Teorie původu náboženství
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
Dvaadvacátého dubna si připomínáme svátek naší modré planety, Den Země. Nad tím, jak tento svátek oslavit přátelským chování ke svému životnímu prostředí, bychom se měli zamýšlet nejen v tento den, ale každé ráno. Mnohdy nás odrazují finanční náklady nebo určitý diskomfort. Přitom si stačí osvojit pár zásad, které většinou nic nestojí a díky kterým lze z rodinného rozpočtu uspořit nemalé částky. Zde je několik tipů.
Nedílnou součástí každé domácnosti jsou dnes elektrospotřebiče. To ví každý, málokdo si však ví rady se snížením jejich spotřeby energie. Tím nejrazantnějším krokem je přitom výměna všech starších zařízení. Chladnička, mrazák a jiné spotřebiče starší deseti let totiž mají několikanásobně větší spotřebu než spotřebiče nové. Podle odborníků se vzhledem k rostoucím cenám elektřiny často vyplácí vyměnit starší, byť ještě funkční výrobek za nový, s nízkou, dokonce poloviční spotřebou.
Na spotřebu energie má rovněž vliv to, zda vypínáte televizi poctivě nebo pouze na ovladači. Ačkoliv je druhá varianta pohodlnější, stand-by mode, neboli pohotovostní režim, odebírá elektřinu permanentně. Pokud sečteme spotřebu u veškerých přístrojů v pohotovostním režimu v domácnosti za celý rok, průměrně se spotřebovává 20 až 30 wattů, což činí kolem 1300 Kč ročně. Ti, kteří si nechávají permanentně zapnutý notebook v zásuvce, zaplatí pouze za něj ročně okolo 1700 Kč. Použitím vhodných žárovek lze ušetřit také za svícení. Pokud nahradíte klasické žárovky úspornými, ušetříte až 80 % energie. Ačkoliv je počáteční investice vyšší, tyto zdroje světla mají až 15krát delší životnost než klasické žárovky. V provozu tak vydrží roky a prvotní náklady se časem vrátí.
Ušetřit nejen čas a energii, ale i celkové výdaje v domácnosti, nám pomůže efektivní praní a vaření. Praním na nižší teplotu a optimálním dávkováním prádla můžeme šetřit také životní prostředí. Při přeplněné pračce totiž může odběr elektřiny výrazně vzrůst, stejně jako při vyšší než nutné teplotě praní. Snížením teploty z 90 na 60 °C dosáhnete přibližně čtvrtinové úspory elektřiny a zabráníte zbytečnému opotřebení prádla. Nevyužíváním plné kapacity pračky naopak musíte prát více cyklů a zase spotřebujete elektřiny více.
Ekologicky a ekonomicky lze přemýšlet i při vaření. Bez použití pokličky může vzrůst spotřeba energie při vaření až na trojnásobek. Dejte pozor, aby poklička na hrnci dobře seděla, stejně jako hrnec na plotýnce. Kvůli malému hrnci na velké plotně můžete zbytečně plýtvat energií. Výhodné je, když plotýnku vypnete s předstihem a využijete na dovaření už jen zbytkové teplo.
Na snížení energie může mít velký vliv také umístění elektrospotřebičů. Lednici a mrazák je nejvhodnější umístit někam na chladnější a stinné místo, rozhodně ne do blízkosti radiátoru. Šetřit můžeme i správným plánováním v kuchyni. Při rozmrazování potravin můžeme místo rychlého rozmrazení v mikrovlnné troubě využít přirozeného rozmrazování. Maso například vyjmeme z mrazáku již den před plánovanou přípravou.
Nejjednodušším způsobem ekologického chování je třídění odpadu, což v současnosti akceptují již dvě třetiny obyvatel České republiky. Mezi ně patří kromě samotných spotřebitelů také školy. Většina českých škol je v současnosti vybavena koši na tříděný odpad v jednotlivých třídách nebo na chodbách. Mezi nejčastěji tříděné odpady ve školách patří papír, sklo, plasty nebo tetrapaky. Ty mohou školáci a učitelé ukládat do barevných kontejnerů, které jsou většinou přistaveny v blízkosti školy.
Ačkoliv třídění papírů a plastů již školy považují za samozřejmost, neměly by zapomínat ani na sběr drobného elektroodpadu a baterií. Pokud totiž použité baterie či akumulátory vyhodíme s běžným odpadem, riskujeme znečištění životního prostředí.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.