Článků v rubrice: 3070

Králík archeologem

Na ostrově Skokholm u pobřeží Walesu ve Velké Británii vyhrabali králíci 9 000 let staré artefakty. Kopali tam, kde ještě nikdy žádný archeolog nekopal. Králíci objevili dva velmi cenné kousky – 9 000 let starý nástroj z doby kamenné a 3 750 let starý hrnčířský střep, pravděpodobně z rozbité urny z doby bronzové. Archeologové znají podobné artefakty na pevnině Velké Británie, ale na ostrově Skokholm jsou to první nálezy svého druhu. Naznačují, že lidé zde žili již před tisíci lety.

Nová specializace na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT připraví odborníky na hodnocení radioaktivity v životním prostředí

Až do 30. dubna 2021 se mohou zájemci hlásit ke studiu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI). Kromě dosavadních oborů třeba i na úplně novou specializaci "Radioaktivita v životním prostředí" v rámci studijního programu Jaderné inženýrství. Radiace, neboli ionizující záření, je součástí přírody, je všude kolem nás.  V řadě případů nám pomáhá, může ale přinášet zdravotní rizika. Také z těchto důvodů funguje Radiační monitorovací síť ČR (RMS), síť termoluminiscenčních dozimetrů (TLD) a řada odborných pracovišť, která se monitoringem radiace zabývají. Jedním z míst je i Katedra dozimetrie a aplikace ionizujícího záření (KDAIZ) na FJFI. Ta navíc od akademického roku 2021/22 otevírá v rámci studijního programu Jaderné inženýrství úplně novou specializaci Radioaktivita v životním prostředí. Nový obor se zaměřuje na výchovu odborníků pro tuto oblast, soustředí se na dozimetrii a detekci ionizujícího záření, radiační ochranu a související legislativu a radioaktivní odpady a životní prostředí.

Cihla ve funkci baterie

Jestliže do červených cihel bohatých na oxid železa napumpujeme speciální páry, které tvoří polymery, pak se cihly stanou elektricky nabitými a mohou skladovat elektřinu. Naučíme starou cihlu novým kouskům?

Databáze okyselování oceánů

Oceány hrají klíčovou roli v zemských klimatických a povětrnostních systémech i v globálním uhlíkovém cyklu. Lidská činnost však bohužel zásadně mění jejich chemické složení. Od konce osmdesátých let se problém zhoršuje, protože stoupají atmosférické hladiny oxidu uhličitého. Dnes jsou o 50 % vyšší než před průmyslovou revolucí. Oceán nepřetržitě absorbuje asi čtvrtinu oxidu uhličitého, který je každoročně vypouštěn do atmosféry. Můžeme zlehčovat dopady změny klimatu, ale nelze pominout fakt, že mořská voda se stává kyselejší. Okyselování oceánu se v posledním desetiletí ukázalo být klíčovým globálním problémem kvůli jeho potenciálnímu vlivu na mořské organismy a biogeochemické cykly.

Stonehenge bylo jinde!

Podle nového výzkumu byl nejstarší megalitický kruh v britském Stonehenge poprvé postaven na západě Walesu před více než 5 000 lety. Později byly jeho kameny vykopány a odtaženy přes 225 kilometrů na současné místo na západě Anglie. Vykopávky ukázaly, že pozůstatky neolitické památky ve Wuan Mawn v jihozápadním Walesu byly původně celým kruhem místních kamenů se stejným průměrem jako první kamenný kruh ve Stonehenge. Existuje legenda, že mýtický čaroděj Merlin z legendy o králi Artušovi nařídil obrům přesunout Stonehenge z Irska a postavit ho na jeho současném místě.

Technologie, které mění svět již 150 let

Společnost Continental letos slaví 150 let od svého vzniku. Při té příležitosti přichází s krátkou ukázkou toho, jak za tu dobu přispěla k rozvoji nejen automobilismu. Značku Continental najdete nejen na pneumatikách - angažuje se v celé řadě oblastí spojených s dopravou od udržitelné mobility přes prvky autonomního řízení až po zvyšování bezpečnosti dopravy. Prostřednictvím fascinujících obrázků a příběhů, které vás provedou cestou od jejího vzniku v roce 1871 až po současnost, přináší unikátní příběhy dokumentující její vývoj od počátečního nadšení zaměstnanců až po technologie dopravy budoucnosti. Vydejte se s námi do historie společnosti, která svými technologiemi doslova předjížděla dobu.

... 1 « 94 95 96 97 98 99 100 » 512 ...

Nejnovější články

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail