Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Elektrárna na zemskou přitažlivost

Skladování elektřiny ve velkém měřítku je dosud nevyřešený problém. Nejlépe se osvědčují vodní přečerpávací elektrárny se dvěma nádržemi, horní a dolní, vybavené reverzními (resp. čerpadlovými) turbínami; ty buď vyrábějí elektřinu, nebo naopak zpětným chodem vodu čerpají vzhůru tak, aby ji uskladnily pro pozdější použití. Elektrárna Gravity Power je svou konstrukcí podobná vodní přečerpávací elektrárně, ale podle autorů projektu by měla být až 10x levnější. Společnost Gravity Power byla založena podnikatelem Jimem Fiske v roce 2008 a je podporovaná kalifornským investorským fondem The Quercus Trust.

Fotogalerie (3)
Detail prostoru reverzní turbíny www.gravitypower.net

Princip

Elektrárnu tvoří dvě svislé šachty. Širší je několik set metrů hluboká a je naplněna vodou. V šachtě se pohybuje píst z betonu a železa (nebo železné rudy, aby byl levnější), utěsněný proti úniku vody. Píst se díky gravitaci spouští a vytlačuje vodu do vedlejší užší šachty s reverzní turbínou. V režimu ukládání energie se pak voda přečerpává zpět pod píst a zvedá ho nahoru. Systém je uzavřený, po naplnění vodou už další nepotřebuje.

O GPM (Gravity Power Modules) elektrárny je ve světě zasloužený zájem

Elektrárna GPM (Gravity Power Module) může být jednoduše vybudovaná pomocí důlní techniky kdekoliv, ke konstrukci postačí ocel a beton. Na životní prostředí nemá prakticky žádný vliv. Provozní a ekonomické charakteristiky předčí klasické přečerpávací elektrárny, baterie i zamýšlené elektrárny na stlačený vzduch.

Firma Gravity Power spolupracuje se společností Robbins Co., jejichž razicí technika je schopná prokopat se do hloubky 100 m za 24 hodin. Výhodami této nové technologie jsou rychlost výstavby, nízké náklady a jednoduchost konstrukce z dostupných materiálů. Očekává se, že účinnost GPM elektrárny bude až 83 %, což je o cca 10 % více než účinnost vodní přečerpávací elektrárny.

První zkušební jednotka je od roku 2011 instalována v Texasu. Zakladatel firmy, Jim Fiske, předpokládá, že vybudovat modul s instalovaným výkonem 250 MW by stálo 250 milionů dolarů. Zájem projevují snad všechny země světa – tento způsob uskladnění energie by mohl pomoci uskladnit energii z nepředvídatelně fungujících solárních a větrných elektráren.

V květnu 2012 získala firma americký patent na „systém a metody uskladnění energie, ve kterém se vyrábí elektřina gravitačním pohybem kluzného pístu“ a usiluje o patenty v dalších zemích.


Hlavní parametry špičkové gravitační elektrárny


· Průměr turbínové šachty – 3 až 6 m
· Průměr skladovací šachty – 30 až 100 m
· Hloubka 500 – 1000 m
· Hmotnost vody až 9 000 000 tun
· Zábor na povrchu – 3 hektary

Více na www.gravitypower.net.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail