Teorie původu náboženství
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
Kdo si myslíte, že má největší přehled o tom co se děje na staveništi tisíciletí – na staveništi tokamaku ITER? Generální ředitel? Nebo šéf Rady ITER Arun Srivastava? Velký omyl! Je to muž, který z výšky 85 metrů sleduje z kabiny jeřábu dění pod sebou! Jeřábník Philippe Pinlou Cervantes.
Jsou časy za soumraku, kdy se staveniště ITER podobá letišti - silnice a budovy jsou osvětlené žlutými a bílými světly. Z kabin ve výšce 50 až 80 metrů, téměř jako piloti, přehlížejí řidiči jeřábů s dech beroucím výhledem celou scénu velkého představení.
Kolem staveniště Tokamak Complexu je umístěno pět obřích jeřábů vysokých 50 až 85 metrů. Z kabin ve výškách obsluhy manipulují pákami a nožními pedály, aby zvedaly, pohybovaly, polohovaly a přemísťovaly zatížením, jako je lešení, bednění, ocelové výztuže nebo jeřábové zvedáky. „Rukama“ jeřábníků projdou všechny těžké materiály a nástroje potřebné pro stavební práce uvnitř a kolem komplexu Tokamaku.
Nebeští pracovníci
„Ve stavebním projektu mají jeřábníci svoji nebeskou kategorii,“ říká Philippe Pinlou Cervantes, který ovládá jeřáb na pracovišti ITER pro francouzskou společnost GTM Sud. „Sedíme v naší kabině na obloze a provádíme náročné operace, které vyžadují soustředění na plný úvazek a dokonalou koordinaci s ostatními pracovníky - jak na zemi, tak na jiných jeřábech. Jediným kontaktem, který máme s pevnou zemí, je osoba, která nám pomáhá s manévrováním (banksman). Není to nepodobné vztahu pilota a dispečera letového provozu nebo kosmonauta a řídícího mise ...“
Když jde Philippe, který ovládá jeřáb # 2 (C2) vysoký 85 metrů, ráno do práce, musí do patřičné výšky vyšplhat po dlouhém, tenkém žebříku. Jakmile je v kabině, musí dodržovat velmi přísná pravidla. Ve většině případů - zejména u vyšších jeřábů - zůstává obsluha ve své kabině po celou směnu. Rádio v kombinaci s kamerou, obrazovkou a joystickem je jediným komunikačním prostředkem, který má s banksmanem - pozemní obsluhou. Banksman je plně oblečen v oranžové barvě (vždy jako jediný na místě s touto barvou) aby zvýšil svou viditelnost a usnadnil vizuální kontakt s operátorem v kabině, který pozorně sleduje obrazovku. Banksman vede jeřábníky, pomáhá jim dokončit jejich práci a poskytuje aktuální informace o tom, co by se mohlo dít všude kolem a mohlo by eventuálně ohrozit jejich práci. „Provoz je hustý, stejně jako na letišti. Pět jeřábů se musí před zahájením jakékoli operace koordinovat a čekat na zelené světlo a pokyny banksmana. Ten působí jako naše oči na zemi a jeho pomoc je velmi cenná při úspěšném provádění naší mise. Pomáhá nám vyhnout se jakémukoli nebezpečí.“
Inspirace pro fotografování
Stejně jako piloti, i provozovatelé jeřábů mají tu čest užívat si úchvatných a neustále se měnících panoramat. Než pracoval ve společnosti ITER, řídil Philippe jeřáb na několika významných stavebních projektech v Marseille, včetně stavby mrakodrapů, kde byla jeho kabina dokonce 170 metrů nad zemí! Rozmanitost jeho úkolů živí další z jeho vášní: amatérskou fotografii. Pravidelně sdílí fotografie, které zachycuje ze své jedinečné perspektivy, s přáteli na sociálních sítích. „Jednoho dne vyrobím vlastní fotoknihu, abych se podělil o své jedinečné zážitky se světem. Budu hrdý, že mohu říci, že jsem přispěl k vybudování krabičky, která bude obsahovat budoucí hvězdu na Zemi!“
Podle Julie Marcillatové
Obrázky: Philippe Pinlou Cervantes, ITER organization
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.