Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 261

Na hraně kolapsu

Česká přenosová společnost (ČEPS) vyřešila 25. července největší stav energetické nouze v České republice za posledních několik desítek let. Žádné domácnosti v České republice nebyla přerušena dodávka elektřiny. Přesto se o kolapsu energetické sítě psalo asi týden.

Kombinace nepříznivých událostí, zejména dlouhotrvající horko, vysoká spotřeba elektřiny, problémy s nedostatkem elektřiny v Evropě, kumulace poruch v domácí i zahraniční přenosové soustavě, její následné přetížení a řada dalších neplánovaných událostí. To byly příčiny stavu nouze, který Českou republiku postihl v úterý 25. července 2006. Po „horkých“ 9 hodinách však provozovatel přenosové sítě problémy zvládnul.

Black-out

Ve světě se již několikrát stal tzv. black-out, úplný výpadek sítě s přerušením dodávky elektřiny. Většinou byl způsoben nedostatečným výkonem elektráren, např. kvůli jejich poruše. „Problém byl naprosto jiného charakteru,” říká generální ředitel společnosti ČEPS Ing. Vladimír Tošovský. U nás nastal stav nedostatku schopnosti přenosové soustavy přenášet výkon od elektráren k zákazníkům. „V celé Evropě panovaly výjimečné klimatické podmínky a s tím i atypické stavy – změny toků elektřiny. K tomu se ještě přidaly poruchy dvou tlumivek a přetržení lana v tuzemské rozvodné síti a přerušení elektrického vedení mezi Slovinskem a Itálií,“ uvedl Tošovský.
  Jak může tropické počasí, které vládlo v Evropě, ovlivňovat provoz energetických soustav? Čím dál tím více lidí si pořizuje v letním horku klimatizaci. Stoupají nároky na chlazení různých přístrojů. Zvyšuje se spotřeba elektřiny, nastávají provozní problémy některých výrobců. Vysoká teplota zvyšuje namáhání přenosových systémů (tepelná roztažnost kovů). Francie, která je jindy velkým vývozcem elektřiny, měla tak vysokou spotřebu, že vývozy omezila na minimum. Polsko pro velké zatížení zrušilo export 1000 MW. K tomu se v kritický den přidala minimální výroba v Německých větrných elektrárnách, protože nefoukal vítr. Německo mělo deficit výroby z větru 4 500 MW...

Havarijní scénář připraven

Dispečeři rozvodné soustavy postupovali podle předem připravených havarijních scénářů. Vzhledem k závažnosti situace ve 14 hodin ČEPS vyhlásil stav nouze a regulační stupně, které nařizují velkoodběratelům snížit spotřebu. „Tento nástroj, který je zakotven ve smlouvách s velkoodběrateli, skutečně obdivuhodným způsobem zafungoval,” uvedl Vladimír Tošovský. Dalším nástrojem, který pomohl, bylo využití výpomocí ze sousedních zemí – dovozu elektřiny. Domácí výroba se snížila o 7 %, spotřeba o 2 %. Po úspěšném vyřešení situace ČEPS stav nouze po devíti dramatických hodinách v jedenáct večer odvolal a zrušil regulační opatření. Domácností se výpadek proudu v podstatě vůbec nedotkl, jen jim bylo dočasně odpojeno hromadné dálkové ovládání ohřevu teplé vody. Odborníci nepochybují o kvalitě elektrických sítí v zemi. Nenastal totální výpadek typu black-out. Česká soustava je totiž velmi hustá a velmi kvalitní.

Může se to opakovat?
Ano, může. Prevencí je zjednodušit povolování staveb pro vedení elektřiny, zlepšit spolupráci provozovatelů přes hranice a uvážlivě stavět energetické zdroje závislé na rozmarech počasí. Právě při červencovém kolapsu mělo Německo veliký problém s nefunkčními větrnými elektrárnami. Investice do přenosových technologií se musejí řešit v celé Evropě. Elektřina nezná hranice a porucha se může šířit i z jiných států.

z materiálů čeps

ROZHODNUTÍ O VYHLÁŠENÍ STAVU NOUZE

-> SLED UDÁLOSTÍ

  • 6.53 Slovinsko vypíná vedení 400 kV do Itálie kvůli požáru v okolí rozvodny Divača
  • 8.13 Slovinsko vypíná další linku 220 kV do Itálie
  • 8.14 pro přetížení vypíná Rakousko souběžné vedení 220 kV. V propojených soustavách se neočekávaně změnily toky elektřiny až o 900 MW.
  • 11.12 přetížené vedení ve Středních Čechách, vypnutí linky
  • 12.01 až 13.03 výpadek šesti dalších linek v Čechách
  • 14.00 vyhlášen STAV NOUZE. Snížena výroba v deseti českých elek-trárnách o 3 000 MW, snížen odběr elektřiny u velkoodběratelů, HDO (hromadným dálkovým ovládáním) vypnut ohřev vody maloodběratelů.
Více informací na www.ceps.cz

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Dýchání

Kontrola (řízení) dechu dokáže více, než jen pomáhat lépe dýchat. Také zlepšuje zdraví a pomáhá vám více porozumět sami sobě.

Vincente Queral a jeho ultra malý stelarátor UST-1

Tvořivost a nápaditost některých nadšenců je bezbřehá. Přečtěte si příběh, jak technik a konstruktér sestrojil ve Španělsku doma v garáži jednoduchý stelarátor (ve skutečnosti velmi ...

Pouliční osvětlení na Měsíci

Soukromá společnost získala finanční prostředky od americké vlády, aby postavila vůbec první „pouliční osvětlení“ na Měsíci – vysoké stavby o velikosti Sochy svobody, ...

Fyzika v praxi: Staň se vědcem v Turnaji mladých fyziků!

Máte chuť ponořit se do světa vědy, vyzkoušet si roli fyzika a řešit reálné fyzikální problémy? Turnaj mladých fyziků (TMF) je soutěž pro studenty středních a žáky základních ...

Od životního prostředí k radiační vědě a technologii

„Odvažte se skočit,“ radí Hildegarde Vandenhoveová všem mladým profesionálům. Tohle motto jí pomáhalo po celou dobu kariéry, která ji dovedla až na současnou pozici ředitelky divize ...

close
detail