Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
Ovzduší tzv. civilizovaných oblastí světa znečišťují chemikálie a aerosol, které si „civilizovaný“ člověk sám vyrábí – provozem průmyslových provozů, dopravou, energetikou… K látkám znečišťujícím životní prostředí patří i oxidy dusíku souhrnně označované NOx.
Oxidy dusíku představují především dva druhy oxidů dusíku, a to oxid dusnatý NO a oxid dusičitý NO2. Na emisích NOx se podílejí zdroje stacionární (teplárny, elektrárny, domácí topeniště atd.) a zdroje mobilní (motory dopravních prostředků). Rozložení tvorby emisí NOx podle typů zdrojů je pro každý stát odlišné. V zemích s vysokým rozvojem automobilismu je podíl mobilních zdrojů znečištění až 60 %, v České republice je to asi 20 %.
Při spalování fosilních paliv vznikají NOx oxidací dusíku chemicky vázaného v palivu a molekulárního dusíku obsaženého ve vzduchu, který se účastní spalovacího procesu. U kotlů větších výkonů směs NOx tvoří přibližně 95 % NO a 5 % NO2.
Metody snižování NOx
V uhelných elektrárnách se uhlí před spálením semele na prášek, který se spaluje pomocí speciálních hořáků. Do hořáků, kterých je v topeništi vždy několik, se vhání směs uhelného prášku se vzduchem. Další vzduch se pak přidává pro optimální spalování.
Spalovací proces je složitý fyzikálně chemický jev, který nedokážeme zcela přesně matematicky modelovat. Proto nedokážeme z pohledu co nejnižší tvorby emisí NOx spalovací proces ani zcela přesně teoreticky řídit. Přesto se postupným praktickým ověřováním podařilo vyvinout postupy, vedoucí ke snížení tvorby NOx již při spalování. Rovněž tak vznikly metody zachycující NOx vzniklé spalováním paliva. Metody snižovaní NOx dělíme do dvou základních kategorií:
V praxi se zpravidla nepoužívá jen jeden způsob samostatně (snížení produkce NOx pod zákonný limit se dosáhne jen výjimečně), ale jejich kombinace. Provádí se regulace množství spalovacího vzduchu, úprava konstrukce hořáků, recirkulace spalin, chlazení plamene vzduchem, stupňování přívodu paliva apod. Při úpravách provozovaných spalovacích zařízení lze dosáhnout snížení NOx o 40 až 60 % za relativně nízkých nákladů.
Sekundární metody
Sekundární metody odstraňují již vzniklý NOx ze spalin. Metod existuje několik typů, ale nejvíce používané jsou selektivní nekatalytická redukce (SNCR) a selektivní katalytická redukce (SCR).
Selektivní nekatalytická redukce spočívá ve vytvoření redukčních podmínek, při kterých do kotle vstřikovaný čpavek nebo močovina selektivně (přednostně) snižuje oxidy dusíku za vzniku elementárního dusíku a vodní páry. Účinnost snížení NOx dosahuje 40 až 60 %. Charakteristickým znakem této metody je, že probíhá v kotli v oblasti teplot 900 až 1 050 °C.
Použití čpavku jako redukčního činidla má některé nevýhody. Čpavek je zdraví nebezpečná látka, vyžadující složitější technologická zařízení pro skladování a manipulaci. Při jeho úniku je okolí obtěžováno zápachem, vzniklé sloučeniny čpavku a síry mohou vytvářet nežádoucí nánosy na strojním zařízení. Z těchto důvodů se používá místo čpavku močovina.
Selektivní katalytická redukce se zakládá na stejných chemických reakcích jako předchozí nekatalytická redukce. Díky katalyzátoru však reakce probíhají při teplotách 300 až 400 °C. Čpavek nebo močovina se vstřikují do spalin, které se následně vedou do katalyzátorového reaktoru, ve kterém se oxidy dusíku, obsažené ve spalinách, opět změní na dusík a vodní páru. Účinnost snížení NOx je vysoká – 80 až 90 %. Katalyzátory se nejčastěji vyrábějí z oxidů vanadu, molybdenu, wolframu a jejich kombinací.
Nejprve se instalují a smontují společná zařízení pro čtyři takto modernizované výrobní bloky. Vše proběhne za jejich běžného provozu. Půjde o nádrže, napouštěcí zařízení a potrubí rozvodu na jednotlivé bloky, které v budoucnu umožní vstřikování močoviny do kotlů. Pak se technologie při odstávce jednotlivých bloků dokončí. Jako první se odstaví výrobní blok 3. Poté budou na nezbytně dlouhou dobu odstaveny výrobní bloky 2, 5 a 4. Pokud půjde vše tak, jak má, práce budou trvat vždy okolo padesáti dnů.
„Další pásmo dohořívacího vzduchu zajistí spolu s řízením rozvrstvení vzduchu snížení úletu NOx ze současných 650 na 400 mg/m3. Sekundárním opatřením pak bude vstřikování močoviny do kotlů. Močovina v prášku se k nám bude dovážet cisternami a přefukovat do speciálních nádrží, v nichž se v určitém poměru smíchá s vodou. Poté se bude potrubím vstřikovat do kotlů. Voda se zákonitě odpaří a vlastní močovina pak dokáže snížit úlet NOx na méně než 200 mg/m3,“říká Jiří Kulhánek, technický ředitel Elektrárny Počerady, a. s.
Významné snížení ekologické zátěže v podobě poklesu emisí oxidů dusíku až o 60 % se projeví zejména v oblasti Lounska a Mostecka. Investiční akci modernizace Elektrárny Počerady, a. s., za 250 milionů korun zajišťuje pro Skupinu ČEZ takzvaně na klíč brněnská společnost Alstom.
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...