Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V pohádkách můžete vypustit z lahve džina, a ten vám pak bude plnit všechna přání. Jenže v České republice kolovaly a nejspíš stále kolují lahve, v nichž byl uzavřen džin, který přinášel místo opojení smrt, v „lepším“ případě slepotu a celoživotní zdravotní následky. Jmenuje se metylalkohol a není divu, že na jeho dopadení pracují celé pátrací týmy. Při jeho hledání věru není možné otevřít každou lahev; kolik takových jen může čekat ve spížích běžných domácností či skladech různých obchodů? Ne každý je ochoten připustit, že by si přemnoženého černého džina mohl vytáhnout právě on.
Český podzim se nesl ve znamení metanolové kauzy s neradostnou statistikou tří desítek mrtvých, mnoha osleplých a nevyčísleným množstvím lidí souběžně postižených – příbuzných, spolupracovníků, firem…
Alkohol je démon sám o sobě. Provází nás po věky a jen tam, kde zůstává poslušným, přináší radost a potěšení. Jenže poslušným je nerad. Jeho přítomnost často provází smrt, rozvrat osobností, ničení rodin… Oslepnutí po „domácích“ alkoholech je všeobecně známé riziko a námět mnoha cynických vtipů, vždyť při každém pálení alkoholu vzniká určité množství metanolu. I proto byl koupený alkohol všeobecně považován za bezpečnější, kolkovaný pak za bezpečný. Jenže se objevila lidská chamtivost vydatně sycená všeobecnou potřebou zisku za každou cenu na všech úrovních (výroba, distribuce, prodej, kontrola).
Rodný list metanolového džina už je pak jen neradostným výsledkem.
Vyšší přirozený obsah metanolu vzniká, když pálíme slívy, mirabelky, švestky, jablka, hrušky, maliny, ostružiny, meruňky a broskve (podle evropského nařízení smí být nejvýše 12 g na litr čistého lihu). Pro hrušky odrůdy „Williams“, červený i černý rybíz, jeřabiny, kdoule, bezinky a jalovcové bobule povoluje norma do 13,5 g metanolu na litr čistého lihu. Ovšem lidé pálí kdejaké další ovoce – u něj nesmí množství metanolu přesáhnout 15 g na litr čistého lihu a do poměrně vysokých limitů se vejde i ne úplně správně vyrobený destilát s podílem „úkapu“. S hranicí nebezpečnosti pro člověka je to podobné jako s houbami – je individuální. Protože v destilátech významně převládá etanol, který je metabolizován přednostně, nemohou způsobit úmrtí nebo významné poškození zdraví lihoviny vyrobené kvasnou cestou – necháme‑li ovšem stranou negativní vliv nadměrného požívání alkoholu (etanolu). Dobrá zpráva tedy je, že destiláty z ověřených a jasných zdrojů – kvalifikovaně vyrobené nebo destilované v pěstitelských pálenicích – jsou bezpečné a není nutné je analyzovat.
Jenže v honbě za ziskem došlo k situaci, kdy byl do lihoviny buď přidáván metanol, nebo se při výrobě lihovin namísto kvasného lihu dokonce použil jenom metanol.
V případě vodky, rumu, zelené a podobných lihovin, které se vyrábějí z kvasného lihu ředěním vodou, je situace oproti zmíněným destilátům jiná. Právě v ilegálních výrobnách pro černý trh se s největší pravděpodobností rodí metanolový démon, protože se zde kvasný líh (etanol) nahrazuje levnějším jedovatým metanolem, aniž by výrobci řešili dopady svého byznysu. Jak snadno by Maryša mohla Vávrovi nabídnout takového panáka místo kávy… V oficiálních likérkách, pěstitelských pálenicích a lihovarech se totiž vůbec metanol nepoužívá, nemůže tedy dojít ani k jeho záměně či přídavku.
Jenže co s lahvemi, které máme doma, a jukají na nás třeba ze spíží?
Badatelský tým z VŠCHT pomáhá zavést tuto analýzu Ramanovou spektroskopií celně‑technickým laboratořím, které měří vzorky ve větším rozsahu. Laicky si asi ani neumíme představit, kolik alkoholu museli chemici prověřit. Jen na VŠCHT přinesli lidé k prověření v rámci nabídnutého testování více než dva tisíce vzorků, přičemž vysokou koncentraci metanolu tady objevili badatelé jen v zanedbatelném množství z nich.
Policie mezitím naštěstí odhalila tisíce litrů jedovatého metanolu určeného k pančování alkoholu a postupně dál a dál rozkrývá síť výrobců i distributorů. To ale nic nemění na skutečnosti, že metanoloví džinové v lahvích určitě ještě číhají. A je těžké říci, kde všude a kolik jich je.
Úspěšná metoda odhalování metanolu pomocí spektroskopické metody rozvinuté na VŠCHT je dobrá zpráva pro nás pro všechny. Setkáte‑li se s neznámou lahví lákavého moku, raději ji nechte prověřit, aby v ní nesídlil smrtonosný džin. A díky našim chemikům ji nemusíte ani otevírat.
http://www.vscht.cz/anl/lach2/RAMAN.pdf – vše o ramanově spektroskopii
Profesor Raman společně s K. S. Krišnanem popsali v roce 1928 jev neelastického optického rozptylu, který je základem metody vhodné pro identifikaci látek při určování jejich složení a struktury. Slouží pro analýzu pevných látek (krystalické i amorfní materiály, kovy, polovodiče, polymery atp.), kapalin (čisté látky, roztoky vodné i nevodné), plynů, dále též při analýze povrchů (např. sorbenty, elektrody, senzory) či při analýze biologických systémů (od biomolekul až po organismy). Ramanova spektroskopie se uplatňuje od mineralogie a geochemie, přes chemický a farmaceutický průmysl až po biologii a lékařství.
V následujících dvou týdnech mají lidé možnost si každý čtvrtek od 14 do 16 hodin vyzvednout své lahve s alkoholem, opět ve vestibulu budovy A VŠCHT Praha. Lahve, které si majitelé nevyzvednou do konce listopadu, budou zlikvidovány. Případné další dotazy zodpoví pracovníci Oddělení komunikace na tel. čísle 220 444 459.
Webové stránky ČVUT
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...