Bez zařazení

Článků v rubrice: 423

Den recyklace baterií

Přemýšleli jste někdy o tom, kam mizí všechny vysloužilé tužkové baterie? Pokud bychom seřadili za sebe všechny jednorázové baterie, které za rok vyhodí jen Američané, obkroužily by Zemi šestkrát. A za celý ostatní svět se to snad nedá ani spočítat, možná by jejich šňůra dosáhla až na Měsíc. A to nemluvíme o akumulátorech v mobilních telefonech, tabletech, noteboocích a dalších přístrojích. Jediným správným řešením je tak šetrná a ekologická recyklace všech použitých baterií a akumulátorů. Proto si 9. září připomínáme Evropský den recyklace baterií.

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek (zdroj Pixabay)

Baterie jako nenápadný zabiják

Baterie chápeme jako malé a užitečné zdroje energie, které uvádějí do chodu naše přístroje. Ale pokud je správně nezlikvidujeme, mohou škodit životnímu prostředí i člověku. Obsahují totiž směs škodlivin, jako jsou kyseliny, alkalické látky či těžké kovy a elektrolyty, které mohou představovat vážné riziko, pokud se dostanou na skládky. „Baterie jsou takový vlk v rouše beránčím. Přestože jsou nezbytným a užitečným pomocníkem, představují riziko pro naše zdraví. Většinou obsahují totiž chemikálie a těžké kovy, jako jsou olovo, rtuť a kadmium. Při nesprávné likvidaci mohou tyto chemikálie uniknout a kontaminovat půdu a vodní zdroje a mohou tak mít neblahé účinky na lidské zdraví,“ vysvětluje Radim Tlapák, ředitel obchodu BatteryShop.cz, který nabízí široký sortiment akumulátorů do mobilních telefonů, notebooků a dalších zařízení.

Zmíněné kadmium je například mimo jiné klasifikováno jako karcinogen a působí jako kumulativní jed, jenž se hromadí primárně v játrech a ledvinách, které poškozuje. Projevem chronické otravy kadmiem je též nebezpečná osteoporóza a pojí se s ní zvýšené riziko srdečních a cévních onemocnění. Obdobně nebezpečné je olovo, které se ukládá v kostech a krvi, způsobuje anémii, poškození ledvin či poruchy centrálního nervového systému. Obzvláště nebezpečná je dlouhodobá expozice olovu pro ty nejmenší – u dětí se vlivem jeho hromadění v krvi mohou objevit poruchy duševního vývoje. UNICEF ostatně již v roce 2022 v jednom ze svých reportů varoval, že až 800 milionů dětí po celém světě má v krvi zvýšenou hladinu olova, přičemž mezi hlavními viníky figuruje nevhodné nakládání s olověnými bateriemi.

Ekologické i ekonomické řešení

Recyklace baterií není jen otázkou ekologie, ale má i ekonomické hledisko. Materiály získané ze starých baterií lze totiž použít při výrobě nových. Tím se snižuje spotřeba surovin a šetří se přírodní zdroje, a tedy i celková uhlíková stopa spojená s výrobou baterií. Pro průmyslová odvětví, která jsou na bateriích silně závislá, to znamená nejen ekologičtější provozní proces, ale i úsporu nákladů. Právě recyklace baterií a akumulátorů je perfektní ukázkou efektivní cirkulární ekonomiky. Protože pokud není baterie odevzdána k recyklaci, zbytečně ztrácíme cenné materiály, jako je lithium, kobalt a nikl, což znamená vyhazování peněz.

Mimořádné pozornosti se tudíž v současné době těší oblast recyklace lithiových baterií. Poptávka po lithiu ve světě aktuálně převyšuje nabídku a zájem o lithium, především pro výrobu baterií do elektromobilů dle předpovědí dále poroste. Výtěžnost tohoto kovu z použitých akumulátorů je přitom několikanásobně vyšší než z nerostné suroviny.

Recyklace jako jediná správná cesta

Baterie rozhodně nepatří do běžného koše s komunálním odpadem. Zajímá vás, jak se podílet na šetrné likvidaci baterií? Začněte tím, že zjistíte, kde jsou ve vašem okolí místa zpětného odběru baterií. Kontejnery, které jsou určené přímo k odevzdání vysloužilých baterií a akumulátorů, najdete na běžně dostupných místech, jako jsou úřady, školy či obchody. „Češi mají opravdu pestré možnosti, kam vyřazené baterie a akumulátory odevzdat. Nicméně je zapotřebí zvýšit míru informovanosti a motivace každého z nás, abychom si práci neulehčovali a baterie nevyhazovali do běžného odpadu. Odpovědný přístup každého opravdu pomůže,“ zdůrazňuje Tomáš Pešek, jednatel společnosti REMA Battery, která je jedním ze dvou kolektivních systémů pro přenosné baterie a akumulátory působících v České republice. Češi během loňského roku odevzdali do REMA Battery přes 600 tun vysloužilých baterií a akumulátorů. Pro zajímavost: energie z tohoto množství by pokryla měsíční spotřebu až 1 000 českých domácností.

Den recyklace baterií není jen dnem osvěty, ale i výzvou k akci. Každý z nás, od běžných spotřebitelů až po velké korporace, může sehrát svou roli. Recyklací baterií nejen šetříme přírodní zdroje, ale také chráníme naši planetu a své zdraví před nebezpečným odpadem. Je nejvyšší čas, abychom recyklaci baterií vzali vážně a učinili z ní součást našeho udržitelného života. Až se příště budete chystat vyhodit vybitou baterii do popelnice, zamyslete se znovu a připomeňte si následujících 5 faktů k recyklaci baterií.

  1. Při recyklaci baterií je možné většinou znovu využít více než 95 % jejich součástí.
  2. Recyklace baterií není novodobým fenoménem. Baterie se recyklují již od 19. století.
  3. Recyklací jediné baterie lze ušetřit tolik energie, že by stačila na napájení digitálního budíku po dobu 8 měsíců.
  4. Množství kobaltu, který získáme ze všech recyklovaných baterií za rok, stačí na výrobu přibližně 700 000 baterií pro chytré telefony.
  5. Většina komponentů baterie se v přírodě nerozloží ani za 1000 let. To je sám o sobě velký důvod k recyklaci!

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail