Bez zařazení

Článků v rubrice: 439

Vesmír mého mládí

V rámci Mezinárodního roku astronomie 2009, který lidstvu připomněl 400 let od prvního použití hvězdářského dalekohledu, vyhlásil Český organizační výbor Mezinárodního roku astronomie ve spolupráci se Sdružením hvězdáren a planetárií a Hvězdárnou a planetáriem Johanna Palisy literární soutěž pro autory všech věkových kategorií. Záměrem organizátorů soutěže bylo umožnit zprostředkovat dalším generacím vzpomínku, zážitek, zkušenost dokumentující obrovský pokrok v poznání vesmíru především v uplynulých desetiletích. Paleta námětů v kategorii poezie i prózy byla velmi široká – nebylo nutné se omezovat pouze na astronomické příběhy. Jak vyhlašovatelé soutěži v propozicích uvedli „vesmír není jenom noční nebe a kosmická tělesa, patří do něj také člověk a slasti i strasti jeho života“.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Hodnotili odborníci i literáti
Do soutěže se do konce října loňského roku zapojilo více než 80 autorů z celé republiky i ze zahraničí. Nejmladšímu autorovi je 11 let, nejstaršímu 96. Nejvzdálenějším místem, odkud dorazil soutěžní příspěvek, byla Kanada. Kvalitu přípěvků hodnotila ve spolupráci s českým centrem PEN klubu porota ve složení: prof. Ilja Hurnik (spisovatel), PhDr. Markéta Hejkalová (ředitelka Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě) a RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. (vedoucí Hvězdárny a planetária J. Palisy v Ostravě, místopředseda Sdružení HaP a člen Českého organizačního výboru Mezinárodního roku astronomie).

„Velmi dobrá úroveň příspěvků byla pro nás příjemným překvapením a bylo skutečně obtížné vybrat ty nejlepší. Ovšem byla to práce velmi radostná. Nejen s vítězi, ale i s ostatními účastníky soutěže jsme nadále v kontaktu a v průběhu roku 2010 plánujeme uvedení několika „literárních večerů“ v našem planetáriu. Na nich budou přečteny či předneseny nejzajímavější zaslané práce,“ uvedl Tomáš Gráf.

Počátkem prosince loňského porota svou nesnadnou práci dokončila a stanovila pořadí na prvních třech místech v obou kategoriích.

Kdo vystoupil na stupně vítězů

Kategorie poezie
1. Věra Svobodová, Soukromé noční nebe (PDF)
2. Hana Šustková, Než nakreslím oblouk kolem slunce (PDF)
3. Kamil Princ, Soubor básní (PDF)

Kategorie próza
1. Bohumil Matějovský, Na okraji kosmodromu (PDF)
2. Kristina Běrská, Vesmír mého mládí (PDF)
3. Svatava Mášová, Člověk na oběžné dráze (PDF)
3. Michaela Šmejcová, Dopis Malému princi (PDF)

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo 21. prosince 2009 v Zrcadlové kapli Národní knihovny v Praze. Uvedené nejlepší práce byly odměněny hodnotnými věcnými a finančními dary.

Vítězům blahopřejeme a čtenářům Třípólu nabízíme nejlepší z oceněných prací.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail