Bez zařazení

Článků v rubrice: 439

Nejmenší animovaný film na světě

Na www.youtube.com/watch?v=oSCX78-8-q0 je pod titulem „Chlapec a jeho atom“ ke stažení nejmenší animovaný film na světě.

Vítejte ve světě virtuálních prohlídek českých elektráren

Cestu k nejzajímavějším nebo běžně nepřístupným partiím elektráren nabízejí nově spouštěné virtuální prohlídky provozů Skupiny ČEZ. Od 13. ledna do konce února se veřejnosti postupně otevře sedm elektráren s celkem 105 zastaveními. V případě Jaderné elektrárny Temelín jde o světovou premiéru podobného řešení v rámci více než 430 reaktorů jaderných elektráren provozovaných ve světě.

Včera vědecká fikce, v roce 2012 skutečnost

Létající auta v garáži ještě nemáme, ale mnoho dalších věcí, které byly považovány za sci-fi, už realitou jsou. Od funkčních umělých listů ke čtení z lidského mozku – 27 fantastických věcí věda uskutečnila v roce 2012. Jak asi bude vyhodnocen letošní rok, který právě končí? Kolik sci-fi se uskutečnilo v roce 2013? Necháme se překvapit a zatím se podíváme na rok 2012.

Materiály s přeměnou fáze spoří energii

Slunce právě vychází a budova kampusu univerzity v Seattlu začne v každém okamžiku tát. Nejde o chybu v projektu. Uvnitř panelů stěn je totiž gel, který tuhne v noci a s nástupem dne se taví. Jedná se o materiál s fázovou přeměnou – PCM (Phase Exchange Material). Jde o gel, který pomůže snížit množství energie nutné k ochlazování kancelářských místností v sídle oddělení molekulárního inženýrství.

Tisknou i děti ve 3D

Jednoho chladného odpoledne vystoupil v New Yorku na chodník před budovu, v níž se nachází nenápadné Muzeum výtvarného umění a designu, mladý pár s dětmi. Netrvalo dlouho a Sofia (6) a její bratr Iskander (2) se pomalu otáčeli na malé kulaté plošině uvnitř provizorního 3D skeneru vytvořeného z fotoaparátu Kinect přivázaného ke žlutému provazu…

Čpavek budoucím palivem?

Čpavek se začal průmyslově vyrábět začátkem 20. století. Důležitou úlohu hrál v 2. světové válce, při udělování dvou Nobelových cen a znamenal také globální revoluci v zemědělství. Rostliny pěstované s využitím umělých dusíkatých hnojiv zajišťují výživu téměř 48 % světového obyvatelstva. Mohl by být v budoucnu i čistým zdrojem paliva? Při spalování čpavku vzniká jen vodní pára a dusík, jehož normální podíl v atmosféře činí až 78 %.

... 1 « 47 48 49 50 51 52 53 » 74 ...

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail