Bez zařazení

Článků v rubrice: 423

Jak se testují baterie do mobilů

Zpráv o problémových bateriích v mobilních telefonech v uplynulém roce přibylo. Jejich exploze řešil před nedávnem u jednoho ze svých modelů Samsung. Nyní má u nového iPhonu problémy i Apple: jeho akumulátory se nafukují. Zkrat baterie však může nastat i u kterýchkoliv dalších mobilních telefonů. Co dělají výrobci pro to, aby k poškození baterií nedocházelo? Crash testy akumulátorů. Jsou přísné a představují náročný proces.

Fotogalerie (2)
Ilustrační obrázek Li-Ion baterií MD

Již při výrobě podstupuje akumulátor hned několik testů. U nejčastěji využívaných Li-Ion baterií se výrobci v prvé řadě zaměřují na viditelné abnormality baterie. Po těch se pátrá nejen vizuálně, ale i pomocí rentgenu. Během výrobního procesu se dále testuje, zda akumulátor nezmění parametry či svou funkčnost při extrémních podmínkách. Baterie se proto vystavují vysokým i nízkým teplotám či nárazům.

Crash testy baterií zrychleně simulují každodenní provoz

O tom, že se výrobci snaží zajistit bezpečnost svých akumulátorů opravdu důkladně, svědčí i vývoj kontrol v uplynulých měsících. Třeba Samsung po loňském incidentu s vybuchujícími bateriemi v mobilních telefonech přišel s několika dalšími prvky testování. Jedním z nich je simulace běžného používání, kdy se ve zrychleném testu zkouší reakce baterie na každodenní provoz. Cílem je určit míru opotřebení po měsících a letech užívání, aby ani po delší době nebyl akumulátor náchylný k závadě a zdraví nebezpečný.

Pozornost se rovněž soustředí na časté nabíjení a vybíjení. Výrobci se v tomto ohledu zaměřují nejen na to, aby byla baterie schopná sloužit co nejdéle, ale zda bezpečnostní riziko nepředstavuje například přebíjení a podbíjení baterie. To si však moderní akumulátory dnes naštěstí dokážou ohlídat samy. Nejčastěji to má na starost součástka zvaná polyswitch (vratná pojistka) nebo teplotní proudové pojistky. Ty vypnou obvod akumulátoru při překročení proudu či při vyšší teplotě, a tím chrání přístroj před zkratem. Tyto situace se proto simulují, aby se ověřilo, že všechno v baterii funguje tak, jak má.

Hlídají se těkavé látky i riziko požáru

Výrobní firmy rovněž hlídají, aby z baterie neunikaly těkavé látky, které samozřejmě též představují bezpečnostní riziko. Například látky obsažené v Li-Ion baterii nezřídka bývají hořlavé nebo hoření alespoň podporují. Samo lithium je navíc prvkem velmi reaktivním. V mobilních bateriích se však používá ve vázané formě, čímž se jeho nebezpečnost v podstatě eliminuje. Přesto se i riziko ohrožení zdraví uživatele nebezpečnými látkami při crash testech akumulátorů pečlivě prověřuje.

Vyhýbejte se extrémním teplotním podmínkám

Výrobci sice musejí dohlédnout na většinu bezpečnostních rizik akumulátorů ještě před prodejem, část odpovědnosti je ale i na samotných uživatelích. Nejedná se o nic složitého, stačí jen dodržovat základní pokyny. Správným užíváním zařízení se zákazník jednak vyhne nebezpečné situaci, jednak si jím navíc může prodloužit životnost akumulátoru. Stačí nepodlehnout zlozvykům a nevěřit škodlivým mýtům.

První zásadou je vyhnout se extrémním podmínkám, tedy nevystavovat baterii přílišnému teplu ani zimě, a chránit svůj přístroj před vlhkem a přímým slunečním zářením. K problému s baterií může vést i jen odložení mobilního telefonu přes noc pod polštář. Nebezpečným mýtem je pak známá rada o uložení přehřáté baterie do lednice. V ledničce je ovšem krom chladu především vlhko, které baterii nevratně poškodí. Velké bezpečnostní riziko také představuje používání poškozeného adaptéru. Vyhnete-li se těmto situacím, je riziko zkratu baterie téměř nulové, protože ostatní nástrahy už výrobci při testování odstranili.

Více informací: Radim Tlapák, BatteryShop.cz

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail