Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Vzorkovač biomasy aneb je dobré vědět, co přikládám do kotle

Výhodou biomasy jako obnovitelného zdroje energie je na rozdíl od fosilních paliv nulová bilance CO2. Proto se zkouší využít ji jako paliva nejen v malých výtopnách, ale i pod elektrárenskými kotli. Ale ouha! Každý kotel je přesně seřízen na určité parametry paliva. A biomasa může být velkou neznámou – různá vlhkost, různý obsah jednotlivých složek.

Fotogalerie (4)
Vzorkovač biomasy v elektrárně Hodonín

V některých uhelných elektrárnách se biomasa míchá s uhlím v poměru až jeden díl biomasy na devět dílů uhlí. Některé velké kotle však už spalují jen čistou biomasu. Příkladem může být jeden z kotlů jihomoravské uhelné elektrárny Hodonín.

Elektrárna má laboratoř pro analýzy biomasy, třídič biomasy a dopravní linku na peletky z biomasy s dopravním výkonem 20 tun za hodinu. S nárůstem spalovaného množství a druhů biomasy však bylo třeba systém dříve ručního vzorkování a analýz biomasy zrychlit a zefektivnit. Spaluje se zde sláma, dřevní štěpka, kořeny, slunečnicové slupky, vánoční stromečky… Přesná znalost vlastností biomasy umožní nejen přesně seřídit režim spalování a zvýšit účinnost kotle, ale i dokladovat s maximální přesností kvalitu a množství spálených biopaliv a objem elektřiny vyrobené z biopaliv. Ve spolupráci ORGREZ Brno a útvaru výzkumu a vývoje společnosti ČEZ, a. s., vznikl moderní automatický vzorkovač biomasy. Od 1. 1. 2012 je ve standardním provozu.

Za jeden měsíc vzorkovač zvládne zpracovat více než 1200 vzorků.

Vzorkovač biomasy je sofistikovanou automatickou linkou. Odebere vzorky z dopravníku, namele biomasu na zrnitost 0,5 mm, laboratoř stanoví obsah vlhkosti, obsah popela, obsah důležitých prvků – C, H, N, S, následně vypočítá spalné teplo a výhřevnost. Odběr a zpracování vzorků se tak už nedělají ručně, ale za přesně stanovených a stále stejných podmínek.

Více o spalování biomasy najdete na:

http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/biomasa/elektrarny-cez-spalujici-biomasu.html

http://www.cez.cz/cs/vyzkum-a-vzdelavani/veda-a-vyzkum/aktuality-z-vyzkumu-a-vyvoje-cez/6.html

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak funguje CRISPR

CRISPR, zkratka pro CRISPR-Cas9, je nástroj pro úpravu genomu, který vědcům umožňuje přesně řezat a upravovat sekvence DNA. Způsobil revoluci ve studiu genů, pomohl vylepšit úrodu a zlepšit zdravotní péči.

Štěchovická vodní elektrárna slaví osmdesátiny

Vodní elektrárna ve Štěchovicích zahájila provoz v létě 1944 jako druhý dokončený stupeň Vltavské kaskády. O tři roky později ji doplnila přečerpávací elektrárna ...

Briefly Bio - umělá inteligence pomáhá vědcům reprodukovat složité experimenty

S Briefly Bio vědci již nebudou potřebovat znovu „objevovat Ameriku“, tedy trávit čas a zdroje experimenty, které nemohou reprodukovat. Říká se, že věda je v krizi reprodukovatelnosti. Např.

Letní tábor semináře Výfuk

Korespondenční seminář  Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol,  kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.

Vědci odhalují metody, které ničí „věčné“ chemické znečišťující látky

O osudu perfluoralkylových a polyflouralkylových látek (PFAS) v našem životním prostředí je známo jen málo, ale podle nového výzkumu mohou bakterie v odpadních vodách ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail