Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 263

Velká vlna v přístavu

Cunami – v japonštině toto téměř básnické pojmenování patří jednomu z nejničivějších přírodních úkazů. Označuje obrovskou masu vody, která se vzedme ve formě gigantické vlny. Když dosáhne pobřeží, zůstává po ní jen zmar a zkáza. Vlna vzniká většinou rozkmitem masy mořské vody v důsledku pohybu mořského dna.

Fotogalerie (1)
Výmluvné varování

Vlnění si můžeme představit jako kruhový pohyb částeček vody. Při podmořském zemětřesení vznikají vlny o velmi velkých vlnových délkách (150 až 600 km), pro které je i oceán s průměrnou hloubkou 5 km mělkou vodou. Taková vlna je na širém moři téměř neznatelná, energie kruhového pohybu částeček se „rozlévá“ do všech stran. Když se dotkne zvedajícího se mořského dna, čelo vlny se začne zpomalovat, rychlost zbytku vodní masy zůstává stejná a vlna se začne vytlačovat směrem vzhůru. Může tak vytvořit vražednou vodní stěnu vysokou až desítky metrů.

Nevíme, kdy udeří

Cunami mají na svědomí mnoho velkých historických katastrof – většinu z 60 000 obětí lisabonského zemětřesení v roce 1755, 36 000 obětí po výbuchu sopky Krakatoa na Jávě v roce 1883, Valdez a další přístavy na Aljašce v roce 1964, 150 000 obětí v Indonésii, Srí Lance a Thajsku po zemětřesení poblíž Sumatry v roce 2004 a možná i zánik civilizace na Krétě po výbuchu sopečného ostrova Thera.

Nedlouho po zemětřesení u Sumatry v roce 2004 se událo v Pacifiku podobné zemětřesení – média lačná katastrofických zpráv číhala s kamerami na Havajských ostrovech. Vědci vypočítali, kdy vlna dorazí ke břehu. „Už, už se blíží! To je ona! To je ona?“ Byla vysoká asi 1 metr a těžko rozeznatelná mezi ostatními vlnami. Naštěstí pro Havaj. Neumíme s jistotou předpovědět, kdy cunami vznikne a kdy ne, její výška není úměrná síle zemětřesení.

Někdy bývá cunami i vícenásobná. Například v roce 1946 po zemětřesení v severní části Tichého oceánu dorazila cunami k 3600 km vzdálené Havaji za 4,5 hodiny. První vlna měřila 5 metrů, ale třetí až 15 m. Ještě v Chile, vzdáleném od epicentra zemětřesení 14 000 km, stoupla voda o 1,6 m. Tato událost, přestože počet 150 obětí nebyl závratný, dala vzniknout celopacifickému systému včasného varování (Pacific Cunami Warning Center).

Největší známá cunami

V zátoce Lituya na Aljašce se 9. července 1958 zachvěla zem a s blízké hory do moře sjelo 30,6 milionů kubických metrů hlíny a kamení. Doslova kus hory spadl do zátoky z výšky 914 metrů. Vznikla lokální cunami s odhadovanou výškou 524 metrů, protože do takové výše nad mořskou hladinou vodní masa vyrvala z kořenů všechny stromy a spláchla ostatní vegetaci v celé zátoce. Šlo o cunami způsobenou sklouznutím masy půdy do vody, nikoli primárně zemětřesením.

Japonsko

V roce 1896 zničila cunami mezi 30. a 40. stupněm severní šířky všechny vesnice, odplavila 100 000 domů a utopila 27 000 lidí. Oběti nejnovější cunami z letošního března se teprve sčítají. Za posledních 10 let udeřila velká cunami na Japonsko devatenáctkrát. Podle poslední zprávy z Tokijské univerzity byla výška cunami z března 2011 přehodnocena na 23 metrů.

National Geophysical Data Center
stránky věnované přírodním katastrofám
http://www.ngdc.noaa.gov

O zemětřesení a cunami jsme aktuálně psali i po události na Jávě v roce 200:
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/klasicka-energetika-a-fyzika/756-kdyz-se-trese-zem

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail