Bez zařazení

Článků v rubrice: 439

PRELUDE - největší plavidlo světa

Největší plavidlo světa, 488 m dlouhá plovoucí stanice společnosti Shell na těžbu a zkapalňování zemního plynu, dorazilo 26. července 2017 k břehům Austrálie z doků v Jižní Koreji, kde bylo postavené. Po prvním vyplutí na moře zakotvila plovoucí továrna s názvem Prelude nad těžebním polem přibližně 475 km severovýchodně od východoaustralského města Broome. Zde bude postupně do r. 2018 uvedena do plného provozu.

Fotogalerie (2)
Plovoucí továrna na těžbu a zkapalňování zemního plynu Prelude (zdroj Shell)

Plovoucí zařízení Prelude umožňuje těžbu a zkapalňování zemního plynu na moři. Je svého druhu prvním, které bude společnost Shell využívat. Plovoucí továrna zpracuje 5,3 milionu metrických tun ročně (5,3 mtpa) kapalin, z toho 3,6 mtpa LNG (zkapalněný zemní plyn), 1,3 mtpa kondenzátu a 0,4 mtpa LPG (zkapalněný topný plyn). Jde o revoluční technologii, která umožní firmě Shell přístup k pobřežním plynovým polím, která by jinak těžit bylo velmi obtížné nebo velmi nákladné.

Po připlutí na místo loď zajistilo 16 kotevních řetězů předem připravených na mořském dně. Nyní začne spouštěcí fáze celého zařízení, která se odhaduje na 9-12 měsíců. Kritickou etapou projektu je přemístění pracovníků a jejich bezpečný pohyb na loď a z ní. Spolupráce s pobřežními městy a institucemi je klíčová pro zásobování, logistiku a údržbu. Projekt představuje stovky pracovních míst. Shell se podílel na vyškolení 150 specialistů pro nejdůležitější odborné činnosti, ale i pro takové dovednosti jako je např. přistávání vrtulníku a doplňování paliva, manipulace s lanovím, lešením a první pomoc.

Prelude v číslech

  • Je delší než 4 fotbalová hřiště a vytlačí šestkrát více vody než největší letadlová loď.
  • Bude pracovat většinou 200 km od pobřeží.
  • Na jejím designu a konstrukci pracovalo více než 600 inženýrů.
  • Skladovací tanky Prelude mají objem jako 175 olympijských plaveckých bazénů.
  • Pohonná jednotka má výkon 6 700 koňských sil (cca 5 MW, tj. jako dvě vodní elektrárny Hracholusky).
  • 50 miliónů litrů studené vody se bude pumpovat z oceánu každou hodinu pro chlazení zemního plynu.
  • 93 metrů je vysoká věž, která prochází celou lodí a je přichycena k mořskému dnu.
  • -162 °C je teplota pro zkapalnění zemního plynu. Objem plynu se přitom zredukuje poměrem 1:600.
  • 117 % roční spotřeby Hong Kongu – to je roční produkce zkapalněného plynu lodi Prelude.
  • Na jednom stanovišti setrvá Prelude 20-25 let, než plynové pole vytěží.

Zde se podívejte na záběry z konstrukce plavidla v Geoji, v jihokorejských docích: https://www.youtube.com/watch?v=pqREfZNFGDc

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail