Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Vzorkovač biomasy aneb je dobré vědět, co přikládám do kotle

Výhodou biomasy jako obnovitelného zdroje energie je na rozdíl od fosilních paliv nulová bilance CO2. Proto se zkouší využít ji jako paliva nejen v malých výtopnách, ale i pod elektrárenskými kotli. Ale ouha! Každý kotel je přesně seřízen na určité parametry paliva. A biomasa může být velkou neznámou – různá vlhkost, různý obsah jednotlivých složek.

Fotogalerie (4)
Vzorkovač biomasy v elektrárně Hodonín

V některých uhelných elektrárnách se biomasa míchá s uhlím v poměru až jeden díl biomasy na devět dílů uhlí. Některé velké kotle však už spalují jen čistou biomasu. Příkladem může být jeden z kotlů jihomoravské uhelné elektrárny Hodonín.

Elektrárna má laboratoř pro analýzy biomasy, třídič biomasy a dopravní linku na peletky z biomasy s dopravním výkonem 20 tun za hodinu. S nárůstem spalovaného množství a druhů biomasy však bylo třeba systém dříve ručního vzorkování a analýz biomasy zrychlit a zefektivnit. Spaluje se zde sláma, dřevní štěpka, kořeny, slunečnicové slupky, vánoční stromečky… Přesná znalost vlastností biomasy umožní nejen přesně seřídit režim spalování a zvýšit účinnost kotle, ale i dokladovat s maximální přesností kvalitu a množství spálených biopaliv a objem elektřiny vyrobené z biopaliv. Ve spolupráci ORGREZ Brno a útvaru výzkumu a vývoje společnosti ČEZ, a. s., vznikl moderní automatický vzorkovač biomasy. Od 1. 1. 2012 je ve standardním provozu.

Za jeden měsíc vzorkovač zvládne zpracovat více než 1200 vzorků.

Vzorkovač biomasy je sofistikovanou automatickou linkou. Odebere vzorky z dopravníku, namele biomasu na zrnitost 0,5 mm, laboratoř stanoví obsah vlhkosti, obsah popela, obsah důležitých prvků – C, H, N, S, následně vypočítá spalné teplo a výhřevnost. Odběr a zpracování vzorků se tak už nedělají ručně, ale za přesně stanovených a stále stejných podmínek.

Více o spalování biomasy najdete na:

http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/biomasa/elektrarny-cez-spalujici-biomasu.html

http://www.cez.cz/cs/vyzkum-a-vzdelavani/veda-a-vyzkum/aktuality-z-vyzkumu-a-vyvoje-cez/6.html

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail