Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 263

Zbytečným spalováním v místě těžby se na světě vyplýtvá pět procent plynu

Obrázky hořícího zemního plynu mluví za vše – v době, kdy se potýkáme s nedostatkem energie, se bez užitku spaluje cenné palivo přestavující drahocenný neobnovitelný zdroj energie. Podle odhadů uveřejněných v nové zprávě Flare Gas Reduction Study společnosti GE se až pět procent zemního plynu zbytečně vyplýtvá tím, že plyn shoří přímo v místě těžby. Takové množství odpovídá 30 procentům plynu spotřebovaného v Evropské unii a 23 procentům spotřeby v USA. Tímto hořením plynu navíc ročně vzniká 400 milionů tun CO2, tedy asi stejné množství, jaké vytvoří 77 milionů automobilů. Na celém světě se tak ročně vyplýtvají miliardy kubíků zemního plynu.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Tato obrovská čísla nejsou dobrou zprávou. Existuje však i ta dobrá: snížení množství vyplýtvaného plynu by se mohlo stát velkým úspěchem v oblasti péče o životní prostředí, pokud by se využila některá z vhodných technologií. Jedněmi z nadějných technologických řešení jsou například metoda zachycení a využití plynu k výrobě energie nebo jeho zpětné zavádění pod povrch země usnadňující obnovení těžby ropy. Průzkum GE uvádí, že by bylo reálné využít na výrobu elektřiny jinak zbytečně vyplýtvaný zemní plyn v hodnotě téměř 20 miliard dolarů.

Kde je ropa, tam je plyn

Vzhledem k tomu, že plyn se obvykle nachází v místě ropných vrtů, bylo jeho spalování odjakživa součástí ropného průmyslu. Protože se v tomto směru udělalo v posledním desetiletí hodně práce, hoření ve velkém rozsahu je u nových vrtných projektů spíše vzácností. K nejrozsáhlejším ztrátám plynu kvůli hoření však dochází v odlehlých oblastech, kde nedostatečný trh, chybějící dostupnost potrubí nebo malé objemy těžby neumožňují investice do zachycování plynu.

„Pokud se na globální úrovni projeví větší podpora a zájem – včetně spolupráce, vhodné politiky a zavádění inovativních technologií –, bude možné velké ztráty z hoření plynu do značné míry eliminovat již během pěti let. Jedná se o řešení, které prospěje všem stranám,“ uvedl Michael Farina, programový manažer GE Energy a autor zmíněné studie.

Polovina ztracené produkce plynu v Rusku = 2 miliardy dolarů

Deník The Financial Times uveřejnil článek o tom, že kdyby Rusko mohlo zachytit polovinu plynu ztraceného hořením a prodat ji za domácí tržní ceny, přineslo by to ročně 2 miliardy dolarů. Farina deníku prozradil, že existuje mnoho zemí, například Norsko, Indonésie a Angola, které mohou sloužit za dobrý příklad toho, jak lze ztráty plynu omezit. K dalšímu kroku je třeba koordinované úsilí ze strany vládních institucí, výrobců ropy a zemního plynu a poskytovatelů technologií i ze strany mezinárodního společenství.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail