omítek po vysušení. Instalované zařízení dále pracuje v nepřetržitém a bezúdržbovém provozu.
Přednosti elektrofyzikální metody odvlhčování zdiva
Metoda aktivní (též mírné drátové) elektroosmózy
Při využití této metody se obvodové nebo vnitřní zdivo osadí soustavou kladných elektrod, které se instalují v tyčovém, kabelovém nebo síťovém provedení, přičemž vždy splňují podmínku chemické a biologické odolnosti, což znamená, že jsou vyrobeny z materiálů, které odolávají agresivnímu prostředí. Jedná se zejména o škodlivé soli, různé plísně a houby, které se v ošetřovaném vlhkém zdivu vyskytují. Záporné tyčové elektrody se instalují do podzákladí nebo do paty zdiva. Kladné a záporné elektrody se připojí k řídicí jednotce kabelovým propojením. „Výhodou této metody je klíčová schopnost vysušovat zdi pod úrovní terénu. Je to často jediný způsob, jak vysušit suterény nebo sklepy,“ popisuje Martin Jeřábek.
Přednosti elektroosmózy
Přístroj aktivní elektroosmózy by měl instalovat pouze proškolený technik, protože zdárný postup vysoušení je závislý na správné instalaci. Cena za zařízení se vzhledem k použitým komponentům pohybuje kolem hranice 100 000 Kč a je vhodná pro vysušení jak obvodového zdiva a příček, tak podlah i silně mokrých sklepních prostor běžných rodinných domů nebo i větších budov, včetně památkově chráněných objektů.
Dodavatele vybírejte pečlivě
Na trhu je bohužel řada nevyhovujících přístrojů, které popsaný princip vysoušení pouze napodobují. Pouze správně nastavená a odborně nainstalovaná řídicí jednotka může zajistit efektivní vysušení zdiva. Instalaci by měl v každém případě instalovat odborný technik, který provede důkladnou analýzu vlhkostních příčin a je schopen navrhnout optimální sanační opatření vedoucí k odvlhčení daného objektu. Určení příčin vlhkosti zdiva by měli provádět odborně kvalifikovaní technici, optimálně s autorizací WTA (Vědeckotechnické společnosti pro sanaci staveb a obnovu památek) a ČKAIT (České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve stavebnictví). V oboru hydroizolací a odvlhčení zdiva s využitím přímých, nepřímých a doplňkových sanačních opatření je v Česku lídrem společnost Drymat.cz se stovkami úspěšných referencí. Pro měření vlhkosti zdiva používá pouze certifikované přístroje a měření provádí opakovaně s porovnáním hodnot v průběhu času. Práce provádí na klíč: Od prohlídky nemovitosti a stavebně technického posouzení stavby, přes návrh sanačních opatření až po vlastní realizaci vybraného způsobu hydroizolace zdiva. Odborně kvalifikovaní technici navrhnou a zpracují také návrh doplňkových a nepřímých sanačních metod vedoucích k ucelenému procesu odvlhčení stavební konstrukce.
Fotografie použity s laskavým svolením firmy Drymat.
„Bavlna je plodina, kterou stojí za to oslavovat: produkuje užitečná přírodní vlákna – dá se říci, že je nejdůležitějším přírodním vláknem na světě.
Podle Mezinárodní federace robotiky měla Česká republika v roce 2021 nainstalováno v průmyslovém sektoru přibližně 168 průmyslových robotů na 10 tisíc zaměstnanců; světový průměr je přibližně 126 robotů.
Studuji strojírenský obor na Střední průmyslové škole v Hranicích na Moravě. Jedním z mých koníčků je vytváření a využívání programů pro tisk různých ...
Mezinárodní agentura pro atomovou energii podporuje projekt NUTEC Plastics, který si kromě přesného monitorování a měření výskytu plastů v životním prostředí jadernými technologiemi ...
Experti našli pomocí jaderných technik znečistění mikroplasty dokonce už i na Antarktidě. Iniciativa NUclear TECHnology for Controlling Plastic Pollution (NUTEC Plastics) využívá jaderné nástroje ...