Bez zařazení

Článků v rubrice: 439

Pod ochranou sv. Floriána

V uhelných elektrárnách jsou miliony tun uhlí na skládkách, v kotlích hoří uhelný prach takřka nepřetržitě, v jaderných elektrárnách se extrémně důsledně dbá na opatrnost a bezpečnost úplně všeho. To vše je dobrý důvod k tomu, aby všechny tepelné elektrárny Skupiny ČEZ měly svůj vlastní profesionální hasičský oddíl. Naštěstí případů, kdy by museli hasiči v elektrárnách „naostro rozvinovat hadice“, je jako šafránu.

Fotogalerie (3)
Elektrárenští hasiči nacvičují vyprošťování osob z havarovaného vozu

K čemu tedy jsou?

Hasičské jednotky hlídají především bezpečnost elektrárny, ale mají také dohodu s okolními sbory, že v rámci Integrovaného záchranného systému zasáhnou v případě potřeby i v okolních obcích. Například v roce 2010 absolvovali profesionální hasiči z Elektrárny Počerady 139 výjezdů, z toho tři v rámci Integrovaného záchranného systému Ústeckého kraje (IZS). Za stejné období v roce 2009 zasahovali 368krát, a to především v případě asistencí a dohledů (297). Za loňský rok jich mají na kontě jen 44.

Že se protipožární prevence vyplácí, dokazuje skutečnost, že v uplynulém roce nemuseli počeradští profesionálové vyjíždět k žádnému požáru v elektrárně. Zdravotní pomoc poskytli jen v případě čtyř nevolností a v předchozím roce se šestkrát postarali o předlékařskou pomoc. Ostatních zásahů bylo 88 a výjezdy představovaly v podstatě jen technologickou a technickou pomoc a plané poplachy. V rámci prevence provedli počeradští hasiči 187 kontrol a dohledů nad prací v prostorách se zvýšeným požárním nebezpečím přímo v elektrárně, ty se ale do statistiky nepočítají. „Naším evergreenem je v rámci IZS výjezd k hořícímu kontejneru s odpadky. Stejně tak i výjezdy k dopravním nehodám v okolí elektrárny. Pomáháme například vyprostit osobu z havarovaného vozidla,“ říká Josef Hubač, velitel pobočné stanice Požární ochrany v Elektrárně Počerady.

V elektrárně na místě za 1‑4 minuty, jinde do 10 minut

V současné době působí v Elektrárně Počerady i s velitelem 21 hasičů. Všichni jsou v pohotovosti čtyřiadvacet hodin denně, přičemž čtyři směny se vždy po dvanácti hodinách vystřídají. V praxi to znamená, že ve službě je vždy pět hasičů, včetně velitele družstva. K dispozici mají dva cisternové vozy CAS 30 a CAS 16, kompletně vybavený zásahový džíp Cherokee a dopravní vozidlo. Samozřejmostí jsou špičková dýchací technika, speciální protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu.

Pokud hasiči zasahují v areálu elektrárny, jsou schopni být na místě od jedné do čtyř minut. Jsou‑li vyzváni k pomoci dispečinkem Integrovaného záchranného systému, dorazí na místo podle dojezdové vzdálenosti do deseti minut. Zasahují přitom i na Mostecku – Elektrárna Počerady leží přesně na rozhraní Lounska a Mostecka. Vždy na místě setrvají jen do příjezdu dalších hasičských jednotek a po „prvozásahu“ se vracejí zpět na základnu v elektrárně. S dalšími profesionály a dobrovolnými hasiči pravidelně cvičí, a to jak různé techniky hašení, tak např. i horolezectví a práce ve výškách. Technologické konstrukce v elektrárnách jsou k tomu jako stvořené. Inu: těžko na cvičišti, lehko na bojišti!

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail