Teorie původu náboženství
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
V pondělí 29. října 2012 v noci odřízl hurikán Sandy od elektřiny přes šest milionů domácností po celém severovýchodě USA, lámal stromy a trhal elektrická vedení. Stoupající hladina moře vyřadila z provozu dodávky elektřiny v celém New York City a v mnoha dalších přímořských městech. Energetická společnost Consolidated Edison preventivně odstavila celou síť náchylnou k zaplavení, ale i tak zažila „největší výpadek ve své historii způsobený bouří.“
Na vině byl především příval slané vody. Mořské vody se totiž není tak jednoduché zbavit – zbylá vlhká sůl je elektrický vodič. Pokud zakryje izolátory, může zapříčinit elektrické výboje, způsobit zkrat a následně korozi. Proto museli energetici na Manhattanu i jinde ze všeho nejdřív vyčerpat množství přívalové poloslané vody, celé zařízení důkladně propláchnout čistou vodou a osušit je pomocí výkonných větráků. Totéž platilo i pro zatopené městské tunely metra. Úklid byl opravdu náročný, zejména když slaná voda pronikla přes větrací otvory do transformátorů a dalších strojů. Teprve potom bylo možné obnovit dodávku elektřiny.
Podle odborníků mohou během obrovských bouří, jakou byl hurikán Sandy, pomoci tzv. inteligentní sítě. To jsou sítě inteligentních měřidel, čidel a dalších elektronických zařízení a systémů, které umějí rychle detekovat největší problémy, izolovat zasažené okruhy a tak pomoci, aby se poruchy nekumulovaly a nezpůsobily výpadek proudu na ještě větším území.
Inteligentní měřiče jsou současně účinným nástrojem pro stanovení rozsahu výpadku proudu. Technické zařízení spojí údaje inteligentního měřiče s informacemi ze systému distribučního řízení, systému řízení výpadků proudu a systému geografických informací, který obsahuje digitalizované mapy sítě a údaje o zařízeních. Tyto mapy obsahují zeměpisné souřadnice všech přepínačů, sloupů, měřičů a dalších prvků technické infrastruktury. Systémy signalizují aktuální stav každého prvku, ať je pod proudem, ve vypnutém stavu, v údržbě nebo v provozu. Opravářské čety pak přesně vědí, co se děje, kolik zákazníků je v každé oblasti zasaženo, a zda nastal problém ve sloupu, který spadl, nebo v transformátoru, který je mimo provoz z důvodu zatopení.
Inteligentní síť také pomáhá zjistit, kterým zákazníkům je třeba obnovit výpadek jako prvním, tj. pomáhá stanovit priority a ověřit, zda byl zákazníkům přívod proudu opravdu obnoven.
Inteligentní sítě pomáhají elektrárenským společnostem a jejich zákazníkům zůstat ve vzájemném kontaktu, což je v chaotických bouřích, jakou je Sandy, klíčové. Pokud mají zákazníci doma inteligentní měřič a další inteligentní zařízení, lze jim sdělit, že energetici o problému vědí, že je opravář na cestě nebo dokonce přímo na místě, a za jak dlouho mohou očekávat obnovení energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.