Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 262

Zbytečným spalováním v místě těžby se na světě vyplýtvá pět procent plynu

Obrázky hořícího zemního plynu mluví za vše – v době, kdy se potýkáme s nedostatkem energie, se bez užitku spaluje cenné palivo přestavující drahocenný neobnovitelný zdroj energie. Podle odhadů uveřejněných v nové zprávě Flare Gas Reduction Study společnosti GE se až pět procent zemního plynu zbytečně vyplýtvá tím, že plyn shoří přímo v místě těžby. Takové množství odpovídá 30 procentům plynu spotřebovaného v Evropské unii a 23 procentům spotřeby v USA. Tímto hořením plynu navíc ročně vzniká 400 milionů tun CO2, tedy asi stejné množství, jaké vytvoří 77 milionů automobilů. Na celém světě se tak ročně vyplýtvají miliardy kubíků zemního plynu.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Tato obrovská čísla nejsou dobrou zprávou. Existuje však i ta dobrá: snížení množství vyplýtvaného plynu by se mohlo stát velkým úspěchem v oblasti péče o životní prostředí, pokud by se využila některá z vhodných technologií. Jedněmi z nadějných technologických řešení jsou například metoda zachycení a využití plynu k výrobě energie nebo jeho zpětné zavádění pod povrch země usnadňující obnovení těžby ropy. Průzkum GE uvádí, že by bylo reálné využít na výrobu elektřiny jinak zbytečně vyplýtvaný zemní plyn v hodnotě téměř 20 miliard dolarů.

Kde je ropa, tam je plyn

Vzhledem k tomu, že plyn se obvykle nachází v místě ropných vrtů, bylo jeho spalování odjakživa součástí ropného průmyslu. Protože se v tomto směru udělalo v posledním desetiletí hodně práce, hoření ve velkém rozsahu je u nových vrtných projektů spíše vzácností. K nejrozsáhlejším ztrátám plynu kvůli hoření však dochází v odlehlých oblastech, kde nedostatečný trh, chybějící dostupnost potrubí nebo malé objemy těžby neumožňují investice do zachycování plynu.

„Pokud se na globální úrovni projeví větší podpora a zájem – včetně spolupráce, vhodné politiky a zavádění inovativních technologií –, bude možné velké ztráty z hoření plynu do značné míry eliminovat již během pěti let. Jedná se o řešení, které prospěje všem stranám,“ uvedl Michael Farina, programový manažer GE Energy a autor zmíněné studie.

Polovina ztracené produkce plynu v Rusku = 2 miliardy dolarů

Deník The Financial Times uveřejnil článek o tom, že kdyby Rusko mohlo zachytit polovinu plynu ztraceného hořením a prodat ji za domácí tržní ceny, přineslo by to ročně 2 miliardy dolarů. Farina deníku prozradil, že existuje mnoho zemí, například Norsko, Indonésie a Angola, které mohou sloužit za dobrý příklad toho, jak lze ztráty plynu omezit. K dalšímu kroku je třeba koordinované úsilí ze strany vládních institucí, výrobců ropy a zemního plynu a poskytovatelů technologií i ze strany mezinárodního společenství.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail