Teorie původu náboženství
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
Kdo si hraje, nezlobí. A kdo si hraje s Merkurem, ten to někam dotáhne! Merkur do každé rodiny! Možná jste si se stavebnicí Merkur hráli, nebo stále hrajete, možná jste o ní neslyšeli, možná ji měli vaši rodiče, možná ji budete kupovat svým dětem. Merkur, přes svou již více než 90letou historii, už měl namále, ale naštěstí se šikovným a obětavým lidem povedlo jeho výrobu obnovit a značku vzkřísit.
Stavebnice Merkur nejsou vnímané jen jako hračky, ale čím dál více i jako učební pomůcky pro podporu výuky technických předmětů. Slouží např. k vysvětlení, jak funguje pumpa, klikový hřídel, že kolotoč je založen na principu odstředivé síly apod. Nebáli se ji použít ani slavní vědci a objevitelé – je dobře známo, že profesor Wichterle, objevitel gelových očních čoček, vyrobil jejich první sérii právě na stroji postaveném ze stavebnice Merkur.
Pro střední školy je k dispozici stavebnice „Mechatronika a CNC obrábění“. Na těchto pokročilých stavebnicích si mohou studenti prakticky vyzkoušet např. řízení analogových a digitálních servomotorů, krokových motorků, dálkoměrné, teplotní, tlakové či ultrazvukové čidlo, magnetický senzor, laserový dálkoměr, měření a regulaci otáček, měření vlhkosti. K dispozici jsou moduly s potenciometry, spínači, modul optického kabelu, infračerveného přijímače a WIFI modul.
Pro fanoušky robotů se nově vyvíjí řada Merkur Robotic – jde o reálně pracující manipulátory napodobující skutečné stroje. Kromě toho, že jsou roboti již z výroby naprogramováni na několik základních funkcí, mají i dostatečnou vnitřní paměť pro další programování a ovládání přes internet, možnost rozšíření o další aplikace, zařazení do automatizační linky, nebo synchronizaci více robotů dohromady. Můžete mít nejen robotické ruce a vozítka, ale také robotického mravence a pavouka.
Merkur má co nabídnout i vysokým školám. Pro ty je vhodná řada pro mechatronické a pneumatické pokusy, např. třídicí linka, dopravník, frézovací stroj apod. Největším problémem takového modulárního sestavování a zapojování je zajistit maximální vyloučení závad, které by mohly při špatné montáži a zapojení poškodit elektronické prvky.
V ČR najdete Merkur na akcích Robotický den Praha, BEST Brno, BEST Bratislava a na mnoha výstavách.
Celý systém „výukové hračky“ se rozvíjí podle aktuálních potřeb doby. Snaží se aplikovat nejnovější poznatky a spolupracovat s renomovanými firmami – v lednu 2012 např. při uvádění na trh řídil chytrý telefon Nokia Lumia 800 malého robota postaveného z Merkuru. Microsoft bude poskytovat výpočetní techniku, speciální software i hardware pro oživení modelů a propojení učebních pomůcek v nové generaci produktů Merkur. Pro vzdělávací program energetické firmy ČEZ vyrobil Merkur stavebnice EMA pro 60 pokusů z elektřiny a magnetismu.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.