Teorie původu náboženství
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
Své znovuzrození zažilo mechanické relé ve výzkumném středisku GE Global Research. Skupina vědců zde vyvíjí miniaturní elektrické spínače menší než průměr lidského vlasu, které dokáží přenášet kilowatty elektrického výkonu. Označují se jako elektromechanické mikrosystémy (micro-electro-mechanical systems – MEMS). Technologie MEMS umožní výrobu miniaturních spínačů s možná nečekanými důsledky pro vývoj systémů, které budou řídit mobilní přístroje budoucnosti. Testování prototypů ukazuje, že radiofrekvenční spínače MEMS od GE mohou pomoci zrychlit datový přenos, zvýšit kvalitu signálu, prodloužit životnost baterie a přizpůsobit přístroje nárokům LTE-Advanced.
Technologii MEMS původně vědci vyvíjeli pro průmyslové využití. Mohla by však přispět i ke snížení odpadového tepla a spotřeby energie ve zdravotnických zařízeních, leteckých systémech i dalších zařízeních. To co, spínače MEMS GE odlišuje od ostatních technologií MEMS, jsou materiály, vyvinuté v laboratořích GE; ty umožňuje spínačům dosahovat životnosti v řádu miliard cyklů i v extrémních provozních podmínkách, jako například ve vysoké teplotě. Zároveň dokáží udržet extrémně nízký přechodový odpor.
Systémy MEMS jsou technologií, která spojuje počítače s drobnými mechanickými zařízeními, jako jsou čidla, ventily, ozubená kola, zrcadla a pohony vložené do polovodičových čipů. Vědci jsou přesvědčeni, že MEMS mohou být základem technologie v příštím desetiletí, protože je lze vyrábět ve velkém množství, s nízkými náklady a pro různá použití.
Podle Chrise Keimela, inženýra procesního vývoje ve výzkumném centru GE Global Research, umožnily zkušenosti a poznatky z oblasti materiálů, tvorby přístrojů, výroby, obalů, elektroniky či integrace systémů překonat nejzásadnější výzvy spojené s miniaturizací spínačů. „Dokážeme zmenšit velikost, snížit váhu, spotřebu energie i náklady našich systémů a zároveň zlepšit celkový výkon,“ dodává Keimel.
Nejnovější generace MEMS umí rozpojit a spojit obvod pouze za využití elektrostatické síly, tedy stejné síly, která při česání „nabíjí“ hřeben a přitahuje k němu suché vlasy. Počet rozepnutí a sepnutí obvodu za vteřinu tak může díky těmto spínačům dosáhnout i několika tisíc.
V současné době se systémy MEMS používají nebo zkoušejí jako:
Vědci zároveň pracují na miniaturních verzích pro chytré telefony a tablety využívající bezdrátový přenos nové generace LTE-Advanced, označovaný též „True G4“. Technologie LTE-Advanced už byla spuštěna v některých částech Asie a v dohledné době se stane celosvětovým měřítkem pro mobilní komunikaci. Umožňuje totiž stahování dat rychlostí, která by teoreticky mohla překonat 3 Gb za vteřinu, tedy desetkrát rychleji než ve stávajících sítích 4G. Pro srovnání: 4G LTE zvládá 300 Mb za vteřinu. Díky tomu, že LTE-Advanced využívá větší šíři vlnového pásma, chytřejší přenosové algoritmy a pracuje s více vysílači, dokáže také zajistit silnější spojení a vyšší kvalitu signálu. Aby bylo možné všechna tato vylepšení využít v praxi, musí s vývojem držet krok i hardware. A právě tady technologie spínačů MEMS nabízí jednoznačné výhody.
Podle laboratorních výsledků radiofrekvenční spínače, vyrobené za pomoci registrovaného postupu GE na zpracování kovů pro technologii MEMS, splní i náročné požadavky, které na radiofrekvenční vstupní moduly i produkty bezdrátové infrastruktury klade mobilní síť příští generace LTE-Advanced. K jejich hlavním výhodám patří:
Videoukázky technologie MEMS od společnosti GE naleznete zde: youtu.be/DXRsHjxHWEE a youtu.be/_RFBheVJbMs
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.