Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 263

Kam auto nemůže

Na svazích kolem Horního Maršova na Trutnovsku už leží vrstvy sněhu, teplota je lehce pod bodem mrazu. Z temného nebe se valí proudy deště se sněhem a do toho všeho fouká nepříjemný vítr. „Tohle je ještě docela pěkné počasí, známe i horší,“ říká s úsměvem Luboš Rulf, vedoucí technik pracoviště Provozní a poruchové služby regionu východ ČEZ Distribuční služby, zatímco se čtyřčlenná četa provozních montérů chystá na kontrolu vedení po nedávné vichřici.

Fotogalerie (5)
Ilustrační foto

Sám v minulosti mnohokrát na vlastní kůži poznal, jak těžký je izolátor nebo jaká zima může být člověku zavěšenému na stožáru při opravě strženého vedení. „Pracuji v energetice už od roku 1978,“ vypráví. „Začínal jsem u montáží nových a rekonstrukcí starých linek, potom jsem jedenáct let montoval elektroměry, později se ze mě stal technik obvodové služebny ve Dvoře Králové nad Labem, pak zástupce vedoucího služebny a nakonec hlavní technik Oblastního centra Provozu a poruchové služby Trutnov,“ popisuje svou dosavadní profesní dráhu. Ve funkci vedoucího technika se už do terénu dostane jen výjimečně. „Jsem jen u kalamit, kvůli dokumentaci, jinak na to nemám čas. Mou starostí je organizovat život technikům a provozním montérům, plánovat jim pohotovostní služby, zajistit jim potřebné technické zázemí pro jejich práci. A musím se také postarat o administrativu,“ říká.

Připraveni na rozmary počasí

Do oblasti trutnovských a semilských,,provozáků“ spadá v podstatě celý region východních i západních Krkonoš, území podhůří a příhraničních lokalit. Technici i provozní montéři tu proto musí být připraveni na rozmary počasí. „Jsme na to zvyklí. Já osobně si už nedokážu představit, jak se dělá tato práce někde v nížině. My už jsme se s těmi kopci sžili,“ dodává. Práce tu mají víc než dost. „Z osmdesáti procent nám poruchy způsobuje pád stromu do vedení,“ říká Luboš Rulf. Pohotovostních míst v celém regionu je osm, „ostrou“ službu tu zajišťuje parta devíti provozních montérů. „Děláme pravidelné revize vedení nízkého i vysokého napětí a trafostanic, běžnou údržbu těchto zařízení, drobný servis, odstraňujeme poruchy a zajišťujeme i prořezy,“ popisuje Luboš Rulf. Každé ráno se sejdou v trutnovském „hlavním stanu“ a rozdělí si práci. „Když se ale poruchy nakumulují, nevědí technici, kam dřív skočit – a veškeré plány jsou k ničemu,“ podotýká Luboš Rulf.

 

Ráno vstává v 5:45, do práce vyjíždí před půl sedmou. V sedm už sedí v kanceláři. Den začíná poradou s provozními techniky – je třeba rozdělit práci. Z práce odchází po 15. hodině, často si ale s sebou nese na flashdisku uložené resty, které pak dodělává ještě doma.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail