Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 569

Trumfne Čína zbytek světa v jaderné fúzi?

Zdá se, že na termojaderném hřišti v současné době zůstali dva hráči. Ptáte se: Amerika a Rusko? Ale kdepak! Korea a Čína! Zatímco Evropa pouze deklaruje termojadernou tvář (ve snaze zachovat si tvář coby hostitel mezinárodního tokamaku ITER, se kterým má práce nad hlavu), Korea a nyní už i Čína vyhlásily termíny zahájení stavby a spuštění demonstrační elektrárny známé pod názvem DEMO. Nechtějí čekat na výsledky mezinárodního tokamaku ITER, jehož spuštění se odkládá!

Fotogalerie (1)
Schema korejského K-DEMO (Credit © ITER Organization, http://www.iter.org/)

Spojené státy nedávno vyhlásily seškrtání příspěvků na ITER o 50 %. Japonci podle posledních zpráv přehodnotili svou strategii vývoje DEMO v tom smyslu, že na rozdíl od Číny a Koreje budou čekat na výsledky tokamaku ITER, zejména na výsledky kampaně deuterium-tritium. Teprve podle nich se vydají, nebo také nevydají, směrem k DEMO. Rozhodnutí ano-ne by měla přinést třicátá léta. Dnes se Japonsko plně soustřeďuje na celosupravodivý tokamak JT-60SA, který v rámci „Širšího přístupu (Broader Approach)“ staví za vydatné pomoci Evropské unie. Rusko má nyní jiné starosti než zkoumat sluneční energii a Indie se termojadernou technologii teprve učí.

Čína je odvážná

Na sklonku minulého roku Čínská vláda ohlásila, že podporuje plán vybudování první experimentální elektrárny na jadernou syntézu na světě! Pochopitelně na svém území. V číslech to představuje uvolnění 15,2 miliard dolarů, zahájení stavby 2021 a termín dokončení 2035. Na projektu se prý pracuje od roku 2013. Je znám zatím jediný parametr – délka pulzu má být řádově měsíce (!). Pro srovnání – ITER počítá s 10 minutami. O místo stavby se ucházejí tři města: Šanghaj, Hefai a Chengdu. V Hefai provozuje první celosupravodivý tokamak na světě Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) Ústav fyziky plazmatu (IPP) čínské akademie věd, Chengdu hraje významnou roli v čínském vojenském jaderném programu a Šanghaj? Šanghaj je Šanghaj!

Jižní Korea nechce zůstat pozadu

O parametrech a termínech korejského DEMO jsme psali v článku „Hledá se DEMO!“ (https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/489-hleda-se-demo). Hlavní poloměr 6,5 metrů K-DEMO přesahuje ITER pouze o 0,5 metru. Zato magnetické pole je znatelně silnější. Maximální toroidální pole je 16 Tesla (ITER má 11,8 T) a na ose 7,6 Tesla (ITER má 5,3 T). K-DEMO by měl být hotov v roce 2037. Protože ITER by měl dávat první fúzní výsledky až po roce 2027, nebude moci K-DEMO na ně reagovat. V první etapě 2037 až 2050 bude K-DEMO fungovat jako testovací stolice a teprve od roku 2050 s novými komponentami bude ve stacionárním režimu dodávat elektřinu do sítě.

Asijské státy, nejlidnatější státy na světě, se nikdy netajily tím, že svou budoucnost vidí v termojaderné fúzi. Jak jinak zajistit energii pro rostoucí populaci a hospodářský rozvoj!  Ovšem některé už se začínají ostatním vzdalovat tempem, které udivuje i odborníky. Nechme se překvapit.

Milan Řípa
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Neviditelný protein udržuje rakovinu na uzdě

Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail