Reaktory chlazené roztavenými solemi
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
V Bolívijském El Alto v nadmořské výšce 4 000 metrů se začal stavět výzkumný reaktor, který budenejvýše položeným jaderným objektem na světě. Stane se klíčovou součástí nového Centra pro jaderný výzkum a technologie (CJVT), jež dále obsahuje předklinický cyklotronový a radiofarmakologický komplex (PCRK) a víceúčelové ozařovací centrum (VOC), které by měly být dokončeny již v nejbližších měsících. Ceremoniálu zalití prvního betonu výzkumného reaktoru se zúčastnili Luis Alberto Arce Catacora, prezident Mnohonárodnostního státu Bolívie, a zástupce dodavatele stavby Kirill Komarov, první zástupce generálního ředitele státní korporace pro atomovou energii Rosatom a ředitel Bloku pro rozvoj a mezinárodní obchod.
Jaderné centrum znamená velký příspěvek k rozvoji vědeckého výzkumu, medicíny, zemědělství a vzdělání v Bolívii a umožní vznik více než 500 vysoce kvalifikovaných pracovních míst pro obyvatele měst El Alto a La Paz. Na základně CVJT bude probíhat výroba radiofarmak, která poskytne materiál pro více než 5 000 procedur na diagnostiku a léčení onkologických onemocnění ročně.
Druhý objekt, VOC, má rovněž velký význam, jelikož umožňuje zpracování zemědělské a potravinářské produkce a zvýšení její bezpečnosti a trvanlivosti.
V centru bude probíhat ozařování zemědělských produktů, které umožní zvýšit jejich kvalitu, prodlouží dobu trvanlivosti a tím významně podpoří export Bolívie. (Ozařování potravin se uplatňuje v mnoha zemích, neovlivňuje chuťové kvality a je zcela bezpečné pro spotřebitele.) VOC také poskytne technologie pro sterilizaci různých lékařských potřeb a nástrojů.
Dokončení a otevření výzkumného reaktoru a laboratoří pak otevře cestu modernímu vědeckému výzkumu a přípravě vysoce kvalifikovaného personálu pro další práci v jaderných oborech.
Hlavní stavební práce na objektech první řady jsou dokončeny, do konce roku 2021 se bude předávat předklinický cyklotronový a radiofarmakologický komplex (PCRK) a víceúčelové ozařovací centrum (VOC). Lhůta na předání ostatních objektů centra včetně reaktorového komplexu je do roku 2024. Pro Rosatom je stavba tohoto centra jaderného výzkumu a technologií prvním projektem takového rozsahu v Latinské Americe. Na staveništi nyní pracují stovky bolivijských občanů.
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.