Bez zařazení

Článků v rubrice: 429

Robotizace mění pracovní trh

Podle Mezinárodní federace robotiky měla Česká republika v roce 2021 nainstalováno v průmyslovém sektoru přibližně 168 průmyslových robotů na 10 tisíc zaměstnanců; světový průměr je přibližně 126 robotů. Česko se z hlediska robotické hustoty řadí mezi první třicítku zemí světa. Do robotizace investují české firmy miliardy ročně. V rámci střední a východní Evropy je Česko v nasazování robotů na špici. Podle odhadů by robotizace mohla ušetřit až 400 tisíc pracovních míst.

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek Openart

„Robotizace je v České republice na vzestupu, zejména v průmyslu, logistice a zdravotnictví. Právě průmysl a výroba jsou nejsilnější oblastí, k lídrům patří automobilový průmysl. Robotizace může přinést mnohá zlepšení, například vyšší produktivitu, efektivitu, lepší pracovní podmínky a nové příležitosti. Na druhé straně však existují významné otazníky spojené se ztrátou pracovních míst, sociální nerovností, vysokými náklady a závislostí na technologiích. To vše bude vyžadovat rekvalifikaci pracovníků a nové dovednosti,“ upozornila Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

Podle personalistů je proměna pracovního trhu nevyhnutelná

S nahrazováním zaměstnanců stroji by ale měly být firmy opatrné. Zejména v administrativě roboty aktuálně nahrazují převážně juniorní pozice. Kvůli tomu ale může nastat v budoucnu problém u pozic, které vyžadují určitou praxi. Například, pokud si účetní neosvojí základy, nemůže  postupovat v kariéře. Bez juniorních pozic totiž nemohou vzniknout ani ty seniorní. To je třeba, aby si firmy uvědomovaly a nenahrazovaly nižší pozice bezhlavě a neuvážlivě.

Čtyři sta tisíc pracovních míst

Studie McKinsey odhaduje, že do roku 2030 může být automatizováno až 30 % všech pracovních úkolů. Zavádění robotizace tak může vést k zániku některých oborů nebo jejich výrazné transformaci. Podle odhadů by v následujících letech mohlo být v Česku kvůli automatizaci a robotizaci ohroženo přibližně 400 tisíc pracovních míst. V oblastech, kde dochází k rychlému zavádění robotických technologií, může dojít k dočasnému nárůstu nezaměstnanosti. Příkladem může být automobilový průmysl, kde se výrobní linky stále více robotizují, což snižuje potřebu lidských pracovníků. Jedním z hlavních důvodů, proč může robotizace vést k nezaměstnanosti, je nedostatečná připravenost pracovní síly na změny, které automatizace přináší. V mnoha případech chybí lidem potřebné dovednosti, aby se mohli okamžitě přesunout na nové pozice. V dlouhodobém horizontu ale může robotizace přinést na zaměstnanost pozitivní efekt.  Je podstatné, aby byli zaměstnanci na změny připraveni a vzdělávali se v nových dovednostech, které budou v automatizovaném světě klíčové.

Specialisté budou žádáni

V následujících letech poroste potřeba kvalifikovaných techniků, specialistů na data a odborníků na umělou inteligenci. Historicky bylo každé technologické vylepšení spojeno nejen se zánikem starých pracovních míst, ale také se vznikem nových profesí. Podle Světového ekonomického fóra může do roku 2025 robotizace a automatizace ohrozit 85 milionů pracovních míst, vytvořit by naopak mohla až 97 milionů míst nových. Robotizace vytváří celou řadu nových pracovních příležitostí, zejména v oblastech, které se soustřeďují na vývoj, zavádění a údržbu automatizačních systémů. Tyto nové pozice vyžadují pokročilejší technické znalosti, kreativní myšlení a schopnost pracovat s moderními technologiemi.

Výroba a průmyslová odvětví

Tradiční montážní linky, kde lidé vykonávají rutinní a opakující se úkoly, již běžně nahrazují automatizované systémy. Práce jako montáž, svařování, malování a balení častěji vykonávají roboty.

Logistika a doprava

Autonomní vozidla a drony mohou nahradit řidiče kamionů, doručovatele a pracovníky logistiky. Automatizované skladovací systémy nahrazují skladníky, kteří dříve zajišťovali manipulaci s produkty.

Maloobchod

Samoobslužné pokladny a digitální systémy už dnes výrazně snižují počet pokladníků v maloobchodě. Velké supermarkety a obchody investují do technologií, které umožňují zákazníkům nakupovat bez přímé interakce s personálem.

Finanční sektor

Pozice jako účetní, pokladní a administrativní pracovníci jsou ohroženy zaváděním softwarové automatizace a umělé inteligence. Roboti a algoritmy mohou zvládnout rutinní finanční operace, jako je správa účtů, základní finanční poradenství nebo zpracování žádostí o půjčky a pod.

Zemědělství

Technologie jako robotické systémy pro sklizeň, drony pro monitorování plodin a autonomní traktory výrazně snižují potřebu lidské práce v tomto odvětví. Rutinní práce, jako je pěstování a sklizeň, mohou být plně automatizovány.

Call centra a zákaznický servis

Chatboti a hlasoví asistenti pohánění umělou inteligencí, jsou stále více nasazováni v zákaznickém servisu. Mnoho call center se již spoléhá na automatizaci pro zpracování základních dotazů.

Administrativní a kancelářské práce

Pokračuje automatizace rutinních administrativních úkolů, jako je zpracování dat, plánování schůzek nebo vyřizování korespondence. Softwary na bázi umělé inteligence zvládají úkoly, které dříve vyžadovaly celé týmy administrativních pracovníků.

Stavebnictví

I když stavebnictví zatím není plně automatizované, existuje potenciál pro růst robotizace zejména u úkolů jako pokládání cihel, stavba prefabrikovaných struktur nebo 3D tisk stavebních dílů.

Gastronomie a pohostinství

S rostoucím počtem robotických číšníků, kuchařů a samoobslužných objednacích systémů se snižuje potřeba zaměstnanců v pohostinství. Například robotické systémy pro přípravu jídla a automatické objednávání mohou v některých typech restaurací a rychlého občerstvení snížit potřebu pracovníků. 

Zdroj: Tisková zpráva personální agentury Advantage Consulting

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Robotizace mění pracovní trh

Podle Mezinárodní federace robotiky měla Česká republika v roce 2021 nainstalováno v průmyslovém sektoru přibližně 168 průmyslových robotů na 10 tisíc zaměstnanců; světový průměr je přibližně 126 robotů.

Úprava 3D modelu jaderného reaktoru

Studuji strojírenský obor na Střední průmyslové škole v Hranicích na Moravě. Jedním z mých koníčků je vytváření a využívání programů pro tisk různých ...

Radiační technologie pro recyklaci plastů na Filipínách

Mezinárodní agentura pro atomovou energii podporuje projekt NUTEC Plastics, který si kromě přesného monitorování a měření výskytu plastů v životním prostředí jadernými technologiemi ...

NUTEC Plastics Research Mission MAAE v Antarktidě

Experti našli pomocí jaderných technik znečistění mikroplasty dokonce už i na Antarktidě. Iniciativa NUclear TECHnology for Controlling Plastic Pollution (NUTEC Plastics) využívá jaderné nástroje ...

Lunární rover pro malé náklady

Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail