Litevské lasery
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Ne, v Řeži nezačali chovat domácí mazlíčky. V areálu ÚJV v Řeži u Prahy vzniká další české centrum pro diagnostiku pacientů metodou pozitronové emisní tomografie (PET). Centrum funguje již druhým rokem tak, že zásobuje diagnostickými látkami nemocnice vybavené zařízením na tento typ zobrazovací metody. Od roku 2016 by zde mohlo fungovat i vyšetřování pacientů.
PET Centrum Řež poskytuje prostorové kapacity pro vlastní výzkum, vývoj a výrobu radiofarmak využívaných v oboru nukleární medicíny. Jedná se o jediné PET centrum v České republice zacílené na výzkum a vývoj v oblasti radiofarmak. V ČR v současnosti pracuje několik dalších PET center, dvě přímo pod vedením Řeže – PET Centrum Praha při Nemocnici Na Homolce a PET Centrum Brno při Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Tato PET centra se zaměřují především na zabezpečení výroby dostatečného objemu radiofarmak pro pacienty v ČR a na lékařskou diagnostiku. Výroba radiofarmak je zde bezprostředně navázaná na zdravotnické zařízení umožňující aplikaci radiofarmak pacientům. Soustřeďují se na rutinní výrobu radionuklidem 18F značené glukózy (FDG), nejčastěji používaného PET radiofarmaka v ČR, využívaného především k diagnostice onkologických onemocnění.
V dalších dvou letech PET centrum získá podobu diagnostického pracoviště osazeného PET kamerou, jež bude sloužit pro vzdělávací účely, a to jak specialistů z oblasti vývoje a výroby PET radiofarmak, tak hlavně pro účely trvalého vzdělávání zdravotnického personálu nemocnic.
Vybavení cyklotronu však umožňuje ozařovat i pevné terče pro přípravu méně běžných PET nuklidů (61Cu, 64Cu, 124I aj.), vlastností urychlených protonů či deuteronů lze využít i pro výzkum v oblasti materiálového inženýrství.
Výroba radiofarmak probíhá v čistých prostorech PET Centra, které zajišťují ochranu produktu před kontaminací mikroorganismy a zároveň udržují sledované parametry ovzduší (teplota, tlak, vlhkost).
Součástí PET Centra je i radioanalytická laboratoř, ve které lze měřit vlastnosti radioaktivních látek (radiochemickou a radionuklidovou čistotu, poločas přeměny) i složení neradioaktivních substancí pomocí vysokoúčinné kapalinové chromatografie, plynové chromatografie a tenkovrstvé chromatografie. V laboratořích PET Centra se také kontroluje mikrobiální kontaminace roztoků či prostředí.
Nejčastěji používané PET radiofarmakon v ČR 18F‑FDG, 18‑fluordeoxyglukóza, je molekula, která se od normální glukózy liší tím, že hydroxidová skupina na pozici 2' je nahrazena izotopem 18 fluoru. Molekula se chová podobně jako molekula normální glukózy, takže je z velké části vychytávána buňkami tím více, čím intenzivnější je jejich metabolismus. V těchto buňkách se akumuluje a radioizotop fluoru se rozpadá podle rovnice 189F → 188O + e+ + neutrinoe. Rozpadem vzniká glukóza, kterou tělo zpracuje obvyklým způsobem.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...
V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.