Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 312

Krev od vyléčených pacientů se může stát lékem na Covid-19

Tento týden v New Yorku začíná test experimentální terapie současné pandemické nemoci Covid-19, způsobené novým koronavirem. Tento typ terapie je znám již více než 100 let, byl použit v roce 1918 při pandemii tzv. španělské chřipky. Tehdy nebyly k dispozici žádná antivirotika ani očkování.

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek (zdroj Pixabay)

V New Rochelle, předměstí New Yorku, kde se objevilo mnoho prvních případů koronaviru SARS-CoV-2, nyní probíhá nabírání dobrovolníků - dárců krevní plasmy. Lékaři v New Yorku se chystají vyzkoušet použití krve od pacientů, kteří se z nemoci již vyléčili.

Terapie, známá jako "convalescent plasma" (rekonvalescentní plazma, plazma od vyléčených), využívá protilátky proti virům, které jsou přítomny v krvi lidí poté, co se zotaví z nemoci.

Pro tento pokus vědci odeberou plazmu - tekutou část krve, která nezahrnuje krvinky ani krevní destičky - od pacientů, kteří úspěšně překonali COVID-19. Vědci pak z plazmy extrahují protilátky proti novému koronaviru a tyto protilátky budou injekčně podávat lidem nemocným s COVID-19. Studie se poté vyhodnotí, zda terapie zlepšuje stav pacientů a pomáhá potlačit onemocnění.

"Byly provedeny testy, které ukazují, že podání protilátky stimuluje v těle člověka jeho vlastní imunitní systém a podporuje ho v boji proti této nemoci," uvedl Andrew Cuomo, guvernér státu New York,  na zpravodajském briefingu v pondělí 23. března.

Pokus, který zdravotníci plánují zahájit tento týden, by se týkal pouze pacientů, kteří jsou s COVID-19 ve velmi vážném stavu, řekl Cuomo.

 

Zdroj: https://www.livescience.com/covid-19-recovered-patient-plasma-trial.html?utm_source=Selligent&utm_medium=email&utm_campaign=9160&utm_content=LVS_newsletter+&utm_term=3606118&m_i=pAspLpkQqybmCgXnxiHjmuzHkTlx1Ui8ASiqjf6A2zveB7r9wsb64KICrkc4euTIikpQmh1L0uaLrJL5xv11pRwFIVg8XFQjAZnAA9Xpp1

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail