Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 569

Podmořská jaderná elektrárna

Francouzská státní organizace DCNS (Direction Technique des Constructions Navales) plánuje vývoj civilního jaderného reaktoru pro zásobování ostrovů a pobřežních měst elektřinou.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Organizace DCNS se spojila ke spolupráci s jaderným koncernem Areva, elektrárenskou společností Electricité de France (EdF) a Komisariátem pro atomovou energii CEA, aby společně zpracovaly koncept elektrárny s pracovním názvem Flexblue. Technické studie projektu jsou již připraveny, nyní se zkoumá obchodní potenciál (v nejbližších 20 letech autoři odhadují potřebu cca 200 takových jednotek, protože tři čtvrtiny lidské populace žijí do 80 km od moře), konkurenceschopnost a zabezpečení. Reaktor by měl být na úrovni třetí generace.

Podmořský reaktor Flexblue bude mít tvar 100 m dlouhého válce odolného proti torpédům o průměru 15 m. Vážit bude okolo 12 000 tun. V těle válce bude nejen reaktor, ale i parogenerátory, turbosoustrojí a další potřebná zařízení. Na místo jej dopraví speciální loď, která se potopí do moře i s nákladem, který pak bude do konečné pozice manévrovat sám. Instalaci zakončí jeho překrytí sítí. Reaktor bude zakotven na mořském dně v hloubce mezi 60 a 100 metry 5-15 kilometrů od pobřeží. Elektřina se bude přenášet podmořským kabelem. Výkon bude mezi 50 a 250 MW, což vystačí zásobovat elektřinou milion lidí. Náklady se odhadují na několik set milionů eur.

Společnost DCNS má více než 40 let zkušeností s provozem jaderných ponorek a nový reaktor by měl být založen na stejné, osvědčené technologii. Flexblue bude schopen pracovat několik let, pak se celý i s použitým palivem vrátí výrobci na výměnu paliva nebo k likvidaci.

Potenciál podobných malých jaderných zdrojů (small- and medium-sized reactors SMRs) studuje také USA, Japonsko a Rusko, které již připravuje plovoucí jadernou elektrárnu k podobnému účelu.

Zdroj: NucNet

Video o projektu na: http://www.youtube.com/watch?v=NbaRq1T4Dbk

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail