Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 584

Podmořská jaderná elektrárna

Francouzská státní organizace DCNS (Direction Technique des Constructions Navales) plánuje vývoj civilního jaderného reaktoru pro zásobování ostrovů a pobřežních měst elektřinou.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Organizace DCNS se spojila ke spolupráci s jaderným koncernem Areva, elektrárenskou společností Electricité de France (EdF) a Komisariátem pro atomovou energii CEA, aby společně zpracovaly koncept elektrárny s pracovním názvem Flexblue. Technické studie projektu jsou již připraveny, nyní se zkoumá obchodní potenciál (v nejbližších 20 letech autoři odhadují potřebu cca 200 takových jednotek, protože tři čtvrtiny lidské populace žijí do 80 km od moře), konkurenceschopnost a zabezpečení. Reaktor by měl být na úrovni třetí generace.

Podmořský reaktor Flexblue bude mít tvar 100 m dlouhého válce odolného proti torpédům o průměru 15 m. Vážit bude okolo 12 000 tun. V těle válce bude nejen reaktor, ale i parogenerátory, turbosoustrojí a další potřebná zařízení. Na místo jej dopraví speciální loď, která se potopí do moře i s nákladem, který pak bude do konečné pozice manévrovat sám. Instalaci zakončí jeho překrytí sítí. Reaktor bude zakotven na mořském dně v hloubce mezi 60 a 100 metry 5-15 kilometrů od pobřeží. Elektřina se bude přenášet podmořským kabelem. Výkon bude mezi 50 a 250 MW, což vystačí zásobovat elektřinou milion lidí. Náklady se odhadují na několik set milionů eur.

Společnost DCNS má více než 40 let zkušeností s provozem jaderných ponorek a nový reaktor by měl být založen na stejné, osvědčené technologii. Flexblue bude schopen pracovat několik let, pak se celý i s použitým palivem vrátí výrobci na výměnu paliva nebo k likvidaci.

Potenciál podobných malých jaderných zdrojů (small- and medium-sized reactors SMRs) studuje také USA, Japonsko a Rusko, které již připravuje plovoucí jadernou elektrárnu k podobnému účelu.

Zdroj: NucNet

Video o projektu na: http://www.youtube.com/watch?v=NbaRq1T4Dbk

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail