Teorie původu náboženství
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
Webová adresa ITER.org obsahuje mimořádně kvalitní, bohaté a přehledné stránky, které uspokojí jak laiky, tak odborníky zajímající se o termojadernou fúzi. Nyní se na nich objevila horká novinka. ITER Organization představila 360-stupňovou virtuální procházku po stavbě tokamaku ITER. Čtyřikrát do roka se zde budou aktualizovat videa a fotografie. Stačí otevřít adresu www.ITER.org a kliknout na pravý roh „New ITER VR TourDiscovertheworksite in 360°“. Přesvědčte se sami! A co se mi na prezentaci líbí nejvíc?
Nepořádek na staveništi
Kromě překvapivých pohledů do zákulisí staveniště na jedné straně a na úchvatná panoramata na straně druhé, máte možnost se seznámit s umístěním jednotlivých budov dech beroucího komplexu ITER, ať už se rodících nebo již zkolaudovaných, včetně jejich názvů a určení. Osobně mne potěšil správný „stavební nepořádek“ na různých místech staveniště. Mám na mysli zejména „jámu“ (the Tokamak Pit), ve které brzy zahnízdí samotný fúzní reaktor. Žádný podobný nepořádek totiž na nesčíslných fotkách v galerii nenajdete. I když každý ví, že se žádná stavba bez něho neobejde. Sympatické, není-liž pravda?
Nad budovami, vedle nich a uvnitř
Pokud kliknete na červenou kapku, sledujete pohyb dronu uvnitř budov. Žlutá značka je pro cestu na úrovni země, zvolíte-li modrou značku, dáváte přednost pohledu z ptačí perspektivy.
Oči dronu vás zavedou dovnitř největší 60 metrů vysoké budovy Montážní haly (Assembly Hall), dolů do suterénu Budovy tritiového hospodářství a blíže, než si vůbec dokážete představit, do „jámy“ pro reaktor tokamak, kde již v letošním roce 2017 začnou první montáže reaktoru.
2D a 3D
Jsou připraveny dvě verze prohlížeče – 2D verze, která je dostupná pro pozorování doma na vašem počítači, a pak prohlídka celá ve virtuální realitě. Ta vám poskytne naprosto realistický dojem, že vy jste tím dronem, který letí dovnitř budovy, vyletí z budovy ven nebo se vysoko nad nimi vznáší. Obě verze navrhl a úžasnou práci odvedl Emmanuel Riche z Odyssee Communication. Představuji skok kupředu v poznání pro ty, kteří se o postup prací na stavbě tokamaku ITER zajímají, ale přitom nejsou nebo nemohou být přítomni na staveništi osobně. Informace jsou tak přesné, že je lze využít například i při inženýrských diskusích mezi ITER Organization a dodavateli. A pochopitelně i ve výuce.
Návod k použití
Pokyny pro použití 2D verze:
Pokyny k použití 3D verze
Chcete-li si prohlížet 3D verzi virtuální reality při nejvyšším rozlišení a se vším nejlepším, co program nabízí, budete potřebovat Oculus Rift, Playstation VR nebo podobné vybavení. Na konferenci ITER a výstavách se stánek Oculus Rift stal známou atrakcí a řada domácích agentur a dodavatelů uvažovala o tom, že si koupí svoji vlastní 3D verzi virtuální reality. Pro váš zážitek prý nicméně není třeba velké investice. Jakákoliv verze Google Cardboard nebo podobných 3D brýlí plus moderní mobilní telefon (s výkonným procesorem, gyroskopem a gravitačním senzorem!) vás přenesou do videí ve stylu „létám jako dron“. Prostě otevřete VR (klikněte na žlutý symbol „VR Mode“) na vašem chytrém telefonu, vložte jej do 3D brýlí a dívejte se. Chytrý telefon ovšem zadarmo není.
(Prosba autora: Pokud se někomu podaří zprovoznit 3D virtuální Tour de ITER, dejte mi prosím vědět přes tretipol@volny.cz!)
Volně podle ITER NewsLine.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.