Teorie původu náboženství
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
Jaderná energetika je dnes nejen zdrojem levné a bezpečné elektrické energie, ale teplo z jaderných reaktorů pomáhá i v řadě dalších průmyslových oblastí zajištujících dostatek energie na Zemi.
Od roku 2003 vzniklo v kanadské provincii Alberta několik návrhů, jak pomocí tepla z jaderných elektráren těžit ropu z tamějšího ložiska tzv. ropných písků (tar sands). V současnosti se k tomuto účelu využívá zemní plyn – jeho spálením vznikne teplo, které přemění vodu na páru, ta pak rozpouští ložisko a umožní separaci ropy od písku a dalších součástí. Spotřebuje se 30 krychlových metrů zemního plynu na barel ropy. Za předpokladu těžby 3 milionů barelů denně v roce 2016 to znamená nejen dramaticky vysoké náklady (a domácí plyn by nestačil, musel by se dovézt), ale i významné emise CO2. Ze získané ropy by se spotřebovalo 20 % energie na její těžbu a na každý barel by se vyprodukovalo 80 kg CO2.
Podle návrhu společnosti Energy Alberta Corp. by se mohl k podobnému účelu využít jeden blok reaktoru CANDU 6 (cca 1800 MWt) přizpůsobený tak, že by ze 75 % produkoval páru a z 25 % elektřinu. Nahradil by 6 milionů krychlových metrů zemního plynu denně a pomohl vytěžit 175-200 tisíc barelů ropy denně. Zabránilo by se tak emisím 3,3 milionu tun CO2 ročně.
Při separaci různých frakcí ropy se užívá katalytické krakování pomocí vodíku. Vodík se získává ze zemního plynu (na barel ropy je ho potřeba kolem 5 kg) parním reformingem. Na tuto hydrogenaci se v současnosti spotřebovává většina vodíku vyrobeného na Zemi. Na rafinaci se tedy spotřebuje asi 15-20 % energie obsažené v surové ropě.
Jaderná energie může pomoci vyrobit potřebné teplo, páru a elektřinu, aniž by se přitom vypouštěl CO2. Jaderná elektřina by se použila pro výrobu vodíku vysokoteplotní elektrolýzou. Cenným vedlejším produktem by navíc byl kyslík a těžká voda.
Ve dvacátých létech v Německu byla vyvinuta metoda Fischer-Tropsch pro úpravu uhlí, díky níž mělo Německo dostatek paliva po celou druhou světovou válku. Fischerův-Tropschův proces je soubor chemických reakcí, které přeměňují směs oxidu uhelnatého a vodíku ze zplynovaného uhlí na kapalné uhlovodíky. Proces produkuje náhražku ropy, obvykle z uhlí, pro použití jako syntetické mazací oleje a jako syntetické palivo. Tato metoda se posléze stala základem pro většinu palivové produkce v Jižní Africe. Firma Sasol nyní zásobuje takto získaným benzínem a motorovou naftou okolo 30 % území Jihoafrické republiky. Ovšem ve velkém se při tom opět používá vodík, produkovaný ve směsi s oxidem uhelnatým při zplyňování uhlí. Při použití černého uhlí se ze 14 600 tun vyprodukuje 25 000 barelů syntetické ropy a 25 000 tun CO2.
Jaderný zdroj na výrobu vodíku spolu s procesním teplem z reaktoru by více než zdvojnásobil získané množství kapalných uhlovodíků z uhlí a eliminoval by emise CO2.
Jaderná energie má velký potenciál pro využití v zemědělství. Podle laureáta Nobelovy ceny (1970) Normana Borlauga, „dědečka zelené revoluce”, stačí organický dusík v půdě na zemědělskou produkci pouze pro třetinu dnešního lidstva. Zbytek se musí dodat v umělých hnojivech. Většina dusíkatých hnojiv se dnes vyrábí tzv. Haberovým procesem, kombinujícím vzdušný dusík s vodíkem (N2 + 3H2 => 2NH3.) Výsledný amoniak se pak oxiduje na dusičnany. Vodík se však pro tento proces vyrábí z fosilních paliv, většinou ze zemního plynu (CH4 + O2 => CO2 + 2H2). Je to drahé a produkuje to oxid uhličitý, skleníkový plyn – na získání tuny vodíku se vypustí 11 tun CO2.
Pokud by se vodík dělal elektrolýzou z vody, například za použití vysokoteplotních jaderných reaktorů, zachová se pro jiné chemické použití zemní plyn a zabrání se emisím CO2. Zásoby levně získaného vodíku by přispěly k produkci dostatku dusíkatých hnojiv.
Komerční výroba etanolu z celulózy je energeticky náročná. Používají se dva způsoby: biochemická fermentace, nebo termochemická přeměna. V každém případě je třeba z energie výsledného produktu odečíst energii potřebnou k jeho získání, tj. 25 až 38 % energie.
Bezemisní energie může být samozřejmě získána z jaderného reaktoru – výtěžek produkce etanolu by se zdvojnásobil. Stačila by nízkopotenciální pára jako vedlejší produkt výroby elektřiny v jaderné elektrárně, která by tím pádem byla velmi levná.
Budoucí vývoj použití jaderné energie pro výrobu vodíku bude asi následující:
Parní reforming metanu vyžaduje teploty přes 800 °C, vzniká vodík a oxid uhelnatý.
Jaderný zdroj tepla by ušetřil 30 % spotřeby zemního plynu (tedy tu část, která se používá k produkci tepla), a eliminoval by emise CO2 z ní. Navíc by účinnost celého procesu stoupla z dnešních 25 % na 36 %, při použití vysokoteplotní elektrolýzy páry až na 45 %, a na 50 % a víc při přímé termochemické produkci.
Nízkoteplotní elektrolýza elektřinou z jaderných zdrojů, při níž se na 1 kg vodíku spotřebuje cca 50 kWh, se dnes zatím používá jen v malém měřítku. Vysokoteplotní elektrolýza při 800 °C a více je odzkoušená a slibná. Potřebuje o třetinu méně energie než nízkoteplotní. Výzkum probíhá v Idaho National Laboratory a v Ceramatec v USA.
Na výrobu vodíku z vody bylo vyvinuto několik termochemických procesů. Aby byla produkce ekonomická, je potřeba vysokých teplot – vždy alespoň (800-1000 °C). Jednou z metod je nízkotlaký endotermický rozklad kyseliny sírové:
H2SO4 ==> H2O + SO2 + 1/2O2
Následuje několik kroků: SO2 se kombinuje s jódem a vodou, vzniká jodovodík (jodan, HI), který se rozkládá na vodík a jód. Kyselina sírová i jód se vracejí do reakce, nejsou žádné odpady.
I2 + SO2 + 2H2O ==> 2HI + H2SO4 (při teplotě 120°C)
2HI ==> H2 + I2 (při 350°C)
Při laboratorních zkouškách byl výtěžek 30 litrů vodíku za hodinu.
Sandia National Laboratory v USA a Francouzská CEA tuto metodu zkoušejí rovněž s použitím vysokoteplotního reaktoru. Cena se odhaduje na 1,5 až 2 dolary za kg vodíku. Využít se dá i vedlejší produkt – kyslík. Kombinovaný cyklus výroby tepla, vodíku a elektřiny by měl účinnost 60 %. Nejpokročilejší je projekt čínského reaktoru HTR-PM, demonstrační jednotka se bude stavět v Shidaowan, bude mít dva bloky 250 MWt s výstupem 750 °C a 210 MWe parní turbínou.
V roce 2012 NGNP Industry Alliance vybrala 625MWt HTR reaktor čtvrté generace známý pod názvem Antares (firmy Areva), kde bude primárním chladivem helium o teplotě 750 °C.
Zdroj: http://www.world-nuclear.org
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.