Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 584

Nanoradiofarmaka

Radiofarmaka - léčiva obsahující radioaktivní izotopy - se po celá desetiletí úspěšně používají k diagnostice a také k léčbě rakoviny. Nedávný vývoj v nanomedicíně a nanotechnologii by mohl tyto léky učinit ještě účinnějšími a bezpečnějšími a nabídnout nové horizonty pro léčbu rakoviny.

Fotogalerie (1)
Radiofarmaka jsou léčiva obsahující malé množství radioaktivní látky. Užívají se k diagnóze i terapii a produkují a testují se za pečlivě kontrolovaných podmínek. (Foto: S. Slavchev/IAEA)

Vědci spolupracující na projektu koordinovaného výzkumu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA Coordinated Research Project) vyvinuli dvě nové nanočástice, které jsou příslibem pro novou generaci tzv. nanoradiofarmak, která by mohla dramaticky zlepšit včasnou detekci a terapii různých forem rakoviny.

Ozáření jen na správném místě

Očekává se, že dva nové nanonosiče - nanočástice schopné přenášet látky, jako jsou radiofarmaka, v těle pacienta na konkrétní místa nádoru - vstoupí letos do posledních fází preklinických studií. „Nanonosiče mohou radiofarmaka integrovat do své struktury, aby se na cestě do nádorových míst snadno nehromadily v nežádoucích orgánech pacienta. Tím se zabrání nežádoucím vedlejším účinkům,“ řekl Amir Jalilian, specialista na radiofarmaka v IAEA. „Protože jejich povrch obsahuje molekuly specifické pro nádory, váží se pouze na tyto buňky a radiofarmaka tak uvolňují své záření na správném místě“, dodal. Nanoradiofarmaka mohou být stabilnější v krevním oběhu díky silné vazbě vytvořené mezi radiofarmaky a jejich nosiči, čímž se zvýší bezpečnost pacienta snížením ozáření zdravé tkáně.

Mezinárodní spolupráce

Koordinovaný výzkumný projekt s názvem Nanosized Delivery Systems for Radiopharmaceuticals (F22064) zahrnoval vědce z 12 zemí, kteří vyvinuli více než 40 nových polymerních nanočástic pomocí chemické syntézy a/nebo radiační technologie. Cílem bylo poskytnout významné zlepšení v dodávce terapeutických radiofarmak pomocí nanotechnologie pro potenciální použití při zmírňování bolesti a utrpení pacientů na celém světě. Radiační technologie jsou jednou z nejúčinnějších a nejekologičtějších metod pro výrobu nanokonstruktů.

Najít správný materiál

Vědci experimentovali s různými základními strukturami, jako jsou nanogely, proteiny a anorganické nanočástice, a různými zaměřovacími činidly, které mohou cílit na různé typy rakoviny. „Nanočásticové radioaktivní sondy v kombinaci s polymerními nanomateriály mají reálný potenciál být příští generací nádorově specifických terapeutických radiofarmak, která minimalizují nebo eliminují nežádoucí akumulaci radioaktivity ve zdravých tkáních, což je problém spojený se stávajícími tradičními přípravky nukleární medicíny, tedy spojený s téměř všemi radiofarmaky“ řekl Jalilian.

Výsledky práce týmu IAEA byly publikovány v 76 vědeckých časopisech. Více se dozvíte zde: https://www.iaea.org/projects/crp/f22064.

Zdroj: https://www.iaea.org/newscenter/news/new-nanoparticles-hold-promise-for-radiopharmaceuticals-efficiency

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail