Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 569

Hasiči vyčerpali bazén temelínské věže

Unikátní cvičení za sebou mají jihočeští hasiči. Spolu se svými kolegy z jaderných elektráren Temelín a Dukovany dokázali za necelých osm hodin úplně vyprázdnit bazén pod jednou ze čtyř největších chladicích věží v České republice. Energetici se pak pustili do její údržby.

Fotogalerie (2)
Za minutu dokázali hasiči vyčerpat 50 kubíků vody (foto ČEZ)

Stříkající voda a hukot čerpadel přímo uvnitř obří chladicí věže. Tak vypadala ranní směna podnikových hasičů v Temelíně a dvou jednotek jejich kolegů z Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Během ní dokázali přemístit více než 32 tisíc metrů krychlových vody. Tedy objem, který by zaplnil například deset olympijských plaveckých bazénů.

Parametry chladicí věže ETE

Temelínské chladicí věže jsou s výškou 155 metrů a vnitřním objemem 1 070 000 metrů krychlových bezkonkurenčně největší ze všech chladicích věží v České republice. Slouží k ochlazování vody, která do nich proudí z kondenzátorů parních turbín. Viditelné jsou z dálky několika desítek kilometrů, za běžného provozu se nad nimi vznáší čistá vodní pára. Jejich přesné parametry je možné zjistit například na webových stránkách společnosti ČEZ http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-temelin/.

Hasiči využili unikátní příležitost

„Čerpání vody velkoobjemovými čerpadly nepatří mezi naše časté reálné zásahy. Čerpání s touto technikou však samozřejmě neustále procvičujeme, a proto se nám cvičení s temelínskými kolegy pochopitelně hodí. A to obzvláště když můžeme pracovat s tak velkým objemem, který temelínská věž má,“ vysvětluje mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Vendula Matějů.

Stejně jsou na tom i temelínští hasiči. Jsou sice podnikovou jednotkou, od roku 2016 ale standardně zasahují i v okolí, mimo jiné právě při záplavách nebo povodních. Kvůli rychlosti jim tentokrát s odčerpáním pomohli i kolegové z Dukovan. „V tomto případě spojujeme hned dva účely. Je to cenný výcvik a zkouška vybavení. A zároveň pomáháme kolegům s odstávkou, během které prošly dvě ze čtyř chladicích věží pravidelnou údržbou,“ vysvětluje ředitel Útvaru bezpečnost divize jaderná energetika Roman Havlín.

Marek Sviták

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail