Teorie původu náboženství
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
Co může být na lešení zajímavého? Všimnete si ho, že vám překáží, když procházíte ulicí. Lešení, o kterém chci vyprávět, si určitě nevšimnete, je skryto uvnitř … uvnitř vakuové nádoby termojaderného reaktoru ITER. Uvnitř nádoby, kde se bude odehrávat termojaderná fúze, nebude jen plazma, ale na vnitřních stěnách i celá řada zařízení (např. vnitřní magnetické cívky, chladicí potrubí a další). Ta se musejí připevnit ještě před uzavřením komory. A k tomu budou dělníci a technici potřebovat lešení. Po svaření posledních segmentů nádoby – prvního s devátým, když vnitřek komory budou s okolím spojovat pouze okna, se budou muset namontovaná zařízení propojit do provozuschopného stavu. Je možná humorné, když ve vyprávění o nejsložitějším vědecko-technologickém zařízení, co historie lidské společnosti spatřila, se budeme bavit o něčem tak primitivním, jako je lešení, ale věřte, že vymyslet a použít lešení uvnitř obří pneumatiky s ocelovými stěnami není vůbec jednoduché.
Čtyři patra uvnitř omezeného zakřiveného prostoru
Aby mohly montážní skupiny pracovat uvnitř vakuové komory, navrhla Organizace ITER modulární lešenářskou sadu, kterou lze snadno instalovat a odinstalovat v různých kombinacích. Modulární podlahy ve čtyřech patrech umožní pracovat uvnitř vakuové nádoby v jakémkoli místě, v jakékoli výšce. Jako vysoce přizpůsobivá modulární konstrukce může být lešení rozděleno na desetistupňové úseky obvodové kružnice, aby bylo možné jeřáby a jiné manipulační nástroje uvnitř komory přesunovat. Lešení musí disponovat robustní, pevnou a stabilní podlahou, protože technici po ní budou chodit, když budou svařovat vakuové spoje ve vakuové nádobě; instalovat kabely a součásti pro diagnostické a přístrojové vybavení; montovat moduly obalu (blanketu); připojovat chladicí trubky a interní magnetické cívky. Čtyři podlaží hliníkového lešení uvnitř vakuové nádoby poskytnou podlahovou plochu zhruba 550 m2.
Lešení musí obsloužit objem přes 800 m3
Torus má průřez tvaru písmene „D“, ve vrcholu oblouku (nejširším místě komory) je široký sedm metrů a vysoký od podlahy ke stropu deset metrů. Čtyři úrovně plošinového lešení jsou navrženy tak, aby umožnily přístup ke všem místům vnitřního povrchu komory maximálně na vzdálenost paže. „Samotný návrh nebyl jednoduchý,“ říká inženýr montážních nástrojů John Oldfield: „Museli jsme spojit požadavek rychlé a snadné instalace a demontáže v omezeném a nerovinném prostoru s potřebnou robustností pro bezpečný pohyb pracovníků, strojů a materiálů. Lešenáři musejí být schopni ručně manipulovat se všemi prvky lešenářských plošin.“
Čím lehčí, tím lepší
Řešením je konstrukce z hliníku, která je bezpečná, lehká, modulární a přizpůsobitelná tolerancím vakuové nádoby. Nejtěžším samostatným prvkem je nosník o hmotnosti přibližně 50 kilogramů, který mohou přenášet dva nebo tři pracovníci. Ostatní části lešení musejí být dostatečně lehké, aby je při stavbě lešení zdola nahoru mohli lešenáři instalovat nad hlavou.
Testování prototypu
Zkoušky proběhly v loňském roce u CNIM (Constructions industrielles de la Méditerranée) poblíž města Toulon ve Francii na prototypu, který simuluje čtyřicetistupňové výseče lešení na třech úrovních, doplněné o nastavitelné podlahové prvky, pracovní stanice a pohyblivé bariéry. „Prototyp umožnil demonstrovat funkčnost, pasování a snadnost manipulace s lešením během montážních postupů,“ říká Oldfield. Konečné testování lešení se uskuteční ve Trénovacím, testovacím a školicím zařízení, které se nyní připravuje. Jako příští krok vyrobí společnost CNIM úplné Zkušební testovací a školicí zařízení (TTTF), aby si konstruktéři dokázali představit všechny důležité strukturální vlastnosti pracovního prostředí uvnitř vakuové nádoby z technického hlediska. Zkušební zařízení bude simulovat tři plné segmenty vakuové nádoby (120 ° obvodové kružnice), rovníkové porty/vstupy a články portů a všechny přístupové plošiny a lešení, aby bylo možné prověřit zařízení pro mechanickou manipulaci a provést konečné testy lešení. Lešenáři budou mít příležitost vylepšovat své schopnosti rychlého sestavování a demontáže prvků lešení v omezeném prostoru.
Do komory prvního tokamaku v padesátých letech jste sotva protlačili pěst. Dnes v ní postavíte čtyřpatrové lešení! Alespoň nějaký pokrok je vidět na první pohled.
(Volně podle Kirsteny Hauptové, ITER Organization.)
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.